Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Czwartek, 30 listopada 2023 r.  Imieniny: Andrzeja, Konstantyna

Z sikawką w dłoni

29.05.2009
Z sikawką w dłoni

Rozwinięcie bojowe, sztafeta pożarnicza i oldboje. To konkurencje, w których w niedzielę 24 maja, wykazać musieli się członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych. W Miejskich Zawodach Sportowo-Pożarniczych uczestniczyło 20 drużyn z sześciu jednostek OSP. Mimo dużej ilości wody, było gorąco.

Zawody odbyły się na stadionie MOSiRu. Bezkonkurencyjna okazała się jednostka OSP z Osin.


W grupach młodzieżowych startowali ochotnicy w wieku 12-16 lat. Drużyny, zgodnie z regulaminem, składały się z 8 zawodników, dowódcy i zawodnika rezerwowego. Uczestnicy wzięli udział w dwóch konkurencjach.


Tor, zwany rozwinięciem bojowym, polega na przebiegnięciu 75 metrów i pokonaniu przeszkód. Pierwszy ruszał dowódca, którego nikt nie mógł wyprzedzić. Zawodnicy musieli przeskoczyć improwizowany rów wodny, wspiąć się na ścianę, przejść 6-metrowy tunel i przebiec po równoważni. I to wszystko z wężem gaśniczym w ręku! Umiejętności strażackie prezentowali też poprzez przelewanie wody z hydronetek do nalewaków.


Kolejnym zadaniem była sztafeta. Zawodnicy musieli pokonać 400-metrowy tor. Aby nie było zbyt łatwo, na poszczególnych odcinkach napotykali przeszkody. Musieli m.in. wspiąć się na ścianę drabiniastą, przeskoczyć płotek o wysokości 60 cm, przenieść gaśnicę i stabilnie postawić ją na płycie.


W drużynach dorosłych ochotników wzięły udział osoby powyżej 16 roku życia. W tej kategorii obowiązuje regulaminowy strój – jednolite umundurowanie, uzbrojenie osobiste (np. hełm), buty z grubą podeszwą. Od strażaczek wymaga się hełmu i pasów typu młodzieżowego. W składzie 9-osobowej grupy jest dowódca, przodownik roty I, pomocnik roty I, przodownik roty II, pomocnik roty II, rozdzielaczowy, łącznik, mechanik i zawodnik rezerwowy. W żeńskiej drużynie mechanikiem może być mężczyzna. Każda osoba oznaczona jest plakietkami z odpowiednim symbolem i wykonuje ściśle przypisane zadanie.


Konkurencje dorosłych wyglądały nieco inaczej. Rozwinięcie bojowe rozpoczął dowódca, składając meldunek o gotowości drużyny. Poszczególni zawodnicy budowali kolejno linię ssawną, główną i gaśniczą. Po rozwinięciu węża, na komendę przodownika, utworzono II linię gaśniczą. Rota I miała za zadanie obrócić tarczę strumieniem wody, a rota II musiała przewrócić cztery pachołki. Za niewydanie rozkazu, niezrozumiałą komendę lub falstart, naliczano punkty karne.


W sztafecie pożarniczej za pałeczkę służyła prądownica. Tor składał się z siedmiu odcinków. Zawodnicy skakali przez płotek lekkoatletyczny, rów o długości 2 metrów i przez drewnianą ścianę. Musieli także przebiec po 6-metrowej równoważni i slalomem ominąć tyczki. Ostatni odcinek toru należał do rozdzialacza, który musiał dobiec z wężem gaśniczym do mety.


Dodatkowe punkty można było uzyskać w konkurencji oldbojów. Im starsi zawodnicy, tym więcej dostawali punktów. W tym rozwinięciu bojowym nie obowiązują żadne zasady – ważne, by na mecie sprzęt był prawidłowo podłączony.


Strażackie zawody odbywają się na kilku etapach. Gminne organizowane są co roku, a powiatowe co dwa lata. Zwycięzcy tych drugich biorą udział w zawodach wojewódzkich. Krajowe odbywają się co cztery lata. Patrycja Cieślak, zdj. KM PSP Żory


Skład komisji sędziowskiej:


1.mł.bryg. Piotr Galbarczyk - Sędzia Główny,
2.kpt. Marek Zdziebło - sędzia konkurencji,
3.st.asp. Andrzej Sarba - sędzia konkurencji,
4.kpt. Mirosław Wieczorek,
5.asp. sztab. Adam Grabowski,
6.asp. Jerzy Rduch,
7.asp. Zbigniew Moś,
8.ogn. Korneliusz Suchoński,
9.st.sekc. Artur Szymański,
10.sekc. Jakub Marzewski,
11.st.str. Krzysztof Brilla,


Wyniki:


Grupa I dziewcząt:


I miejsce OSP Rowień - 977 punktów.


Grupa I chłopców:


I miejsce OSP Osiny - 1038 punktów,
II miejsce OSP Żory - 935 punktów.


Grupa C - Kobiety:


I miejsce OSP Osiny - 170,6 punktów,
II miejsce OSP Kleszczów - 181,4 punktów,
III miejsce OSP Żory - 185,0 punktów,
IV miejsce OSP Rój - uzyskując 197,5 punktów.


Grupa A - Mężczyźni:


I miejsce OSP Osiny 1 - 118,14 punktów,
II miejsce OSP Rój - 118,83 punktów,
III miejsce OSP Kleszczów - 132,90 punktów,
IV miejsce OSP Żory 1 - 140,80 punktów,
V miejsce OSP Rowień - 164,70 punktów,
VI miejsce OSP Rogoźna - 165,30 punktów,
VII miejsce OSP Żory 2 - 167,80 punktów,
VIII miejsce OSP Osiny 2 - dyskwalifikacja.


Grupa Oldbojów:


I miejsce OSP Osiny - 38,15 punktów ,
II miejsce OSP Rój - 42,28 punktów,
III miejsce OSP Kleszczów - 42,50 punktów,
IV miejsce OSP Żory - 50,50 punktów,
V miejsce OSP Rowień - 58,50 punktów.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


POLECAMY RÓWNIEŻ
NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2023 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"