Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.  Imieniny: Katarzyny, Piotra, Ryty

MOK Żory ma nowego dyrektora. Stanisław Ratajczyk odchodzi na emeryturę

12.01.2024
MOK Żory ma nowego dyrektora. Stanisław Ratajczyk odchodzi na emeryturę

Po 14 latach Stanisław Ratajczyk kończy pracę na stanowisku dyrektora Miejskiego Ośrodka Kulty w Żorach, przechodząc na emeryturę. Nowym dyrektorem tej jednostki od 15 stycznia zostanie Damian Halmer.

Choć z wykształcenia jest astrofizykiem, to Stanisław Ratajczyk do 2005 roku ściśle związany jest z kulturą w naszym mieście. Właśnie wtedy otworzył na żorskim Rynku tętniący życiem klub „Spinoza”, a następnie współtworzył Żorskie Towarzystwo Kulturalne „Kontrapunkt”. W 2009 roku wziął udział w konkursie i został wybrany na stanowisko Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury. Pełnił tę funkcję z sukcesami przez trzy kolejne kadencje, znaczenie rozwijając działalność żorskiego MOK-u. Na początku jego pracy MOK składał się z 8 podmiotów, dziś jest ich aż 16. W ostatnich latach największym wyzwaniem dla Dyrektora Ratajczyka było z pewnością przygotowanie do otwarcia Pałacu w Baranowicach.

Dziś (12 stycznia) w Domu Kultury w Żorach odbyło się spotkanie, podczas którego podziękowano Stanisławowi Ratajczykowi za 14 lat pracy na stanowisku dyrektora MOK-u. Prezydent Miasta Żory Waldemar Socha złożył przechodzącemu na emeryturę dyrektorowi podziękowania za długoletnią owocną współpracę oraz wielkie zaangażowanie w rozwijanie życia kulturalnego Żor, wręczając mu pamiątkowy grawerton. Nie zabrakło też wspomnień oraz serdecznych życzeń związanych z przejściem na emerytuję.

Miejskim Ośrodkiem Kultury w Żorach od 15 stycznia będzie kierował nowy dyrektor wybrany w konkursie – Damian Halmer. To urodzony w 1985 r. absolwent Historii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od czasów studenckich zajmuje się historią Górnego Śląska, w szczególności dziejami średniowiecznymi, historią przemysłu i sportu. Jest autorem i redaktorem kilku zwartych publikacji naukowych, a także kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych. Zawodowo związany był z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu,  Muzeum Miejskim w Zabrzu i Muzeum w Chorzowie. Prowadził także własną działalność, w ramach której opracowywał oraz publikował książki z zakresu historii regionalnej, dziejów Śląska i Ślązaków. W portfolio ma ponad 40 publikacji samodzielnych oraz współpracę (jako wydawca, redaktor techniczny lub projektant) przy dalszych ponad 40 publikacjach. Brał także udział w tworzeniu wystaw muzealnych oraz wystaw o charakterze centrum nauki, m.in. wystawy w Pałacu Baranowice. 

Źródło: UM Żory



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"