Czwartek, 28 marca 2024 r.  Imieniny: Anieli, Jana

Ewa Swoboda najszybszą Europejką Mistrzostw Świata

18.07.2013

Zawodniczka UKS Czwórka Żory zajęła IV miejsce w finale biegu na 100 m na Mistrzostwach Świata Juniorów młodszych.

W zawodach, które odbywały się w Doniecku między 10. a 14 lipca, uczestniczyli reprezentanci ze 161 krajów świata. Już w pierwszym dniu mistrzostw, żorzanka wystartowała w biegach eliminacyjnych, w których rywalizowały 64 sprinterki. W swojej serii Ewa Swoboda była bezkonkurencyjna i zwyciężyła z wynikiem 11,72 s, awansując do biegów półfinałowych. Druga na mecie, Włoszka, osiągnęła wynik 12,12 s. Biegi półfinałowe odbyły się 11 lipca w trzech seriach - zgodnie z regulaminem do finałów awansowały dwie pierwsze zawodniczki z każdej serii i dwie z najlepszymi czasami. Podopieczna Iwony Krupy wystartowała w drugim biegu, w którym zajęła II miejsce z wynikiem 11,71 s. Zwyciężyła sprinterka Ekwadoru, Angela Tenorio, legitymująca się najlepszym wynikiem na świecie.

W dwie godziny później na starcie biegu finałowego 100 m stanęło osiem najlepszych sprinterek świata – w tym Polka, zawodniczka UKS Czwórka Żory, Ewa Swoboda. Doskonały bieg Ewy w drugiej części dystansu i finisz zaowocowały IV miejscem w finale Mistrzostw Świata. Z wynikiem 11.61 s uległa tylko Amerykankom: Ky Westbrook 11.33 i Arianie Washington 11.40 oraz Tenorio (11.41). Warto dodać iż Ewa Swoboda była najszybszą Europejką w finale – o setną sekundy za Polką, przybiegła faworyzowana Szwedka, Irene Ekelund. Trenowana przez Iwonę Krupę niespełna 16-letnia zawodniczka UKS Czwórki Żory była najmłodsza w finale – trzy pierwsze, czarnoskóre sprinterki to 17-sto latki. Ewa Swoboda jest pierwszą polską sprinterką, która w historii Mistrzostw Świata juniorów młodszych zajęła tak wysokie miejsce.

Przypomnijmy iż Ewa Swoboda to czterokrotna Mistrzyni Polski , w bieżącym roku trzykrotnie poprawiała rekord Polski Juniorek młodszych – „śrubując” go do fantastycznego wyniku - 11,55 sek . Już za tydzień żorzanka wystartuje w Łodzi na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży – gdzie będzie walczyć o medale na dystansach 100 i 200 m.

Uczniowski Klub Sportowy „Czwórka” Żory składa serdeczne podziękowanie dla : Prezydenta Miasta Żory Waldemara Sochy i Biura Doradcy Prezydenta ds. Polityki Promocji i Informacji za pomoc w przygotowaniach do Mistrzostw Świata i sfinansowaniu zgrupowania sportowego w Bydgoszczy.

Klub składa podziękowania również dla: Roberta Trybulskiego i firmy PROVITA, dr Joanny Zimończyk-Hajduk i Bartosza Radosza.