Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Wtorek, 31 stycznia 2023 r.  Imieniny: Jana, Ludwiki

Wystawa #StolenMemory w Żorach. Pomóż odnaleźć rodziny ofiar obozów koncentracyjnych

07.10.2022
Wystawa #StolenMemory w Żorach. Pomóż odnaleźć rodziny ofiar obozów koncentracyjnych

Od 5 października przed Miejską Biblioteką Publiczną w Żorach oglądać można wystawę #StolenMemory, zrealizowaną przez Arolsen Archives – Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich. Ekspozycja prezentuje historie ofiar obozów koncentracyjnych i przedmioty zabrane im w chwili zatrzymania, a także zachęca do włączenia się w poszukiwania rodzin, którym dziś zwracane są te ostatnie pamiątki po bliskich.

Uroczyste otwarcie odbyło się 4 października o godz. 17:00 przed Miejską Biblioteką Publiczną w Żorach, ul. Rybnicka 6-8.Wystawa będzie dostępna do 24 października 2022 na parkingu przy Letniej Czytelni w poniedziałki w godz. 10:00-16:00, od wtorku do soboty 10:00-18:00.

Wśród zachowanych przedmiotów są obrączki ślubne, zegarki, długopisy czy portfele ze zdjęciami. #StolenMemory to kampania, której celem jest zwrot zachowanych z czasu II wojny światowej depozytów. Od czasu rozpoczęcia kampanii w 2016 r. odnaleziono już ponad 600 rodzin na całym świecie. Wystawa nie jest jednak opowieścią o samych przedmiotach, ale za ich pośrednictwem odtwarzane są historie ofiar nazistowskich prześladowań i przywracana jest pamięć o ich tragicznych losach.

Cel wystawy: zwrócenie uwagi i pozyskanie wsparcia w poszukiwaniach
Przedmioty prezentowane na wystawie zostały oznaczone kategoriami „poszukiwani” oraz ”odnalezieni”. W pierwszym przypadku chodzi o pamiątki, których jeszcze nie udało się zwrócić rodzinom. To jednocześnie apel o przyłączenie się do poszukiwań, ponieważ w Arolsen Archives wciąż znajduje się 2500 rzeczy czekających na zwrot. Druga kategoria odnosi się do przedmiotów osobistych, które już zostały zwrócone. Dzięki niej poznajemy głębiej nie tylko historie osób prześladowanych, ale również to, w jaki sposób udało się po wielu latach od zakończenia II wojny światowej odnaleźć bliskich ofiar i zwrócić im zrabowane pamiątki.

Wartość emocjonalna rzeczy
"Wiele ofiar nazistów nie pozostawiło żadnych materialnych śladów swoim rodzinom, ponieważ naziści zabrali im wszystko" - mówi Floriane Azoulay, dyrektor Arolsen Archives. Zwrot rzeczy jest więc często bardzo nieoczekiwany dla krewnych. "Niektórzy z nich nie wiedzą nic lub wiedzą bardzo niewiele o tej części historii życia swoich dziadków, rodziców, wujków i ciotek. Tym bardziej ważne jest, aby przedmioty te zostały zwrócone rodzinom” – dodaje.

Wystawa i strona internetowa
W trasie są już cztery kontenery ekspozycyjne – dwa z nich od maja 2022 odwiedzają również miasta w Polsce i Belgii. Wystawa jest wspierana i współfinansowana przez Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów, placówki dyplomatyczne USA w Polsce i w Niemczech, a także Ministerstwo Spraw Zagranicznych Belgii. Towarzysząca wystawie strona internetowa stolenmemory.org/pl oferuje ciekawe spojrzenie: krótkie, animowane filmy z uzupełniającymi je historiami multimedialnymi opowiadają o poszczególnych formach prześladowań. Materiały te zostały opracowane z myślą o młodzieży i w czerwcu 2021 r. otrzymały nagrodę Grimme Online Award w kategorii "Wiedza i edukacja". Na stronie internetowej dostępne są również do bezpłatnego pobrania obszerne materiały edukacyjne, które mogą być wykorzystane przez szkoły i instytucje w kontekście wystawy objazdowej lub całkowicie niezależnie od ekspozycji.

O Arolsen Archives
Arolsen Archives to międzynarodowe centrum badań prześladowań nazistowskich z najobszerniejszym na świecie archiwum ofiar i ocalałych. Zbiór ten, zawierający wzmianki o około 17,5 mln osób, jest częścią Światowego Dziedzictwa UNESCO („Pamięć świata”). Dzięki intensywnej digitalizacji większość dokumentów dotyczących różnych grup ofiar reżimu nazistowskiego jest już dostępna w naszym archiwum online.To ważne źródło wiedzy dla współczesnego społeczeństwa. Obecnie znajduje się tam ponad 27 milionów dokumentów - listy deportacyjne, dokumenty dotyczące zatrzymań, rejestry osób zaginionych i wiele, wiele innych.

Organizatorem wydarzenia we współpracy z Arolsen Archives – Międzynarodowym Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich jest Miejski Ośrodek Kultury w Żorach oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach.

Pomóż odnaleźć rodziny ofiar obozów koncentracyjnych, przeczytaj wzruszające historie, dowiedz się, jak możesz zacząć poszukiwania na własną rękę. Przyjdź, zobacz, podaj dalej. Nie pozwól, by pamięć została skradziona raz jeszcze!


Facebook: https://www.facebook.com/ArolsenArchives/
Arolsen Archives #Polska – grupa poszukiwawcza https://www.facebook.com/groups/arolsenarchivespl
Twitter: https://twitter.com/ArolsenArchives
Instagram: https://www.instagram.com/arolsenarchives/

Źródło: MOK Żory

Zdj. Joanna Cyganek


Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2023 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"