Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r.  Imieniny: Danuty, Jana

Pamiętaj o obowiązku wymiany starego pieca! Zdobądź dofinansowanie

Zgodnie z zapisami tzw. uchwały antysmogowej od 1 stycznia 2022 r. użytkowanie kotłów wyprodukowanych w 2006 i starszych oraz bez tabliczek znamionowych jest niezgodne z prawem miejscowym.

„Uchwała antysmogowa” to regulacja prawna, dotycząca wszystkich użytkowników kotłów, pieców i kominków na paliwo stałe w województwie śląskim - mieszkańców, osób prowadzących działalność gospodarczą (kotły o mocy do 1 MW), właścicieli budynków wielorodzinnych, spółdzielni, wspólnot i samorządów lokalnych. Uchwała wskazuje w jakich piecach i jakie paliwa można spalać. Jej celem jest doprowadzenie do poprawy jakości powietrza w regionie. Zapisy uchwały obowiązują na terenie całego województwa przez cały rok.

Zgodnie z zapisami „uchwały antysmogowej” na terenie całego województwa śląskiego obowiązuje zakaz palenia węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla; mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem; paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15% oraz biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%. Należy podkreślić, że zakazy i ograniczenia dotyczą całego roku, a nie tylko okresu grzewczego.

Uchwała zobowiązuje osoby użytkujące piece do ich wymiany na nowe - zgodne z 5 klasą  pod  względem granicznych wartości emisji zanieczyszczeń normy PN-EN  303-5:2012. Starsze instalacje trzeba będzie zastąpić  nowymi. Wyznaczono trzy daty graniczne wymiany starych kotłów:

- kotły  eksploatowane powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba wymienić do końca 2021 roku.
- kotły eksploatowane od 5-10 lat trzeba wymienić do końca 2023 roku,
- kotły eksploatowane do 5 lat trzeba wymienić do końca 2025 roku.

Jakie są konsekwencje nieprzestrzegania uchwały antysmogowej?

Przestrzeganie przepisów wprowadzonych niniejszą uchwałą jest kontrolowane zarówno w kwestii posiadanych urządzeń grzewczych, jak i stosowanych rodzajów paliw. Użytkownicy instalacji naruszający przepisy uchwały mogą być ukarani mandatem do 500 zł lub grzywną do 5 000 zł. Kontrolujący może odstąpić od naliczenia kary jeżeli użytkownik oczekuje na przyłączenie do sieci gazowej lub ciepłowniczej, dostawę pieca czy udzielenie dotacji w ramach programów finansujących zadania proekologiczne.

Dotacja w kilku krokach:

  1. Zbierz potrzebne dokumenty i złóż wniosek (wnioski można składać od stycznia do marca – istotna jest kolejność zgłoszeń) wzór wniosku znajduje się na stronie internetowej UM Żory w zakładce EKO Zory lub w siedzibie urzędu,
  2. Gmina  analizuje wniosek i podejmuje decyzję o udzieleniu dotacji,
  3. Podpisanie umowy dotacyjnej z Urzędem Miasta,
  4. Realizacja inwestycji,
  5. Rozliczenie zadania inwestycyjnego – złożenie potrzebnych dokumentów,
  6. Refundacja poniesionych wydatków.

Uwaga:  Rozpoczęcie realizacji inwestycji, nie może nastąpić przed zawarciem umowy o udzielenie dotacji.

Program  „Czyste Powietrze” realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wnioski można składać za pośrednictwem punktu konsultacyjno-informacyjnego w Urzędzie Miasta Żory, Rynek 9, pok. 103 (wejście C, od strony parkingu).

Źródło: UM ŻoryAby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"