Piątek, 29 marca 2024 r.  Imieniny: Cyryla, Wiktoryna

ŻAK Żory blisko finału Mistrzostw Polski U18

24.04.2019

Juniorzy Żorskiej Akademii o włos od awansu do Finału Mistrzostw Polski.

W dniach 12-14 kwietnia 2019 zespół juniorów Żorskiej Akademii Koszykówki przebywał na turnieju półfinałowym Mistrzostw Polski w Stargardzie, gdzie kolejno zmierzył się z drużynami Śląska Wrocław, Twardymi Piernikami z Torunia oraz Spójnią Stargard. W pierwszym spotkaniu zespół ŻAKa podejmował jednego z faworytów do medalu - drużynę Śląska Wrocław. To spotkanie od początku nie układało się dla naszego zespołu pomyślnie. Problemy ze skutecznością oraz duża liczba prostych błędów spowodowała, że przegrywamy 100:53.
Drugiego dnia mierzymy się z zespołem z Torunia, który dzień wcześniej po wyrównanej walce przegrał ze Spójnią Stargard. Od początku przejmujemy inicjatywę i nie oddajemy prowadzenia do samego końca. Bardzo dobra gra naszego zespołu sprawia, że wysoko pokonujemy Toruń 82:59.

Trzeci dzień to mecz z gospodarzem Spójnią Stargard, który decydował bezpośrednio o awansie do Finału Mistrzostw Polski. Ranga spotkania ogromna dla obu drużyn. Świetny początek meczu, pewna oraz skuteczna gra naszego zespołu w pierwszej połowie sprawia, że na przerwę schodzimy prowadząc 45:35. Druga połowa, to problemy ze skutecznością (przede wszystkim rzutów osobistych) oraz z przewinieniami podstawowych zawodników. Niesieni dopingiem gospodarze odrabiają stratę i wygrywają końcówkę spotkania.
Szkoda... była ogromna szansa zameldować się wśród „8” najlepszych zespołów w Polce, ale taki jest sport.

Ostatecznie będziemy sklasyfikowani jako 9-12 zespół w kraju, co po Mistrzostwie Śląska jest dla „Nas” ogromnym sukcesem. Ogromne podziękowanie dla naszego „Klubu Rodzica – Kibica”, który dzielnie nas wspierał podczas całego sezonu, a przede wszystkim na turnieju w Bydgoszczy i Stargardzie.
Ostateczna klasyfikacja Turnieju w Stargardzie: 1. Śląsk Wrocław 2. Spójnia Stargard 3. ŻAK Żory 4. Twarde Pierniki Toruń.

Skład zespołu juniorów Żorskiej Akademii Koszykówki w sezonie 2018/2019: Kapitan zespołu: Miłosz Żebrowski, Dawid Trela (wybrany najlepszym zawodnikiem ŻAK Żory), Jakub Merda, Dominik, Pastuszka, Bartłomiej Szady, Paweł Sitek, Mateusz Krukowski, Piotr Golc, Kacper Wojciechowski, Maciej Łatka, Jakub Pietrzak, Sebastian Michalczuk oraz Piotr Palczewski. Trener zespołu: Grzegorz Marciak