Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Piątek, 19 lipca 2024 r.  Imieniny: Marcina, Wincentego

Program Czyste Powietrze

14.06.2024

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi nabór wniosków w programie  Czyste Powietrze. Program realizowany będzie  do 2029. Nabór prowadzony jest do 31 grudnia 2027 r.

 

Dla kogo?

Program adresowany jest do osób fizycznych będących właścicielem /współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. 3 stycznia 2023 r. zwiększono wartości progów dochodowych kwalifikujące do uzyskania dofinansowania w ramach wszystkich części programu:

w części 1) do 135 000 zł stanowiącym podstawę obliczenia podatku, wykazanym w ostatnio złożonym zeznaniu podatkowym,

w części 2)  do 1 894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz 2 651 zł w gospodarstwie jednoosobowym,

w części 3) do 1 090 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz 1 526 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Na co?

Wsparcie finansowe obejmuje:
- demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż nowego źródła ciepła spełniające wymagania techniczne określone w programie (wszystkie kupowane i montowane pompy ciepła, kotły zgazowujące drewno o podwyższonym standardzie oraz kotły na pellet o podwyższonym standardzie muszą być urządzeniami wpisanymi na listę zielonych urządzeń i materiałów dostępnych pod linkiem: https://lista-zum.ios.edu.pl ),

- zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, klasy efektywności energetycznej minimum A,
- zakup i montaż ocieplania przegród budowlanych, okien, drzwi zewnętrznych, spełniające wytyczne Prawa Budowlanego (kalkulator grubości izolacji dostępny pod linkiem: https://kalkulatorczystepowietrze.kape.gov.pl/),

W przypadku wymiany źródła możliwe jest również ubieganie się o dotację na :
- zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy elektrycznej od 2 kW do 10kW,
- demontaż oraz zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej (w tym kolektorów słonecznych, pompy ciepła wyłącznie do cwu).

Aby otrzymać dofinansowanie na kompleksową termomodernizację, wymagany jest audyt energetyczny oraz wykonanie wszystkich elementów wskazanych w jednym z wariantów w przygotowanym audycie, który zagwarantuje zmniejszenie zużycia energii użytkowej (EU) na cele ogrzewania budynku:  do wartości nie większej niż 80 kWh/(m2*rok), lub o minimum 40%.

Od 14 czerwca 2024 r. w przypadku wymiany źródła ciepła na pompę ciepła, obowiązkowe jest wykonanie audytu energetycznego, który wskaże, że takie źródło ciepła będzie właściwym rozwiązaniem dla danego budynku/lokalu.

W celu promowania termomodernizacji budynków jako metody na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych, umożliwiono złożenia drugiego wniosku o dofinansowanie dla beneficjentów, którzy wcześniej otrzymali dofinansowanie na wymianę kotła. Możliwe będzie wówczas wykonanie, na podstawie audytu energetycznego, zarówno częściowej jak i kompleksowej termomodernizacji budynku pozwalającej na osiągnięcie określonych w programie wskaźników zużycia energii po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia.

Dotacja z prefinansowaniem

Dotacja z prefinansowaniem możliwa jest w ramach części 2) i części 3).

Dodatkowe informacje

Beneficjent, który skorzysta z najwyższego poziomu dofinansowania na dany budynek – na podstawie wniosku złożonego od 22 kwietnia 2024 r. – będzie mógł starać się o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach części 1) programu (podstawowy poziom dofinansowania).

Więcej informacji w gminnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym programu „Czyste Powietrze” w Urzędzie Miasta Żory Rynek 9 pok. 306 tel. 32 43 48 138 oraz na stronie https://czystepowietrze.gov.pl/

Źródło: UM ŻoryAby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"