Piątek, 29 marca 2024 r.  Imieniny: Cyryla, Wiktoryna

Zawody karate kyokushin za nami. Sari Cup rozstrzygnięty!

01.12.2015

Turniej karate kyokushin zorganizowany przez Klub Sztuk Walki Shogun Żory został rozstrzygnięty! W wal-
kach wzięło udział 192 karateków. Po godzinach zmagań w rundach eliminacyjnych oraz finałowych wyłoniono najlepszych uczestników! Zawody uatrakcyjnił pokaz walki na siedemnastowieczne szable polskie w wykonaniu Familii Szlacheckiej Banaś z Wodzisławia Śląskiego.

Zawody w kumite, czyli walki odbywały się, podobnie jak wcześniej kata, na dwóch matach równocześnie. Zmagania zawodników oceniało w sumie 16 sędziów. Zależnie od kategorii wiekowej walczono w formule light contact lub semi contact (zawodnicy do 18 roku życia), bądź też full contact (seniorzy).

Wśród najlepszych zawodników żorskiego „Shoguna” znaleźli się: Szymon Kieczka zdobył dwa złote medale zarówno w kata, jak i w kumite w kategorii młodzików 14- 15 lat (kat. wagowa poniżej 55 kg), trzeci złoty medal wywalczył Mateusz Gaś także w młodzikach lecz w kategorii wagowej powyżej 65 kg, zaś czwarte złoto zdobył Bartosz Sułowicz w kategorii kadetów 12 – 13 lat powyżej 50 kg. Srebrne medale wywalczyli: Miłosz Myszkowski w kategorii kadetów 12 – 13 lat poniżej 50 kg, Kacper Żesławski w kategorii chłopców 10-11 lat poniżej 40 kg oraz Marcin Cebula w kategorii seniorów powyżej 35 lat open master. Brązowe medale przypadły Jagodzie Sułowicz (kategoria dziewcząt do lat 9), Urszuli Skrobol (kadetki 12-13 lat, powyżej 45 kg), Magdzie Skrobol (seniorki open), Kamilowi Sulmie (seniorzy poniżej 70 kg) i Grzegorzowi Kudykowi (seniorzy poniżej 80 kg).

Gospodarze spisali się zatem nieźle, zajęli 4 miejsce drużynowo, z 4 złotymi, 3 srebrnymi i 5 brązowymi medalami. Więcej medali zdobyli jedynie karatecy z Jastrzębia Zdroju (6,6,11), Tarnowa Opolskiego (6,5,3) i Siechnic (4,3,7). W sumie do zawodów miało przystąpić 17 klubów, wszyscy z wyjątkiem  klubu Karate Kyokushin Kroměříž z Republiki Czeskiej zjawili się w Żorach. Mimo nieobecności Czechów, którzy nie dotarli do Żor w wyniku wypadku samochodowego, który mieli po drodze ( na szczęście nikomu nic się nie stało), na zawodach odnotowano akcent międzynarodowy: złoto w kategorii seniorów poniżej 70 kg zdobył bowiem mieszkający w Żorach obywatel Ukrainy Artem Shportak, zaś srebro w kata w kategorii do 9 lat wywalczył Yuya Tokai, młody Japończyk występujący w barwach Siechnickiego Klubu Karate Kyokushin z Dolnego Śląska. Do Żor przyjechali także karatecy z Limanowej, Lądka Zdroju, Tarnowa Opolskiego, Dąbrowy Górniczej, Katowic, Bielska – Białej, Cieszyna, Raciborza. Oczywiście zjawili się wszyscy sąsiedzi, czyli Jastrzębie Zdrój, Pawłowice, Czerwionka – Leszczyny, Rybnik i Wodzisław.

Patronat nad zawodami objęli Prezydent Miasta Żory Waldemar Socha, Przewodniczący Rady Miasta Piotr Kosztyła oraz Adam Zdziebło senator RP poprzedniej kadencji.

Organizacja zawodów nie byłaby możliwa bez zaangażowania wszystkich członków klubu KSW Shogun Żory, którzy zapewnili całkowitą obsługę techniczną zawodów. Warto zaznaczyć, że Sari Cup, to pierwsze od ponad 20 lat zawody karate kyokushin zorganizowane w Żorach. Na pewno jednak nie ostatnie. Kolejny turniej przewidziany jest już wiosną przyszłego roku.