Piątek, 19 kwietnia 2024 r.  Imieniny: Adolfa, Leona

Złoty Paweł Dzida. Tak ląduje Mistrz Polski Młodzików w skoku w dal

01.10.2014

Paweł Dzida – zawodnik Uczniowskiego Klubu Sportowego „Czwórka” Żory zdobył złoty medal w skoku w dal na Mistrzostwach Polski Młodzików w Lekkiej Atletyce, które odbyły się w miniony weekend w Zielonej Górze.

Żorzanin jechał na Mistrzostwa jako faworyt, ponieważ legitymował się najlepszym wynikiem w Polsce – 6,49 m. Walka na skoczni była bardzo zacięta, podopieczny Iwony Krupy prowadził z wynikiem 6,66 m, jednak w V kolejce zawodnik z LKS, Maraton Turek, skoczył na odległość 6,67 m i objął prowadzenie. Decydująca była szósta – ostatnia seria skoków, w której rywal Pawła nie poprawił wyniku a żorzanin oddał „złoty” skok konkursu na odległość 6,74 m i został Mistrzem Polski Młodzików w skoku w dal.

Dzień wcześniej – w sobotę, Paweł wystartował w eliminacjach biegu na 100 m, ustanawiając rekord życiowy 11,38 s - zakwalifikował się do biegu finałowego. Tutaj niewiele zabrakło żorzaninowi do medalu – ostatecznie zajął IV miejsce z doskonałą „życiówką” – 11,30 s, a więc wynik identyczny, jaki uzyskała w Nankin jego starsza koleżanka klubowa – Ewa Swoboda.

PAWEŁ DZIDA jest zawodnikiem bardzo wszechstronnym, w bieżącym roku zdobył wszystko, co było do zdobycia w kategorii młodzików. Trzykrotnie zdobywał złoty medal na Halowych Mistrzostwach Śląska w Brzeszczach i Spale - na 60 i 300 m, i w skoku w dal. Na letnich Mistrzostwach Śląska i Mistrzostwach Makroregionu – dwukrotnie stawał na najwyższym podium (100 m i skok w dal). We włoskim Majano, również nie dał szansy rywalom i zwyciężył w skoku w dal. Sezon startowy uwieńczył zdobyciem Mistrzostwa Polski Młodzików i doskonałymi rekordami życiowym : skok w dal – 6,74 m i 100 m – 11,30 s.

MATEUSZ GAŁUSZKA wystartował w biegu na 600 m i w gronie 26 zawodników zajął VIII miejsce z wynikiem 1:27,58. Sezon startowy Mateusza w 2014 roku był równie udany: w styczniu – na halowych Mistrzostwach Śląska zdobył srebrny medal w biegu na 1000 m, latem - zarówno na Mistrzostwach Śląska jak i Mistrzostwach Makroregionu nie miał sobie równych na dystansie 600 m i dwukrotnie zdobywał złoty medal.

Paweł Dzida i Mateusz Gałuszka to wychowankowie Iwony Krupy, uczniowie klasy sportowej w Gimnazjum nr 4. W grudniu 2014 roku młodzi lekkoatleci opuszczają kategorię młodzików i w przyszłym roku będą już juniorami.