Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Piątek, 01 grudnia 2023 r.  Imieniny: Edmunda, Natalii

Przyjdź na SARI

08.09.2009

 

 

CARRANTUOHILL

Gospodarz Festiwalu. Zespół, który już od 23 lat wykonuje muzykę celtycką, oprawiając ją we własne opracowanie i aranżacje. Ma na swym koncie koncerty w USA, gdzie występował m.in. na osobiste zaproszenie Czesława Miłosza. Swoje doświadczenia Carrantuohill zbierał podczas wielokrotnych wizyt w Irlandii. Zespół wydał 10 płyt, które zdobyły wielkie uznanie w środowisku folkowym. Za płytę „SESSION” otrzymał nagrodę Fryderyk 2006. Współpracował  z wieloma muzykami polskiej sceny (Urszula Dudziak, Paweł Kukiz, Anna Maria Jopek...). Podczas tegorocznego SARI brzmienie zespołu  zostanie wzbogacone o bouzuki, bodhran i przede wszystkim o głos przyjaciela grupy Boba Balesa, pochodzącego z najbardziej tradycyjnego regionu Irlandii. Tradycyjnemu muzykowaniu towarzyszyć będzie również widowiskowy taniec irlandzki w wykonaniu grupy tanecznej Reelandia.

 

GOLEC uORKIESTRA

Grupa założona przez braci Pawła i Łukasza Golców z Milówki w 1998r. Początkowo zespół grał koncerty z okazji świąt kościelnych i państwowych oraz w klubach. W 1999 roku zespół powiększył się do dziesięciu osób za sprawą Jarka Grzybowskiego (perkusja) oraz Zbigniewa Michałka. W tym samym roku zespół wydał swój debiutancki album, nagrany w marcu 1999 roku w Bielsku Białej. Podczas koncertu sylwestrowego na Placu Zamkowym w Warszawie, grupa wykonała utwór "New York Baca Millenium Song" w towarzystwie Michała Urbaniaka, Urszuli Dudziak, Miki Urbaniak, Marcina Pospieszalskiego i Michała Sęka. W roku 2000 ukazała się druga oraz trzecia płyta zespołu – Golec
uOrkiestra 2 i Święta z Golec uOrkiestrą. Zespół wystąpił także na Festiwalu w Sopocie. W roku 2000 zespół wystąpił w uroczystym programie z okazji 80 rocznicy urodzin Papieża Jana Pawła II, a w roku 2002, podczas pożegnania Ojca Świętego na lotnisku w Balicach koło Krakowa. Od roku 2001 zespół wykonywał też piosenkę "Zwycięstwo" ku czci sukcesów sportowych Adama Małysza. W 2001 roku zespół wydał płytę z muzyką do filmu Juliusza Machulskiego Pieniądze to nie wszystko.

 

CINKUSI

Muzyka jest głównym medium, poprzez które Cinkusi wyrażają swoje idee i poglądy na świat
wokół nich. Głównym fundamentem, który wykorzystują, jest wielkie bogactwo chorwackiego folkloru, a przede wszystkim muzyczne tradycji regionu kajkavian, w którym interpolują podejście autora i literalne wzory, nawet clichés, które wywołuje zbiorową emocjonalność. W tradycji regionu kajkavian "Cinkus" oznacza dzwon, który towarzyszy ludziom od urodzenia, aż do śmierci - budzi ich, ostrzega, sygnalizuje, dzwoni na alarm; dla jednego jest to ślubny dzwon, dla innego golgota. Dzięki ogromnemu wigorowi, szczerości i bezpośredniości, Cinkuši udało się utrzymać niezależność, mimo stale zmieniających się trendów, od początku swojego istnienia - od połowy lat dziewięćdziesiątych.

 

KABARET ANI MRU MRU

Premiera pierwszego programu odbyła się 1 grudnia 1999 roku w kawiarni artystycznej lubelskiego klubu HADES, który jako jedyne miejsce w Lublinie, wierząc w ANI MRU-MRU, udostępnił miejsce na próby i występy. Pierwszy program zagrany został 6 razy i był za każdym razem ciepło przyjmowany przez publiczność. Regularne występy "U DYSZONA" dawały możliwość odgrywania skeczy, ale i zaistnienia przed dość wymagającą publicznością. Zaowocowało to zaproszeniami do udziału w lubelskich kabaretonach, gdzie mieli zaszczyt zagrać przed JURKAMI, FORMACJĄ CHATELET czy KABARETEM MORALNEGO NIEPOKOJU. Później pojawiły się występy w całej Polsce, PAKA 2001, MULATKA, LIDZBARSKIE BIESIADY HUMORU I SATYRY, aż wreszcie zakończyli bardzo udany rok w Gdańsku na IV edycji "WYJŚCIA Z CIENIA".

