Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.  Imieniny: Jarosława, Marka

Hawajskie pokonały gości z Lublina

14.10.2010

W hali żorskiego MOSiR-u odbył się wczoraj mecz IV kolejki rozgrywek drugiej ligi pomiędzy zespołami Hawajskie Koszule Bank Spółdzielczy w Żorach, a NOVUM Lublin. Żorzanie wygrali 89:78.

Lubelski beniaminek, który do II-ej ligi wszedł z „dziką kartą”, stanowi dużą niespodziankę, ze względu na 3 zwycięstwa na początku rozgrywek oraz na bardzo młody wiek zawodników.

Na początku zarysowała się przewaga gospodarzy, którzy odskoczyli na 3-5 punktów i kontrolowali grę – nie ustrzegając się wyraźnych błędów, polegających na przestrzelonych rzutach spod tablicy. Przeciwnicy nie potrafili poradzić sobie ze słabą skutecznością rzutów wolnych, niemniej jednak doprowadzili do przewagi, którą na koniec pierwszej kwarty utrzymali. W drugiej kwarcie „Hawaje” poprawiły skuteczność, poza tym świetne zawody rozgrywał kapitan Adam Pierchała, który w całym meczu zanotował 12 „oczek”, 3 asysty i 6 zbiórek.

Na przerwę zespoły schodziły z 6-punktowym prowadzeniem gospodarzy, by w trzeciej kwarcie prowadzić grę podobną do tego, co działo się w drugiej odsłonie - z tą różnicą, że na koniec tej części gospodarze – przy 14-punktowym prowadzeniu - zaczęli „częstować” gości prezentami. Skończyło się 67:58… Cały ten wycinek gry – łącznie z początkiem kwarty czwartej – wygrali goście, aż 13:2! Wynik brzmiał: 69 do 66 – jeszcze ciągle dla „Hawajów” (goście w tym okresie byli skuteczni w rzutach z dystansu). Sygnał do powiększenia przewagi dał popularny „Jasiu”, który był w środowym spotkaniu prawie nieomylny – trafił 8 z 9 rzutów „za 2” oraz 11 z 12 rzutów wolnych. Dostroili się w tym momencie również koledzy – świetnie biegający do kontrataków i walczący nawet w „parterze” o piłkę Krzysztof Zieliński oraz znakomicie broniący Adam Anduła i Karol Kupczak.

Mozolnie powiększający przewagę zawodnicy z Żor potrafili „dowieźć” zwycięstwo do końca – systematycznie osłabiana drużyna gości nie wytrzymała presji. Zwycięstwo odniesione zostało dzięki zespołowej grze, która doprowadziła do wyłączenia Jakuba Karolaka – najlepszego dotychczas zawodnika gości oraz do frustracji, która – co rusz – była widoczna wśród młodych lublinian (przewinienie techniczne, 5 fauli u dwóch zawodników).

Po meczach IV kolejki Przemysław Jasiński prowadzi w drugoligowych statystykach zdobyczy punktowych (88) i „eval” (całokształt meczowy – 91), Adam Anduła jest na drugim miejscu wśród ligowych blokujących, a Krzysztof Zieliński – po czterech przechwytach w meczu z lublinianami - awansował na czwarte miejsce w statystykach przechwytów.

- Zagraliśmy dziś dobry mecz. Najważniejsze, że wytrzymaliśmy psychicznie moment, kiedy to Novum zaczynało się rozpędzać. Na pewno pomógł nam w tym doping kibiców, za który w imieniu drużyny bardzo dziękuję - powiedział po meczu trener, Łukasz Szymik.

- Cieszę się, że po raz kolejny zawodnicy otrzymują solidne wsparcie od kibiców. Rodzi się chyba nowa, koszykarska tradycja. Ważne, że zawodnicy byli w stanie dość szybko otrząsnąć się po dwóch porażkach i udowodnić – przede wszystkim sobie – że niepokonane zespoły też muszą mieć swój „pierwszy raz” - dodaje prezes klubu, Adrian Fojcik.

Hawajskie Koszule Bank Spółdzielczy Żory – Novum Lublin 89:78 (17:20, 23:14, 27:24, 22:20)

Hawajskie Koszule Bank Spółdzielczy w Żorach: Przemysław Jasiński 27, Adam Anduła 18 (1x3), Adam Pierchała 12 (1x3), Karol Kupczak 9 (1x3), Krzysztof Zieliński 8, Paweł Rajnhold 6 (1x3), Adam Białdyga 5 (1x3), Oktawian Przeliorz 4, Tomasz Gołysz 0, Marcin Master 0.

Novum Lublin: Rafał Król 27 (3x3), Paweł Szeleźniak 16 (1x3), Mateusz Wiśniewski 12 (1x3), Adam Pawelec 8, Bartłomiej Ciechociński 6 (2x3), Jakub Karolak 5, Michael Gospodarek 4, Sebastian Drążyk 0. info: HK (ok)