Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Poniedziałek, 27 maja 2024 r.  Imieniny: Augustyna, Jana, Juliana

Papieska aleja idzie do remontu

22.08.2023
Papieska aleja idzie do remontu

Po koniec sierpnia ruszy przebudowa Alei Jana Pawła II wzdłuż osiedla ks. Władysława. Powstaną: nowa nawierzchnia i ścieżka rowerowa, poprawiające bezpieczeństwo lewoskręty oraz nowe wiaty przystankowe i ławeczki. Na ten projekt władze miasta pozyskały 2 903 360, 31 zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Pozostałe ponad 3 mln zł będą pochodziły z budżetu Miasta Żory, a całkowita wartość inwestycji to 5 962 930,62 zł.

Kompleksowo wyremontowany zostanie odcinek Alei Jana Pawła II od skrzyżowania z Aleją Zjednoczonej Europy do Ronda Francuskiego, o długości 940 metrów. W ramach tej inwestycji jezdnia zyska nową nawierzchnię asfaltową. Największą zmianą będzie z pewnością budowa lewoskrętów z Alei Jana Pawła II w kierunku Traktu Piastowskiego i ulicy Sądowej. Do nowej organizacji ruchu dostosowana zostanie też istniejąca sygnalizacja świetlna. 

Nową funkcję zyska też chodnik od strony osiedla Korfantego – zostanie on zamieniony w ciąg pieszo-rowerowy, o szerokości 3 m, oddzielony od jezdni pasem. Zamiast kostki pojawi się tam nawierzchnia asfaltobetonowa, zdecydowanie bardziej komfortowa dla rowerzystów czy miłośników jazdy na rolkach. Istniejący chodnik po drugiej stronie ulicy także zostanie odnowiony – zużyta kostka zostanie wymieniona na nową. Wyremontowane zostaną też zatoki autobusowe, a stare wiaty przystankowe zostaną wymienione na nowe. Przy ulicy pojawią się również nowe ławki i kosze na śmieci.

Jak będą przebiegały prace? Remont Alei Jana Pawła II rozpocznie się 28 sierpnia i będzie realizowany w dwóch etapach. Na czas prac zamykana będzie jedna jezdnia, a na drugiej ruch będzie odbywał się w dwóch kierunkach. Wyłączona zostanie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu z ul. Sądową i Traktem Piastowskim, zaś światła na skrzyżowaniu z Aleją Zjednoczonej Europy będą działały bez zmian. Komunikacja publiczna będzie kursowała normalnie.

Pierwszy etap prac obejmuje przebudowę lewej jezdni - od strony os. Księcia Władysława. Od strony Ronda Francuskiego ruch zostanie sprowadzony na jezdnię prawą (od strony os. Korfantego) i prowadzony  będzie jako dwukierunkowy. Dojazd do ul. Boryńskiej zostanie zachowany, ale zamknięte zostaną: wlot z ul. Boryńskiej na skrzyżowaniu z ul. Nową oraz wlot z Traktu Piastowskiego na skrzyżowaniu z ul. Sądową. Ruch samochodów w kierunku Jastrzębia-Zdroju zostanie skierowany w ul. Handlową, następnie przez Aleję Zjednoczonej Europy na dalszy odcinek Alei Jana Pawła II.

Zamknięte zostanie przejście dla pieszych na skrzyżowaniu z ul. Sądową i Traktem Piastowskim. Piesi zostaną skierowani do następnego przejścia. Przystanek autobusowy zostanie natomiast przeniesiony do przejścia dla pieszych na wysokości budynku nr 17.

Drugi etap prac obejmie przebudowę jezdni prawej (od strony os. Korfantego). W związku z tym:

  • od strony skrzyżowania z Aleją Zjednoczonej Europy z kierunku Jastrzębia-Zdroju ruch zostanie skierowany w ul. Handlową, następnie od skrzyżowania ul. Handlowej z Aleją Jana Pawła II  prowadzony  będzie jako dwukierunkowy,
  • przystanek autobusowy zostanie przeniesiony do przejścia dla pieszych na wysokości budynku nr 17
  • wlot z ul. Sądową zostanie zamknięty,
  • przejście dla pieszych na ww. skrzyżowaniu zostanie zamknięte, piesi zostaną skierowani do następnego przejścia,
  • wlot z ul. Nowej zostanie zamknięty,
  • przed Rondem Francuskim ruch zostanie sprowadzony z powrotem na jezdnię prawą (od strony os. Korfantego)

Dla każdego z etapów wprowadzone zostanie odpowiednie oznakowanie.Prace powinny zakończyć się do końca marca 2024 roku.Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"