 

POLKAHOLIX

Obalają każde stereotypy Polki, Rock n Roll, Ska i Klezmer. Są mieszanką napędzającego, imponującego uczucia świetnego nastroju, które uzależnia. Ich kawałki, (każdy sobie już nie raz nucił, podśpiewywał albo nawet wywrzeszczał), zostały zaliczone do kanonu wszystkim znanych hitów. Jakże wspaniale prezentują je Polkistasie. Każdy koncert staje się, niczym orkan, wielką rozpędzoną imprezą, wyciskaczem siódmych potów, nie tylko dla ich muzyków! Już w czasie pierwszego miesiąca zaistnienia, ich debiutancka płyta pt. „Denkste“ (“Pomyśl se”) została wybrana spośród 168 nominowanych płyt do "najlepszej dwudziestki" WORLD MUSIC CHARTS EUROPE.


KABARET ŁOWCY.B

... i nagle posród prastarych, lekko podstarzalych tykwerii króluja mambuty.B Ich co drugie krople deszczu bólaja niczym niby nózki w porezach.B jeszcze niedawno kultura owa byla szeroko rozumiana jako wybryki ananasów, jednakze teraz jest po prostu fajna.B ... banany, borskuki, blondynki, bombaje, banie, bronxy, bigamisci, babtysci, baseny, burdy, bella ambiente, bannkkok, broda, ... wszystko to nagle zaczelo spadac niczym mech plonnik i byloby przysloniloby calyby ten swiat, swiat znieksztalcony, gdyby nie po cichu, jak zakamarki, z opuszczona glowa, pelni skruchy i wladzy przyszli Lowcy.B ...
... i poszli

 

SĄSIEDZI

Zespół został założony 7 lat temu. Grają folk i śpiewają szanty - zwykle a cappella. Inspiruje ich muzyka Bretanii, Irlandii, Szkocji, muzyka dawna i folklor śląski. Występują na festiwalach folkowych i szantowych, w tawernach i w plenerze. Do sporej kolekcji festiwalowych nagród dołożyli w 2008 r. tą najważniejszą - Grand Prix krakowskiego festiwalu "Shanties". Wydali 2 płyty: "Wrócic do Derry" (2005 r.) i "Broceliande" (2008 r.). Ich atutami są różnorodne głosy i bogate akustyczne instrumentarium.

 

MORDEWIND

Na przestrzeni lat Mordewind uczestniczył we wszystkich ważniejszych przeglądach i festiwalach muzyki folk w Polsce, zdobywając kilkanaście nagród i wyróżnień. Twórczość zespołu spotkała się z tak gorącym przyjęciem Publiczności i Jury, że zachęciło to do dalszej pracy nad tworzeniem własnego brzmienia i oryginalnego klimatu. Efektem współpracy było nagranie kolejnej już płyty, tym razem z autorskimi utworami, która ukazała się w 2003r. Od tego czasu zespół wystąpił na dużych scenach festiwali w kraju i za granicą. Podjął też pracę nad nagraniem drugiego krążka, który ukazał się w 2007r.


RYCZĄCE DWUDZIESTKI

Powstali spontanicznie - z potrzeby serc, ku radości własnej i innych. Pięć, tylko i wyłącznie męskich głosów - acappella , bądź z towarzyszeniem gitar, jest wizytówką zespołu. Swą passę rozpoczęli od festiwalu „TRATWA” ’83 w Katowicach, gdzie między innymi za piosenkę „Hiszpańskie Dziewczyny”, która do dnia dzisiejszego im towarzyszy, otrzymali II nagrodę. Później było już tylko lepiej. Mimo wielu otrzymanych nagród, trzy z nich mają szczególne znaczenie dla zespołu – dwukrotne Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu „SHANTIES” w Krakowie w latach 1984 i 1999, oraz Grand Prix XXV-lecia Festiwalu "SHANTIES" w 2006r.

