Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r.  Imieniny: Danuty, Jana

Wielcy sportowcy w Żorach. Otwarcie Galerii Sławy Śląskiej Gimnastyki

22.06.2016

Pod pretekstem inauguracji projektu Adriana Fojcika – dyrektora Niepublicznej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Żorach, entuzjasty historii sportu i kolekcjonera pamiątek sportowych – doszło do niesamowitego spotkania żywych legend polskiego sportu, polskiej gimnastyki, śląskiej gimnastyki.

„Kotka, Tyś to jest?” – tak Ernest Hawełek, olimpijczyk z Rzymu’1960 i z Tokio’1964, z wielkim wzruszeniem i uśmiechem witał Natalię Kot – Wala, brązową medalistkę olimpijską z Melbourne’1956 w ćwiczeniach zespołowych z przyborami. Potem przyjechał jeszcze Mikołaj Kubica, trzykrotny medalista mistrzostw Europy i trzykrotny olimpijczyk – by po 52-óch latach powtórzyć fotkę z Elżbietą Apostolską – Kamińską – olimpijką z Tokio’64. Jako ostatni przyjechał na otwarcie Galerii Sławy Śląskiej Gimnastyki – Alfred Kucharczyk, uczestnik igrzysk w Rzymie’1960, Tokio’1964 i Meksyku’1968.

Michałkowice, Radlin, Brzeziny, Ruda Śląska, Rybnik – miejsca i kluby, które były miejscem narodzin talentów na miarę medali olimpijskich i mistrzostw Europy – to tu zaczynali kariery sportowe nasi goście, to stąd – ze Śląska – wywodzi się pierwszy polski medalista olimpijski w gimnastyce – Jerzy Jokiel, a także pierwszy polski mistrz olimpijski – Leszek Blanik.

Ludzie, którzy – niby to niedaleko mieszkając – nie widzieli się 40, czy 50 lat, mieli bardzo dużo sobie do powiedzenia, dużo zdjęć do obejrzenia… Ciekawe dyskusje między Aleksandrą Krause – wnuczką Pawła Gacy (olimpijczyk z Helsinek’1952), córką Mariana Pieczki (olimpijczyk z Montrealu’1976), a Krzysztofem – synem Ryszarda Kucjasa (olimpijczyk z Helsinek’1952), czy Bogdanem Dubielem – byłym szefem Beskidzkiej Rady Olimpijskiej są zapewne również przyczynkiem do organizowania takich spotkań w przyszłości. Sportowcy tworzący w przeszłości wielką wartość polskiego i śląskiego sportu muszą być przypominani i akcentowani, ocaleni od zapomnienia!

Stała ekspozycja zawierająca prezentację sylwetek sportowców należących do Galerii Sławy Śląskiej Gimnastyki oraz trofea zdobyte w czasie kariery zawodniczej przez Pawła Gacę, Ernesta Hawełka i Mikołaja Kubicę znajduje się w Niepublicznej Szkole Mistrzostwa Sportowego w Żorach.

Autor przedsięwzięcia dziękuje za pomoc w organizacji wystawy i spotkania: Panu Mateuszowi Malacy, Panu Piotrowi Chmielowi, Pani Aleksandrze Zawalskiej – Hawel, Panu Bogdanowi Dubielowi, Panom Wojciechowi i Jakubowi Gacom, sportowcom – uczestnikom spotkania za podarowanie lub wypożyczenie sportowych pamiątek.

Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"