Sobota, 27 kwietnia 2024 r.  Imieniny: Teofila, Zyty

Żorska Akademia Koszykówki Mistrzem Polski

21.06.2016

Zawodnicy ŻAK-a w miniony weekend zdobyli w Białymstoku Mistrzostwo Polski w kategorii MU-14. Do finałów przystępowali w roli jednego z głównych faworytów do medalu. W dotychczasowych zmaganiach w lidze śląskiej i rozgrywkach centralnych nie doznali goryczy porażki.

W finałach zespół ŻAK-a spotyka się w grupie z zespołami MKS Dabrowa Górnicza, Żubry Białystok oraz Pro Basket Mińsk Mazowiecki.

Pierwsze spotkanie to derby z Dąbrową Górniczą spotkanie rozpoczyna się od dwucyfrowego prowadzenia ŻAK-a, które utrzymują do końcowych minut, dopiero w ostatniej minucie prowadzenie się zmniejsza, ostatecznie ŻAK wygrywa 77:70.

Drugie spotkanie grupowe ŻAK rozgrywa z gospodarzem turnieju drużyną Żubrów Białystok, ponownie od początku meczu żorzanie przejmują inicjatywę pewnie wygrywając 81:47. Dzięki temu zwycięstwo ŻAK zapewnia sobie pierwsze miejsce w grupie i awans do półfinałów z pierwszego miejsca z grupy.

Ostanie spotkanie grupowe z drużyną Pro Basket Mińsk Mazowiecki to czas odpoczynku dla liderów zespołu i kolejne zwycięstwo tym razem 66:59.

W półfinałach zespół ŻAK-a spotyka się z drużyną UKS 7 Trefl Sopot, rywal doskonale znany żorzanom (w ostatnim miesiącu 2 pojedynki).

W półfinale młode ŻAKi włączają wyższy bieg, prowadząc od pierwszych minut, nie pozostawiając rywalom złudzeń kto w tym meczu jest lepszy pewnie wygrywają 87:61.

W drugim półfinale MKS Dąbrowa w dramatycznych okolicznościach pokonuje drużynę Śląska Wrocław i Śląski Finał Mistrzostw Polski staje się faktem.

Przed finałem wielu ekspertów wskazywało, że zwycięsko z tego pojedynku może wyjść zespół z Dąbrowy Górniczej argumentując to lepszymi warunkami fizycznymi zespołu z Zagłębia.

Ogromną niespodzianką dla wszystkich był przyjazd autokaru kibiców z Żor do Białegostoku, niesieni falą gorącego dopingu ŻAK przystępuje do finału.

To co stało się w finale przerosło oczekiwania wszystkich takiej dominacji na Polskich parkietach w finale Mistrzostw Polski nie widziano nigdy. Drużyna ŻAK-a zdemolowała zespół MKS-u Dąbrowa Górnicza do połowy prowadząc równicą blisko 30 punktów, 47:18. Druga połowa to dalsza dominacja żorzan i pewne zwycięstwo 98:48. Różnica 50 punków w Finale Mistrzostw Polski !!!

Do najlepszej piątki turnieju wybrany został Szymon Łatka, najlepszym zawodnikiem Mistrzostw Polski – Dawid Krzystek.

W tym miejscu ogromne podziękowania dla wszystkich osób i instytucji które wspierały i wspierają Żorską Akademię Koszykówki dzięki ich pomocy możliwy był ten ogromny sukces: