Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Czwartek, 22 lutego 2024 r.  Imieniny: Małgorzaty, Marty

Festiwal Górnej Odry na Śmieszku za nami, pełen atrakcji na wodzie i na plaży

05.07.2021
Festiwal Górnej Odry na Śmieszku za nami, pełen atrakcji na wodzie i na plaży

W sobotę, 26 czerwca, na Kąpielisku „Śmieszek”, z wielką fetą obchodziliśmy sportowo rekreacyjną cześć programu Festiwalu Górnej Odry, za którą w tym dniu odpowiedzialny był MOSiR. Przypomnijmy że sama inicjatywa Festiwalu w naszym województwie przyjęła formę imprezy regionalnej, która połączyła w ten weekend 7 miast naszego regionu: Racibórz, Turzę w gminie Kuźni Raciborskiej, Chałupki, Wodzisław Śląski, Rybnik, Jastrzębie-Zdrój i Żory.

 W Żorach „świętowania nad wodą” rozpoczęły się od energetycznych Fit występów z Weroniką Poradą i rozgrzewającej Zumby z Joasią Dziedzic, które jak zwykle zgromadziły sympatyków gorących rytmów, pozwalających zrzucić wielkomiejski stres. Po nich przyszedł czas na atrakcję, której w Żorach jeszcze nie było. Po stawie przez kilka godzin pływał dmuchany banan, który zabierał na przejażdżki kilkuosobowe grupki spragnione wrażeń szaleństwa, znanego głównie z nadmorskich plaży.

Bogaty program opracowany wspólnie z MOSiR-em, UM i MOK w Żorach oraz przez inne stowarzyszenia i podmioty, umożliwił w tym dniu kompleksowy relaks i wypoczynek, a także dostarczył sporo wrażeń i emocji. Żorzanie i przyjezdni mogli skorzystać do woli z różnych pokazów wioślarskich, kajakowych i współzawodnictwa. Dzieci miały przygotowane warsztaty, pokazy, tańce i animacje. Jednym z nich były eksperymenty chemiczne związane z wodą, przygotowane przez Fabrykę Wiedzy, gdzie m.in. z bliska oglądano, jak woda zmieniała swoją barwę i stan skupienia.

Podczas Festiwalu Górnej Odry, na żorskim Śmieszku ogromnym zainteresowaniem cieszyło się także „Kajakowe ABC”, gdzie uczono się technik pływania na kajakach i kanadyjkach. Warsztaty i pokazy najpierw realizowano „na sucho”, na piasku przez akredytowanych instruktorów Polskiego Związku Kajakowego, po czym zostały one zastosowane w praktyce na wodzie.

Uczestnicy Festiwalu Górnej Odry mieli okazję wziąć udział w pokazach i nauce wodnych technik ratowania, realizowanych przez instruktorów Klubu Kajakowego MEANDER, które obejmowały podstawowe techniki ratowania na wodzie stojącej, płynącej oraz morzu, obejmujących „samoasekurację”, asekurację dwóch i więcej osad kajakarskich. Odbyły się też pokazy holowania człowieka w potrzebie za pomocą ratowniczej rzutki.

W tym dniu nie zabrakło również elementu rywalizacji. Kulminacyjnym punktem sportowego, wodnego Festiwalu Górnej Odry były niecodzienne wyścigi wielkich „Smoczych Łodzi” o Puchar Prezydenta Miasta Żor. „Smocze Łodzie” to długie i zakończone na dziobie głową smoka, jednostki napędzane pagajami. Mieściło się w nich kilkunastu wioślarzy. Można je podziwiać w zamieszczonej galerii zdjęć. Natomiast dla tych, którzy lubią rodzinnie i aktywnie spędzać czas na łonie natury i są fanami biegania po lesie, przygotowano przy współpracy ze Stowarzyszeniem Eventyr, rodzinne biegi na orientację „RodzINO”, w poszukiwaniu kwiatu paproci. Trzeba było się sporo natrudzić, bieganie potrwało kilka godzin, ale czy ktoś znalazł ten kwiat paproci? Uczestnicy biegów za swój trud na mecie zostali nagrodzeni pamiątkami, które będą im przypominać ten sportowo-wodno-biegowy dzień.

Z kolei dla spragnionych relaksu przygotowano coś specjalnego. Podczas pokazów, tańców, wyścigów „smaczku” dodawała „Hawajska Strefa Relaksu”, zorganizowana w zacisznym plażowym miejscu, nad samą wodą, gdzie można było odpocząć pod parasolami, sącząc owocowe napoje, kosztując letnich sałatek i „szejków”. Nie zabrakło też smacznych przekąsek z grilla i mocnej, dobrej kawy. Cała strefa ozdobiona była barwnymi hawajskimi akcentami, pozwalającymi poczuć na moment hawajskie klimaty. W tym miejscu można się było także zrelaksować podczas upiększającego masażu twarzy, dekoltu i dłoni oraz ciała w strefie masażu, sącząc bezalkoholowego drinka, słuchając hawajskiej muzyki. Muzyka połączona z tańcami w stylu hawajskim i animacjami dla dorosłych i dzieci, dostarczyła sporo radości. Każdy, kto brał udział w pokazach, otrzymywał na pamiątkę kolorowy, hawajski naszyjnik. Mamy nadzieję, że relaks w „stylu hawajskim” wraz z ogromem „wodnych atrakcji” na Śmieszku będzie już stałą coroczną atrakcją, którą rozpoczynać będziemy Akcję Lato w mieście.

Info. MOSiR

Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


POLECAMY RÓWNIEŻ
NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"