Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Czwartek, 22 lutego 2024 r.  Imieniny: Małgorzaty, Marty

W Bibliotece wystawa Pawła Widery

11.01.2024
W Bibliotece wystawa Pawła Widery

 Wernisaż Pawła Widery pt. „RADOŚCIOWICE tu, gdzie wszystko jest możliwe”, odbędzie się 12 stycznia (godz. 18:00). Wystawa będzie prezentowana Galerii Na Piętrze do 24 lutego.

Kiedy Inwencjusz dumnie ogłosił, że jego automat do recyklingu smutków i czarnych myśli jest wreszcie gotowy, do Radościowic zjechały tłumy. Przybysze z różnych zakątków świata chcieli spróbować działania cudownej machiny, która wysysała z głowy smutki, prała brudne myśli zamieniając je w kolorowe, mieliła, a później gotowała i koniec końców pod wpływem wysokiego ciśnienia wystrzeliwała w powietrze opary radości, szczęścia i nadziei, które ludzie wdychali i stawali się lepsi. Udało się nawet rozweselić największego smutasa, który przeszedł cały świat, żeby odnaleźć się w Radościowicach.
A Ty, byłeś już kiedyś w Radościowicach? Nie? W takim razie zamknij oczy i daj się zaprosić do krainy marzeń. Tak, tak, ona istnieje naprawdę, przede wszystkim w drzemiącym w Tobie dziecku. Mam nadzieję, że o nim nie zapomniałeś, a jeśli tak, to obudź je natychmiast i daj się pochłonąć przygodom w Radościowicach.

Paweł Widera urodził się wcale nie tak dawno temu w Radostowicach. W ostatnim dniu 2012 roku, kiedy z powodu choroby córeczki rodzina nie mogła wyjść na zabawę ze znajomymi, a uszy i oczy bolały od telewizyjnych sylwestrów marzeń, wyszperał w szufladzie stare farby plakatowe i… zaczął malować. Jest samoukiem, ale szybko wykreował swój własny, rozpoznawalny styl, bardzo ciepło przyjęty w świecie sztuki naiwnej. Maluje, żeby oderwać się od szarej rzeczywistości i zaprasza do swojego bajkowego świata każdego, kto ma ochotę, choć na chwilę zapomnieć o codzienności, zabłądzić w Radościowicach i… uśmiechnąć się.

Jego obrazy prezentowane są na wystawach w Polsce i za granicą. Jest laureatem nagrody publiczności Art Naif Festiwal w Katowicach (jednej z największych wystaw tego nurtu na świecie) i autorem obrazu promującego to wydarzenie w 2021 roku. Otrzymał nagrodę w głosowaniu najbardziej wymagającej publiczności: DZIECI, na wystawie Premio Internazionale Arte Naif Varenna we Włoszech, a w 2022 roku został zwycięzcą wystawy Festival Internacional De Art Naif w Barcelonie. Jest autorem ilustracji do książki „Witajcie w Wynalazkowie” Waldemara Cichonia i okładki do zbioru wierszy „Z miłości do Ciebie” Anny Sobańskiej.

Na co dzień stolarz i menadżer rodzinnej firmy stolarskiej, amatorsko maratończyk z czasem poniżej 3,5 godziny, wielbiciel muzyki Mumford and Sons i Sons of the East, malarstwa surrealistycznego i magicznego realizmu, dobrego jedzenia i podróży. Swoimi malunkami planuje wywołać uśmiech na twarzy u wszystkich ludzi na świecie, do czego motywuje go ukochana rodzina: Ewelina, Zuzia, Mikołaj i Kamil, którym dedykuje każde kolejne dzieło.

 NAGRODY:

Art Naif Festiwal Katowice (2012-2021):
Grand Prix w XIV edycji Art Naif Festiwal w 2021 r. Namalowanie obrazu promującego XIV edycję festiwalu.
Premio Internazionale Arte Naif Varenna we Włoszech w 2021:
Nagroda w głosowaniu najbardziej wymagającej publiczności: DZIECI.
Festival Internacional De Art Naif w Barcelonie w 2022:
Zwycięzca w międzynarodowym głosowaniu publiczności.

WYSTAWY:

Naiva Bratislava – 2021
Naiva Art Dialog (Instytut Polski w Bratysławie) – 2021
Insita Praha w galerii Lapidarium w Pradze – 2022
Udział w międzynarodowej wystawie i plenerze na zamku Lysice w Czechach – 2020.
Kwalifikacja i udział w międzynarodowej wystawie i plenerze malarskim w Galerija Likovnih Samorastnikov w Trebnje w Słowenii – 2022.
Wystawa zbiorowa w galerii Spazio 61 w Cagliari we Włoszech – 2020.
Wystawa zbiorowa w galerii Nova Art Space w Sofii – Bułgaria 2021 i inne.

Źródło: MBP ŻoryAby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


POLECAMY RÓWNIEŻ
NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"