Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Czwartek, 22 lutego 2024 r.  Imieniny: Małgorzaty, Marty

Rekordowy budżet Miasta Żory na 2024 rok. Miliony na inwestycje

23.01.2024
Rekordowy budżet Miasta Żory na 2024 rok. Miliony na inwestycje

Ponad 640 milionów złotych na wydatki zaplanowano w budżecie Miasta Żory na 2024! Ten rekordowy budżet zakłada realizację wielu ważnych i potrzebnych inwestycji, przede wszystkim związanych z budową i remontami dróg. 

Żorscy radni przyjęli zaproponowany przez Prezydenta Miasta Żory budżet miasta na 2024 rok podczas grudniowej sesji Rady Miasta. Będzie to budżet rekordowy, z dochodami na poziomie 599,2 mln zł i wydatkami wynoszącymi 640,1 mln zł. Planowany jest więc deficyt w wysokości ponad 40 mln zł, w tym deficyt operacyjny w wysokości ponad 22,6 mln zł.

W 2024 roku najwięcej środków z miejskiego budżetu przeznaczonych zostanie na następujące grupy wydatków: oświata – 273,5 mln zł; transport – 116,6 mln zł, gospodarka komunalna – 39,5 mln zł, administracja – 37,5 mln zł oraz rodzina – 34,2 mln zł.

Będzie to kolejny rok pełny dużych i ważnych inwestycji. Łącznie na wydatki majątkowe w żorskim budżecie zaplanowano rekordową kwotę aż 166 mln zł! Środki te pozwolą przede wszystkim na dokończenie już rozpoczętych inwestycji oraz rozwinięcie infrastruktur drogowej naszego miasta.

Jakie działania inwestycyjne zaplanowano w tym roku w naszym mieście? Budowa drogi łączącej ul. Warszowicką z ul. Młyńską, wraz z przebudową skrzyżowania ul. Młyńskiej z DK 81 będzie kosztowała 8,4 mln zł. Ta inwestycja poprawi dostępność terenów inwestycyjnych. Na przebudowę ul. Mikołowskiej zaplanowano 3,26 mln zł, a na przebudowę Alei Jana Pawła II tylko w tym roku wydamy 4,3 mln zł. 6,4 mln zł pochłonie budowa sieci kanalizacyjnej wraz z przepompownią i przebudową ul. Warszowickiej. Modernizacja mostu na ul. Włościańskiej to koszt 1,1 mln zł, a wykonanie nawierzchni ul. Karpackiej i Statki będzie w sumie kosztowało 3 mln, w tym 1,7 mln zł w tym roku.

Aż 15 mln zł będzie kosztowała budowa i przebudowa dróg lokalnych w dzielnicy Rogoźna, obejmująca budowę drogi łączącej ul. Bażancią z Al. Armii Krajowej, budowę ronda na ich połączeniu i modernizację ul. Hallera i Bogusławskiego wraz z poprawą ich parametrów użytkowych.

Modernizacja ulic: Durantów, Turkusowej, Szmaragdowej, Południowej i Wiedeńskiej to koszt łącznie 3 mln zł. Natomiast 2,1 mln zł będzie kosztowała budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Wodzisławskiej i Alej Wojska Polskiego. Ścieżka rowerowa powstanie też wzdłuż ul. Męczenników Oświęcimskich.

Dużym zadaniem będzie też budowa dróg od ronda raciborskiego do skrzyżowania z ul. Reja i do skrzyżowania z ul. Rudzką, która będzie kosztowała 5,23 mln zł. Planowana jest też przebudowa ul. Wodociągowej wraz z budową łącznika do Centrum Przesiadkowego (koszt 3 mln zł) oraz przebudowa ul. Zamkowej z budową drogi rowerowej (2 mln zł).

W tegorocznym budżecie miasta zaplanowano też inwestycje w infrastrukturę sportową. 2 mln zł zabezpieczono na budowę nowego boiska piłkarskiego ze sztuczną murawą na terenie ośrodka w Żorach-Roju, 2,3 mln zł na budowę zadaszenia boiska przy SP 4 oraz 1,96 mln zł na budowę zadaszenia boiska przy SP 13.

Kontynuowane będą też prace związane z remontami szkół. Na projekt pn. „Poprawa efektywności energetycznej w żorskich placówkach oświatowych i sportowych wraz z ich rozbudową”, obejmujący siedziby ZSP 9, SP 1, ZSP 7, SP 3 i OSP Rogoźna zabezpieczono w budżecie aż 27,5 mln zł (koszt całości inwestycji to aż 37,5 mln zł). Na projekt pn. „Kompleksowe działania na rzecz poprawy energetycznej budynków Szkoły Podstawowej nr 4 i Technikum nr 1 w Żorach” zabezpieczono zaś 3,7 mln zł.

Ponadto 5,9 mln zł przeznaczonych zostanie na program wspierania mieszkalnictwa „Z Przyszłością w Żorach”, a milion złotych na projekt architektoniczny ogromnego przedsięwzięcia planowanego przez miasto z wykorzystaniem środków unijnych pn. „Zielony impuls do Kopalni Wiedzy i Kompetencji (KWK) – transformacja społeczno-gospodarcza terenów po byłej kopalni KWK Żory”. Więcej informacji o tym projekcie przekażemy już wkrótce.

Źródło: UM ŻoryAby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"