Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Poniedziałek, 27 maja 2024 r.  Imieniny: Augustyna, Jana, Juliana

Płeć w fotografii

14.09.2023
Płeć w fotografii

W ramach trwającego żorskiego  Festiwalu Fotografii Plener 2023 już w najbliższy piątek, 15 września tego roku będzie można posłuchać ciekawego wykładu połączonego z multimedialną prezentacją: „Płeć w fotografii”. Początek godz. 17:30 w Muzem Miejskim w Żorach. Wstęp wolny.

Płeć przyniosła sztuce tyle inspiracji, co i kłopotów. Kobiety przez lata były jednymi z głównych bohaterek dzieł sztuki, jednocześnie pokazywały je nam głównie męskie spojrzenia. Obecnie w ramach równościowego myślenia chciałoby się nie uwzględniać płci autorki, a w myśleniu o ich dziełach trudno jednocześnie nie dostrzec różnic między ikonicznymi portretami kobiet Steve'a McCurry'ego a Dorothei Lange, Helmuta Newtona a Alice Springs. Świat kobiety i świat mężczyzny to często zupełnie inne światy, a fotografia świetnie odzwierciedla dynamikę ich współistnienia, czasem konkurencji i wykluczenia, a czasem kreatywnej współpracy w obalaniu granic i podziałów.
Zestawienia fotografii będą punktem wyjścia do zadania pytań o to, czym jest tzw. żeńskie spojrzenie, jak przedstawiana była kobieta w fotografii, a co nie raz umykało w opowieściach o ciele, seksualności i tożsamości w twórczości mężczyzn. Czy historia fotografii ma płeć i jaka ona jest? Porozmawiamy o pracach m.in. Pierre'a Moliniera, Claude Cahun, Helmuta Newtona i Alice Springs, Nan Goldin, Yumiko Utsu i Ugo Woatziego a także oddamy głos kobietom działającym w polskiej fotografii i ich spojrzeniu na tę branżę.


Prezentację i wykład poprowadzi Justyna Kociszewska, promotorka i menadżerka kultury specjalizująca się w medium fotografii i filmu. Od 2013 roku związana z Fotofestiwalem – Międzynarodowym Festiwalem Fotografii w Łodzi, gdzie zajmuje się komunikacją, jest członkinią rady programowej i programerką programu filmowego. Współpracowała w zakresie promocji i organizacji wydarzeń z Leica Gallery Warszawa, U-jazdowski, Fundacją Archeologia Fotografii, EC1 Łódź – Miasto Kultury i wieloma miejskimi ośrodkami kultury, a w zakresie ogólnopolskiego i międzynarodowego PR-u z niezależnymi fotografami: Kacprem Kowalskim, Magdaleną i Maksymilianem Rigamontimi, Jackiem Fotą, Pawłem Jaszczukiem i Jakubem Śliwą. Swoje teksty i wywiady publikowała m.in. w magazynie Kino, Ekrany i Digital Camera Polska

15 września 17.30
Muzeum Miejskie, ul. Muzealna 1

Program Festiwalu - festiwalplener.zory.pl/program

Uwaga. Niektóre obrazy prezentowane podczas wykładu będą zawierać nagość. Wykład skierowany jest do osób powyżej 18. roku życia.

Wydarzenie finansowane z budżetu Gminy Miejskiej ŻoryAby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


POLECAMY RÓWNIEŻ
NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"