Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Piątek, 01 grudnia 2023 r.  Imieniny: Edmunda, Natalii

Po raz XXII utopili marzannę

28.03.2012
Po raz XXII utopili marzannę

Oficjalnie w Żorach utopiono marzannę, więc zima pożegnana. W ostatnią sobotę, 24 marca dokonało tego prawie 200 rowerzystów z 15 górnośląskich miast. Do naszego miasta zjechali na dwudziesty drugi już rajd „Topienie marzanny na Gichcie”.

Piękna, słoneczna pogoda przyciągnęła do Żor prawie 200 rowerzystów z 15 górnośląskich miast. Byli prawie „zawodowi turyści rowerowi”, reprezentujący kluby i komisje turystyki kolarskiej PTTK oraz zwykli „amatorzy” rowerowych przejażdżek. Na żorskie XXII Topienie Marzanny na Gichcie przyjechały rowerami całe rodziny ze Śląska. Najmłodsza uczestniczka rajdu miała zaledwie rok (Krysia Ucherek z Żor), a najstarszym rowerowym rajdowcem był 78-letni Czesław Wala z Rybnika. Start wyznaczono na naszym Rynku, a następnie rowerowi turyści mogli podziwiać krajobrazy Szczejkowic, Palowic, Gichty, by zakończyć rajd i utopić marzannę w Parku Piaskownia. To urokliwe miejsce, chyba jeszcze nie odkryte w pełni przez żorzan. A szkoda, bowiem stworzono tam ośrodek edukacji ekologicznej ze ścieżką dydaktyczną. Podziwianie piękna żorskich okolic to nie jedyne atrakcje, jakie przygotowali dla dwóch setek rowerzystów organizatorzy rajdu z żorskiego KTK PTTK „WANDRUS”. Na mecie na uczestników czekało mnóstwo atrakcji. Były konkursy, poczęstunek kawą , herbatą i kiełbaską z grilla, każdy uczestnik otrzymał pamiątkową naklejkę i odcisk okolicznościowej pieczątki.
Najpiękniejszą marzannę o politycznym zabarwieniu, nawiązującym do batalii o wolność w Internecie (ACTA) przedstawił Marian Stokowiec z żorskiego WANDRUSA, równie piękne były kolejne autorstwa: 9- letniej Jagody Zając z Żor i Krystyny Ściskały z ONDRASZKA Cieszyn. Jako, że nasze miasto obchodzi właśnie 740 rocznicę lokacji musiał być konkurs wiedzy o historii Żor. Najlepszą wiedzą o naszym mieście zaskoczył wszystkich mieszkaniec... Pszczyny - Emanuel Famulok z KTK “KOŁO” Pszczyna. Drugie miejsce zajął Stefan Piekoszowski z WANDRUSA a trzecie Tadeusz Margiciok z Rybnika. Zwycięzcy konkursu wiedzy o Żorach otrzymali piękne puchary ufundowane przez prezydenta miasta, Waldemara Sochę.
Uczestnicy rajdu mogli sobie także postrzelać.... z wiatrówki oczywiście. W strzelaniu z broni pneumatycznej wśród kobiet zwyciężyła Stefania Zając z żorskiego WANDRUSa, a wśród mężczyzn najlepszym okiem wykazał się Franciszek Pietrzyk z klubu WAGABUNDA Katowice. Najmłodsi uczestnicy imprezy rzucali lotkami. Najcelniej: Jagoda Zając i Kacper Ucherek (oboje z naszego miasta).
Puchar dla najliczniejszej drużyny (23 osoby) powędrował do Czerwionki- Leszczyn, do koła PTTK RAMŻA, na następnych miejscach: GRONIE Tychy (17), HUZY Gliwice (14), WIERCIPIĘTA Jastrzębie (14). Zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w Żorach i Urząd Miasta Żory.
„Topienie Marzanny na Gichcie” to coroczna impreza organizowana od roku 1991 i ma mocną pozycję w kalendarzu imprez turystyki kolarskiej woj. Śląskiego. W tym roku odbyła się ona w ramach 740 lat miasta Żory i Roku Turystyki Rowerowej ogłoszonej przez ZG PTTK. Komandorem tegorocznego rajdu był Jerzy Banach, którego wspierał prezes WANDRUSA Roman Wojtas z 9-osobowym zespołem.
Organizatorzy dziękują Zakładowi Zieleni Miejskiej w Żorach i gospodarzowi obiektu Bogusławowi Garbarkowi za udostępnienie miejsca na organizację mety rajdu.
Więcej o imprezie i innych rajdach można przeczytać na naszej stronie internetowej www.wandrus.zory.pl. Info: Stefan Mehlich/DeKo; Zdjęcia: Ryszard SkoniecznyAby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


POLECAMY RÓWNIEŻ
NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2023 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"