Piątek, 29 marca 2024 r.  Imieniny: Cyryla, Wiktoryna

Trzecie zwycięstwo Hawajskich

18.10.2010

Hawajskie Koszule prowadzą 79:78, trwa akcja rywali – faul po stronie gospodarzy, a na zegarze tylko 6 sekund do zakończenia meczu. Zawodnik Polonii, Michał Musijowski, przy głośnej i zdecydowanej postawie widowni próbującej zdekoncentrować wykonawcę rzutów wolnych – trafia oba rzuty…79:80.

Po wznowieniu gry piłkę przejmuje Karol Kupczak, który biegnie z nią przez całe boisko – lecą sekundy – wchodzi pod kosz?...nie, zwód, próba minięcia przeciwnika, odskok i rzut o tablicę: WPADA!!!!!!! 81:80 dla gospodarzy, ryk widowni, rzut rozpaczy gości w ostatniej sekundzie… Mamy w Żorach trzecie zwycięstwo!

To było dość przeciętne widowisko. Po środowym zwycięstwie nad niepokonanym Novum przyszła zadyszka. Polonia Przemyśl przed meczem miała taki sam bilans dużych punktów jak żorzanie. Wydawało się więc, że gospodarze pokonają zmęczonych długą podróżą zawodników z Przemyśla. Były jednak po stronie Hawajskich Koszul również problemy – osobiste obowiązki nie pozwoliły na udział w meczu Oktawiana Przeliorza i Tomasza Gołysza, a na piątkowym treningu kostkę skręcił Mateusz Szczotka. Początek meczu – zdecydowanie pod dyktando gości, którzy prowadzili już 14:5! Podziałały w tym momencie uwagi trenera Szymika, a odpowiedzialność za wynik wzięli: kapitan Adam Pierchała i Przemysław Jasiński. „Trójką” zamknął bilans pierwszej kwarty Krzysztof Zieliński (23:24). W drugiej odsłonie w dalszym ciągu dobrze grali zawodnicy najlepiej punktujący w pierwszej części, a dostroił się do nich Marcin Master, którego 5 punktów było pierwszymi, które zdobył w II-ej lidze. Na przerwę „bankowi” schodzili z czteropunktowym prowadzeniem, ale też z dwoma przewinieniami technicznymi, które za zbyt dosadne komentowanie sędziowskich decyzji otrzymali: trener Łukasz Szymik i kapitan zespołu Adam Pierchała. Po przerwie pierwsze pięć minut nie zwiastowało dramatu końcówki meczu, bo przewaga gospodarzy wynosiła już 8 punktów (55:47), ale potem trzyminutowy fragment gry wygrali zawodnicy z Przemyśla aż 11:0! (55:58). Dramaturgia ostatniej kwarty (po piątym przewinieniu Adama Białdygi na samym jej początku) zaczęła się na trzy minuty przed końcem meczu, bo wcześniej znów gospodarze wyszli na „bezpieczne” wydawałoby się prowadzenie (68:63 i 73:67) po świetnym fragmencie gry w wykonaniu Przemysława Jasińskiego i Krzysztofa Zielińskiego (2 „trójki” w tym czasie). Hawajskie Koszule miały już w tym czasie ponad 5 fauli, co skutkowało rzutami wolnymi po przewinieniach gospodarzy – w tym fragmencie zawodnicy „Polonii” nie mylili się. Na szczęście nie mylił się też „Jasiu”, a potem nadszedł fragment opisany na początku.

Po tym meczu Przemysław Jasiński prowadzi w klasyfikacji (II liga gr. C) ilości zdobytych punktów (111) oraz w klasyfikacji ilości zdobytych punktów z rzutów wolnych (34), a także w klasyfikacji średniej rzutów wolnych (6,8 na mecz) i „eval” (średnio – 21,6); Adam Pierchała jest na drugim miejscu w procencie skuteczności rzutów za 2 punkty (86 proc.).

- Dotarłem na mecz w końcówce pierwszej połowy i nie sądziłem, że doczekam tak dramatycznych chwil i takiego happy endu. Jakaś senność, brak koncentracji. Mecz kończony w siedmiu – tak też bywa w sporcie. Wielki szacunek za „zimną głowę” dla Karola Kupczaka, no i świetny mecz kapitana naszego zespołu, który miał stuprocentową skuteczność za 2 punkty i z linii rzutów wolnych. Kolejne znakomite zawody „Ziela”, który dochodzi do świetnej dyspozycji. Ileż to końcówek w takich okolicznościach przegrywaliśmy… Gratuluję zawodnikom i trenerowi – mówi Prezes Adrian Fojcik.

Hawajskie Koszule Bank Spółdzielczy Żory : Polonia Przemyśl - 81:80 (23:24, 19:14, 18:23, 21:19)

Hawajskie Koszule Bank Spółdzielczy w Żorach: Przemysław Jasiński 23 (2x3), Adam Pierchała 17 (2x3), Krzysztof Zieliński 14 (3x3), Karol Kupczak 11 (1x3), Adam Anduła 6, Paweł Rajnhold 5 (1x3), Marcin Master 5, Adam Białdyga 0.

Polonia Przemyśl: Tomasz Przewrocki 22 (3x3), Michał Rabka 18, Michał Musijowski 14, Artur Garbacz 6, Robert Stefanowicz 6, Grzegorz Sołtysiak 6, Michał Kindlik 4 (1x3), Damian Turczyński 4, Tomasz Kazura 0, Krzysztof Czopik 0. info: HW (pc-s)