Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.  Imieniny: Jarosława, Marka

"Z podwórka na stadion": Olimpijczycy z ZS 6 Żory na Stadionie Narodowym

07.05.2015

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 im. Polskich Olimpijczyków, reprezentowali województwo śląskie podczas finału XV edycji turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”. Zawody są uznawane za nieoficjalne Mistrzostwa Polski w piłce nożnej. W gronie 16 najlepszych zespołów z rocznika 2003, nasza drużyna SP 13 Żory zajęła IX miejsce w Polsce.

Droga do udziału w wielkim finale nie była łatwa – podopieczni Pawła Rybicy najpierw wygrali rozgrywki rejonowe w listopadzie 2014 roku. Pokonali wówczas szkoły z Rybnika, Wodzisławia i Jastrzębia-Zdroju. Następnie w finałach wojewódzkich wygrali z drużynami z Raciborza, Bytomia, Rajczy, Częstochowy i Zabrza. Zawodnicy wiedzieli o co walczą…

Od 30 kwietnia do 2 maja brali udział w krajowym finale całych zawodów. Znaleźli się wśród 16 najlepszych drużyn w kraju! Najpierw odbyło się oficjalne otwarcie zawodów połączone z koncertem gwiazd oraz oficjalne losowanie kolejności rozgrywek. Potem rozegrano pierwsze mecze. Podczas pobytu w Warszawie uczniowie zwiedzili też Stadion Narodowym i Stadion Legii Warszawa. Kibicowali podczas meczu miejscowej Legii z Lechem Poznań.

Wyniki uzyskane przez SP 13 Żory:

w eliminacjach: 6 – 2 z SP 5 Oświęcim; 3 – 3 z UKS TOP 54 Biała Podlaska, stracona bramka na remis w ostatnich sekundach meczu, odebrała drużynie awans do pierwszej ósemki turnieju; 2 – 6 z SP 51 Szczecin;

w finałach o miejsca IX – XVI: 3 - 0 z SMS Mielec, 4 – 1 z PSP Starogard Gdański i w meczu o IX miejsce: 1 – 0 z SP 69 Bydgoszcz.

Trener Paweł Rybica, który na co dzień pracuje w Zespole Szkół nr 6 podkreśla, że było to dla wszystkich ogromne przeżycie. Zajęliśmy 9 miejsce, najwyższe w swojej grupie. Pierwszego dnia rozgrywek nie udało się nam wejść dalej, a szkoda. PZPN zorganizował imprezę na bardzo wysokim poziomie. Jest to dla nas cenne doświadczenie i bodziec do dalszej pracy. Zmierzyliśmy z najlepszymi w kraju. Były drużyny z Łodzi, Poznania, Bydgoszczy, Mielca, Białegostoku, Szczecina. Wśród nich – my. Jego zdaniem nieważne czy grasz we Wrocławiu, czy w Żorach. Jeżeli masz marzenia i motywację, możesz osiągnąć wszystko.

Zawodnicy byli obserwowani przez trenerów reprezentacji Polski, którzy prowadzą Akademię Młodych Orłów. Jeden z uczniów biorący udział w turnieju – Patryk Gogół, uczestniczył w Akademii Młodych Orłów latem 2014 oraz został powołany w listopadzie tego samego roku na spotkanie towarzyskie Polska – Słowacja. Mecz odbył się we Wrocławiu .

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Opracowanie: Anna Zieleźnik

Skład drużyny SP 13 Żory to uczniowie klasy Vc SMS piłka nożna, którzy są również zawodnikami MKS Żory: Norbert Raczkowski, Przemysław Polcyn, Dawid Brych, Kacper Molski, Jerzy Tomal, Wiktor Figołuszka, Patryk Gogół, Kacper Noworyta, Jakub Szarek, Piotr Wnuk

Trener: Paweł Rybica, kierownik: Tomasz Wnuk