Środa, 24 kwietnia 2024 r.  Imieniny: Grzegorza, Horacego

X jubileuszowy Żorski Bieg Uliczny przeszedł do historii

19.10.2017

Największa impreza biegowa w Żorach zgromadziła 15 października na starcie prawie 1800 osób. Łącznie wszyscy uczestnicy obu tras przebiegli 10.670 km. Do udziału w Biegu Głównym na 10 km uprawnionych było aż 927 osób, pakiety startowe pobrało 860 osób a bieg ukończyło 830 biegaczy. Wśród nich nie zabrakło zawodników z Ukrainy, Włoch oraz Czech oraz wytrawnych biegaczy z najdalszych zakątków naszego kraju. Najszybciej atestowaną trasę pokonał Dawid Malina reprezentujący Inżynierię Biegania z Rybnika ustanawiając tym samym rekord trasy żorskiego biegu z czasem 30 min. 46 sek. (poprzedni najlepszy wynik z 2015 roku należał do Artema Kazbana i wynosił 31,02 min.).

Tegoroczną kategorię generalną mężczyzn wygrał wcześniej wspomniany Dawid Malina a tuż za nim znalazł się Kamil Karbowiak reprezentujący Kotwicę Brzeg (30,51 min.) Natomiast na ostatnim miejscu podium stanął Ukrainiec Veretskyi Paulo (31,21 min.).

Spośród 213 kobiet, które przebiegły dystans 10 km, najszybsza była biegnąca z numerem 1 Katarzyna Kowalska z klubu LKS Vectra Włocławek, reprezentantka kraju, olimpijka z Pekinu i Rio de Janeiro specjalizująca się w biegach na 3000 m oraz maratonach. Wygrała ona generalną
kategorię kobiet uzyskując czas 35 min. 59 sek. i wyprzedzając Anetę Suwaj zawodniczkę z AZS AWF Katowice. Bardzo wysokie 7 miejsce wśród wszystkich kobiet zajęła zawodniczka UKS Czwórka Żory Kubiak Izabela. Najstarszym uczestnikiem biegu jak i wielu poprzednich edycji naszej imprezy był ponownie
78 letni Edward Kurek. Wyróżniono również w Biegu głównym najlepszych mieszkańców Żor. Najlepszym żorzaninem okazał się Jarosław Kożdoń a najlepsza żorzanką wspomniana wcześniej Izabela Kubiak. Przyznano także zgodnie z regulaminem nagrody zwycięzcom wszystkich 11 kategoriach wiekowych.

Pełną listę uczestników i szczegółowe wyniki Biegu głównego można znaleźć na http://wyniki.datasport.pl/results2345/. Warto zaznaczyć iż na trasie 10 kilometrowego biegu mogliśmy zobaczyć aż 270 mieszkańców Żor którzy stanowili prawie 1/3 wszystkich uczestników. Wśród żożan pobiegli miedzy innymi dyrektor Mosir Żory
Arkadiusz Stanul, radni Wojciech Maroszek i Kamil Owczarek oraz były senator
Adam Zdziebło.

Ku ogromnemu zadowoleniu organizatorów również rekordowa ilość uczestników pokonała dystans 2,5 km w Biegu po zdrowie. W tym głównie rekreacyjnym biegu wspólnie biegało aż 948 osób a wśród nich zorganizowane grupy szkół, klubów czy instytucji oraz osoby indywidulane i całe rodziny. Do rzeszy biegaczy jak zawsze
dołączyli miłośnicy Noric Walking. Na mecie biegu po zdrowie sklasyfikowano i nagrodzono tylko sześć najlepszych biegaczek i biegaczy. Najszybciej dystans Biegu po Zdrowie pokonał Robert Łukasik z Żor a najszybszą kobietą okazała się Julia Han z Raciborza. Najmłodszym uczestnikiem tego biegu był Dominik Fabian a najstarszym 81 letni Michał Krajewicz. Z numerem 1 bieg pokonał Piotr Kosztyła Przewodniczący
Rady Miasta, który wraz z Prezydentem Waldemarem Sochą objął honorowy patronat nad X edycją biegu.

Podczas całej imprezy zarówno na stracie, mecie jak i na hali sportowej podczas rejestracji oraz wręczania nagród rolę gościa specjalnego pełnił Szymon Ziółkowski młociarz, mistrz olimpijski i mistrz świata, który rozdawał liczne autografy, udzielał wywiadów i pozował do pamiątkowych zdjęć. Uczestnikom imprezy, którzy ukończyli biegi wręczono na mecie pamiątkowe medale a zwycięzcy na podium odbierali w hali sportowej puchary i nagrody ufundowane orazwręczane przez sponsorów i władze miasta.