 

KAPELA PIECZARKÓW

Zespół „KAPELA” a obecnie Kapela „ PIECZARKI”, to kilku ludzi z Żywiecczyzny i Podhala, którzy w 1992r. wydali pierwszą kasetę, a w 1995 roku przygotowali materiał na debiutancką płytę. W maju 1999 roku wydali następną płytę pt: ” WINA NALEJ”, która osiągnęła status złotej płyty. W czerwcu 1999 roku zespół wystąpił podczas FESTIWALU POLSKIEJ PIOSENKI–OPOLE’99 oraz na NAJWIĘKSZYM FESTIWALU - „PRZYSTANEK WOODSTOCK 99 ”. Zdobył także pierwsze miejsce z utworem „Wina nalej” na liście przebojów TELEEXPRESU- JUNIOR TVP 1. Utwory zespołu ukazały się na wielu składankach z przebojami lata oraz były wielokrotnie emitowane przez stacje radiowe.


GOSPEL JOY

Gospel Joy to energiczny, dynamiczny i radosny chór (15 - 35 chórzystów), śpiewający muzykę gospel w języku angielskim i polskim. Chór występuje z pełnym składem instrumentalnym: klawisze, gitara, gitara basowa, perkusja. Gospel Joy występował u m.in.u boku: M.Szcześniaka, N.Niemen, NewLifeM, pastora Davida Daniel i Donna Daniel, Briana Fentress, Ruth Lynch, E.Urygi, Emmy Nichols; oraz przed 15-tysięczną publicznością na WOŚP w 2004 i 2005 roku. W 2007 roku Gospel Joy brał udział w nagraniu „Kolędy Świata”, zajął I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Chórów Gospel” w Osieku, w sierpniu 2008 został zaangażowany do chórku rapera „MEZO” w piosence „Obudź się” na „Sopot Hit Festival”, a we wrześniu 2008r. wystąpił jako support przed koncertem największej gwiazdy muzyki gospel na świecie –Kirk Franklin w czasie Międzynarodowego Festiwalu Gospel w Warszawie. Pod koniec 2007r. w Poznaniu odbył się koncert, w trakcie którego chór nagrał swoją pierwszą płytę live CD i DVD.

 

ANNA FABER

Artystka występowała jako support słynnego Ritchiego Blackmora ( były „Deep Purple”), a także grała na wspólnych koncertach z Kayah, J. Steczkowską, zespolem Dżem i  w duetach z K. Ścierańskim, Tytusem Wojnowiczem i Michałem Urbaniakiem. Ma w dyskografii 11 płyt CD, występy na wszystkich prestiżowych festiwalach, w tym  jazzowych (Jazz Jamboree). Wzmocniona elektrycznie harfa  wydobywa szlachetny dźwięk, a muzyka  Ani to nowoczesny, szlachetny ETHNO-POP z dużą ilością dobrego rytmu. Dla publiczności w Europie jest to coś zupełnie  nowego: słyszą nowoczesną muzykę i widzą „anioła”, artystkę wydobywającą zdumiewający dźwięk z małej harfy, z którą porusza się , a nawet tańczy na scenie. Ania gra też na dużej, niebieskiej harfie, solo lub z zespołem, czego świadkami będziemy podczas tegorocznego SARI, gdzie wystąpi w towarzystwie zespołu Carrantuohill.

 

PIPES & DRUMS

Częstochowa Pipes & Drums to jedyna orkiestra, wykonująca tradycyjną szkocką muzykę w Polsce na Wielkich Dudach Szkockich. Gra utwory tradycyjne szkockie, niektóre z nich mają nawet około 300lat i są znane na całym świecie, jako hymny kościelne, pieśni pożegnalne, utwory weselne i taneczne, ale przede wszystkim są to marsze wojskowe. Tradycje tego typu zespołów wywodzą się z armii brytyjskiej stąd umundurowanie i musztra wojskowa dopełniają i tak widowiskowy charakter zespołu.

 

RANDOM ELEMS

Random Elems to zespół nietypowy, łączący elementy rocka, folku i eksperymentów muzycznych, inspirowanych próbami pełnymi poszukiwań czegoś, czego jeszcze nie było. Gdy brakowało basisty, zespół niczym kropla drążąca skałę, męczył wokalistę, by ten kupił sobie bas i nauczył się na nim grać. Gdy inne zespoły mają więcej efektów, niż kilometrów do najbliższego koncertu, gitarzysta z uporem maniaka gra tylko na gitarze akustycznej. Gdy to nie wystarcza, skrzypek skutecznie wypełnia to, co niewypełnione. Garowy nie mogąc znieść braku rytmu, spina to wszystko klamrą i gra w sposób niemalże jazzowy, ale jednocześnie wyjątkowy i rytmiczny.



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


POLECAMY RÓWNIEŻ
NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2023 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"