Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Czwartek, 29 lutego 2024 r.  Imieniny: Lutosława, Romana

Iwona Krupa ma szansę zostać polską Trenerką Roku 2014, Ewa Swoboda może pobiec w Brazylii

29.12.2014
Iwona Krupa ma szansę zostać polską Trenerką Roku 2014, Ewa Swoboda może pobiec w Brazylii

Miesiąc temu Iwona Krupa dostała mail, w którym Polski Związek Lekkiej Atletyki, informuje ją, że zgłasza jej kandydaturę do jednej z najbardziej prestiżowych sportowych nagród w kraju. Organizowany przez Polski Komitet Olimpijski konkurs "Trenerka Roku 2014" rozstrzygnie się wkrótce.

 

Iwona Krupa jest trenerem lekkiej atletyki, głównym trenerem kadry Polski juniorek sprintu, założycielką utytułowanego Uczniowskiego Klubu Sportowego Czwórka Żory i inżynierem sportowych sukcesów Ewy Swobody, najszybszej białej sprinterki-juniorki świata, która mieszka w Żorach i uczy się w I LO.

UKS Czwórkę Żory (klub działa przy Gimnazjum nr 4) Iwona Krupa założyła w listopadzie 2003 roku, bo miała już dosyć biegania w barwach ROW-u Rybnik. Po pierwszy złoty medal na zawodach w randze mistrzostw Polski klub sięgnął zaledwie cztery miesiące później. Wychowanka Krupy – Monika Gluza zdobyła wtedy złoto na Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów w biegu na 600 metrów. Jednak na kolejne złote trofea trzeba było poczekać kilka lat, aż w 2009 roku zabłysnął Krzysztof Szymoszek, młodziutki genialny skoczek w dal, który po roku pracy treningowej ustanowił nowy rekord Śląska młodzików, którego nikt do tej pory nie pobił. Potem przez kolejne 3 lata Szymoszek okazał się bezkonkurencyjny w kategorii juniorów, zdobywając 5 złotych medali na halowych i letnich mistrzostwach Polski.

Na sławę Czwórki i chlubę Żor, pod okiem swojej trenerki pracują też dwaj inni klubowi liderzy: Paweł Dzida i Grzegorz Biernat stale obecni na pudłach najbardziej prestiżowych zawodów w Polsce, adresowanych do zawodników w ich kategoriach wiekowych.

Jednak tym, czym Czwórka Żory zadziwia świat są starty Ewy Swobody – efekt tytanicznego wysiłku teamu Krupa-Swoboda. W 2011 roku, jako pierwsza młodziczka w historii polskiej lekkiej atletyki, Ewa przebiegła 100 metrów poniżej 12 sekund. Rok później, na Mistrzostwach Polski Młodzików zdobyła 2 złote medale – w biegach na 100 i 300 metrów, a w 2013: złoty medal na Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów i 2 złote - na Mistrzostwach Polski Juniorów w biegach na setkę i dwusetkę. Oprócz tego, w 2013 roku Ewa pięciokrotnie pobiła rekord Polski juniorek młodszych w biegu na 100 metrów. W tym samym roku pobiegła w finale Mistrzostw Świata Juniorów Młodszych w Doniecku i jako najmłodsza finalistka zajęła 4 miejsce.

2014 rok, to m.in. piąte  miejsce w biegu na 100 metrów na Mistrzostwach Świata Juniorów w Lekkiej Atletyce w Eugene (USA), gdzie niektórzy uczestnicy tych zawodów przecierali oczy ze zdumienia, gdy zobaczyli na starcie 17-letnią Ewę z Żor w gronie starszych od niej o 2-3 lata tylko czarnoskórych zawodniczek.

Tegoroczne pasmo sukcesów wieńczy jednak pierwszy w życiu Ewy fatalny falstart w finale Igrzysk Olimpijskich Młodzieży do lat 18 w chińskim Nankin. To tutaj w biegu eliminacyjnym na 100 metrów, czasem 11,30 s wychowanka Iwony Krupy ustanowiła genialny rekord Polski juniorek i pobiła tym samym rekord Ewy Kłobukowskiej sprzed 40 lat. Do Iwony Krupy rozdzwoniły się wtedy telefony z gratulacjami od trenerów z całego kraju. W biegu finałowym, sędziowie surowo ocenili jednak moment nieuwagi młodej polskiej sprinterki. Ewa dostała czerwoną kartkę i musiała zejść z linii startu. – Schowała się, musiałam jej poszukać – wspomina Iwona  Krupa. – Udało mi się ją uspokoić, ale potem przez 5 godzin chodziłam po pełnym smogu Nankin, żeby to jakoś odreagować.

Teraz obie przygotowują się do kolejnego sezonu halowego. W styczniu Ewa wystartuje w Mistrzostwach Śląska, w lutym – w Mistrzostwach Polski Juniorów i Seniorów. A potem może pobiec na Halowych Mistrzostwach Europy Seniorów w Pradze. Póki co, trenerka i jej zawodniczka budują formę. – Przez 6 dni w tygodniu Ewa odbywa treningi. Najpierw były to treningi objętościowe, potem powoli wprowadzałyśmy elementy szybkościowe. Teraz biegamy już na pełnych szybkościach.

Czy Ewa ma szansę na udział w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku? – zapytaliśmy. – Ma – Iwona Krupa mówiła tak, jakby na to pytanie odpowiadała już wielokrotnie. – Może pobiec w sztafecie, a nawet indywidualnie. Ale póki co, po prostu biegamy, z każdym dniem coraz szybciej. jcAby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


POLECAMY RÓWNIEŻ
NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"