Kino Na Starówce

Kino Helios

Czwartek, 29 maja 2025 r.  Imieniny: Magdaleny, Teodozji

Jak żorzanie oceniają bezpieczeństwo i lokalną policję? Wyniki sondy uczniów Tischnera

26.05.2025
 Jak żorzanie oceniają bezpieczeństwo i lokalną policję? Wyniki sondy uczniów Tischnera

Uczniowie klasy 4F Technika fotografii i multimediów z Zespołu Szkół nr 2 im. ks. prof. J. Tischnera w Żorach w ramach zawodowych praktyk przeprowadzili uliczną sondę wśród mieszkańców. Pytali o ocenę pracy Policji oraz poczucie bezpieczeństwa w mieście. Wyniki zaskakują – jest dobrze, ale mieszkańcy mają konkretne oczekiwania.

Sonda uliczna, przeprowadzona przez uczniów klasy 4F - Dominiki Kiszczyńskiej, Natalii Idzior i Konrada Konika dostarczyła cennych informacji na temat postrzegania bezpieczeństwa w Żorach.

Średnia ocena poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców wyniosła 7,65 na 10 punktów, a działania żorskiej Policji zostały ocenione nieco wyżej – średnio na 7,82.

Choć wyniki można uznać za pozytywne, rozmówcy wskazali też szereg obszarów do poprawy. Najczęściej pojawiające się sugestie to zwiększenie liczby patroli policyjnych – szczególnie nocą i na osiedlach mieszkaniowych, gdzie mieszkańcy czują się mniej pewnie. Tu trzeba zwrócić uwagę, że Miasto Żory przeznaczyło wsparcie finansowe i od początku roku na ulicach pojawiło się 180 dodatkowych policyjnych patroli, a do końca 2025 roku zaplanowanych zostało kolejnych 120.

Równie istotne okazały się postulaty dotyczące poprawy oświetlenia w miejscach uczęszczanych po zmroku oraz rozbudowy miejskiego monitoringu, zwłaszcza w rejonach przejść dla pieszych. W kwestiach Centrum Przesiadkowego Żory, to należy zwrócić uwagę, że sytuacja znacząco się poprawiła, a wpływ mają częste patrole Policji oraz monitoring i stale działająca na miejscu służba ochrony.

Mieszkańcy oczekują również szybszej reakcji służb na zgłoszenia oraz zdecydowanego działania wobec osób agresywnych – zwłaszcza pseudokibiców i osób pod wpływem środków odurzających.
Tu także muszą pojawić się liczby… Ten obszar także podlega monitorowaniu. Z danych statystycznych wynika, że średnio policjanci podejmują interwencję po około 18 minutach od zgłoszenia, a tak zwane „pilne”, gdzie zagrożone jest życie i zdrowie po 9 minutach. Łącznie zgłoszonych interwencji na terenie miasta do końca kwietnia było prawie 2400, z czego 450 zakwalifikowanych zostało jako pilne.

Źródła informacji mieszkańców na temat pracy Policji i bezpieczeństwa w mieście to dla żorzan, to przede wszystkim internet, media społecznościowe, lokalna prasa i telewizja, ale również osobiste doświadczenia.

Uczniowie 4F pokazali, że młodzież potrafi nie tylko zadawać trafne pytania, ale i zebrać wartościowe dane, które mogą przyczynić się do realnych zmian w naszym mieście. Policja Żory



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2025 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"