Piątek, 29 marca 2024 r.  Imieniny: Cyryla, Wiktoryna

Rekord Polski Ewy Swobody

24.06.2014

Ewa Swoboda, zawodniczka UKS „Czwórka” Żory, ustanowiła nowy rekord Polski juniorek. Na mitingu w Krakowie przebiegła „setkę” w 11,45 s.

Zawody odbyły się w miniony piątek, na starcie biegu stanęła czołówka polskich juniorek. Żorzanka nie dała szansy swoim rywalkom i zdecydowanie zwyciężyła w biegu eliminacyjnym w czasie nowego rekordu Polski – 11,45 s. Bieg finałowy był tylko formalnością i potwierdzeniem doskonałej formy - podopieczna Iwony Krupy odniosła zwycięstwo w czasie 11,50 s. Poprzedni rekord Polski juniorek również należał do zawodniczki z Żor i wynosił 11,54 s. Ewa Swoboda jest liderką ogólnopolskich tabel w tym roku – druga sprinterka w Polsce – seniorka Weronika Wedler legitymuje się wynikiem 11,63 s. Już w przyszły czwartek, Ewa Swoboda zmierzy się z dystansami 100m i 200m na Mityngu lekkoatletycznym w Sztokholmie.

Na zawodach w Krakowie doskonale wystartował aktualny Mistrz Śląska Robert Łukasiak , który zwyciężył w biegu na 800m . Grzegorz Biernat zajął II miejsce na swoim koronnym – 400m, uległ tylko seniorowi z Wrocławia. Paweł Dzida zaliczył doskonały konkurs w skoku w dal – osiągając wynik 6,17m.

Sobota – była również dniem pracy dla lekkoatletów „Czwórki” i start w XII Międzynarodowym Mityngu Lekkoatletycznym – BESKIDIAN ATHLETIC, w który odnieśli 4 zwycięstwa. W zawodach, które odbyły się w Bielsku Białej brali udział lekkoatleci z Włoch, Ukrainy, Białorusi, Czech i Polski. Dwukrotny Mistrz Śląska młodzików sprzed tygodnia – Paweł Dzida po raz kolejny nie dał szansy swoim rywalom i zwyciężył w dwóch konkurencjach: skoku w dal z wynikiem 6,05m oraz biegu na 300m – gdzie osiągnął doskonały rezultat – 36,84 s. Mateusz Gałuszka – również złoty medalista Mistrzostw Śląska młodzików w biegu na 600m, tym razem odniósł zwycięstwo na dystansie nieco dłuższym - 1000m. Grzegorz Biernat był bezkonkurencyjny i zajął I miejsce w biegu juniorów na 400m. Młodziczka - Julia Han ustanowiła rekord życiowy w biegu na 600m – 1:42,00. Wicemistrz Śląska w biegu na 1000m w kategorii dzieci – Artur Harazin wystartował na dystansie nieco krótszym – 600m i zajał IV miejsce, w tym samym biegu Kamil Pieczonka był piąty.