Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r.  Imieniny: Danuty, Jana

Usiądź na ławeczce z malarzem Bimlerem

28.09.2023
Usiądź na ławeczce z malarzem Bimlerem

Na placu Pamięci Narodowej przy ul. Klimka uroczyście odsłonięto rzeźbę „Ławeczka Bimlera”. To część projektu Muzeum Miejskiego w Żorach pn. „Porozmawiajmy o tożsamości”. Rzeźba – odlew w brązie – powstała w pracowni artysty rzeźbiarza Tomasza Wenklara z Tychów.

Dedykowana uznanemu żorskiego malarzowi, Fritzowi Augustowi Bimlerowi „Ławeczka”, stanęła przy pięknie odremontowanej ul. Klimka. Lokalizacja jest nieprzypadkowa i nawiązuje do namalowanej przez tego artystę akwareli, przedstawiającej kościół pw. św. Filipa i Jakuba, który znajduje się w zbiorach Muzeum Miejskiego w Żorach. Obok rzeźby widnieje tablica pamiątkowa oraz tabliczka tyflograficzna dla niewidomych, poświęcona artyście oraz rzeźbie, wraz z opisem. Uroczystego odsłonięcia rzeźby dokonali Prezydent Miasta Żory Waldemar Socha oraz Przewodniczący Rady Miasta Żory Piotr Kosztyła.

Prof. Fryderyk Bimler urodził się w Żorach 22 sierpnia 1890 roku. Potem jego artystyczna dusza zawiodła go do Monachium, gdzie podjął studia w Królewskiej Akademii Bawarskiej.  Po ich ukończeniu przyjechał w 1921 roku do Chorzowa i zaczął uczyć w gimnazjum humanistycznym, a w 1925 roku otrzymał tytuł profesora. W Chorzowie tworzył przez 32 lata. Przed wojną profesor wiele podróżował, co znalazło odbicie w jego pracach przedstawiających pejzaże z Włoch, Palestyny, Egiptu, Szwecji, Norwegii, Brazylii, w której w 1939 roku mieszkał przez niespełna pół roku. Z wielką miłością malował również Śląsk.

„Ławeczka Bimlera” jest pierwszym krokiem, do realizacji planu, zakładającego wprowadzenie w przestrzeń starego miasta rzeźb, które pokazywać będą postaci zwykłych mieszkańców, rzemieślników i artystów, którzy nadali temu miejscu charakter i dzięki którym może ono nadal inspirować. Rzeźba autorstwa Tomasza Wenklara dokumentuje postać artysty wywodzącego się z Żor, który z miasta wyjechał, ale pozostawił w swoich pracach jego obraz i charakter.

Projekt dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2023”, pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 174 tys. zł, z czego dofinansowanie stanowi 156 600 zł.Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"