Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r.  Imieniny: Danuty, Jana

Niepodległa.zory.pl. O powstaniach śląskich online

18.09.2020

Muzeum Miejskie i Fundacja Sztuka realizują wspólny projekt, którego celem jest popularycacja wiedzy o historii Polski w latach 1918-1922 i powstaniach śląskich w Żorach. Zapraszamy na wystawę: www.niepodlegla.zory.pl


Realizowana w ramach projektu wystawa online opowiada o procesie przyłączenia Śląska do Polski – z perspektywy cichego, spokojnego miasteczka – jak pisał o Żorach w roku 1919 redaktor ukazującej się tu gazety  – stanowiącym integralną część wszystkich działań zmierzających do odrodzenia się wolnej i suwerennej Rzeczpospolitej, a także korzyściach wynikających z procesu kształtowania się tożsamości Ślązaków w niepodległej Polsce.

Wystawa przybliża nie tylko historię, ale także społeczny i kulturalny koloryt tamtych czasów, w tym przywołuje nazwiska ludzi, którzy odegrali istotną rolę w procesie kształtowania się tożsamościowych i niepodległościowych ambicji obywateli, wskazuje miejsca i zabytki – świadków jednej z najbardziej intrygującej historii Żor, a więc i Śląska. Przybliża sylwetki śląskich liderów lokalnej społeczności, jak Bonifacy Bałdyk czy Julian Samulowski.

Wystawa udostępniana jest zwiedzającym nieodpłatnie na specjalnie zaprojektowanej stronie internetowej.

Realizacja projektu inicjuje przygotowanie solidnego źródła wiedzy o historii powstań śląskich w Żorach i okolicy, i ich rezultatach w ujęciu historycznym, społecznym i kulturowym.

W efekcie powstanie specjalna oferta edukacyjna, adresowana do szkół, obejmująca lekcje muzealne, zajęcia, wykłady i fora dyskusyjne, prowadzone pod merytoryczną opieką pracowników Muzeum, również w zainteresowanych placówkach oświatowych, której istotą będzie inspirowanie młodzieży do podejmowania działań popularyzujących wiedzę o powstaniach w ich szkołach.

Projekt: Boso, ale w ostrogach. Jak Żory do niepodległej Polski zmierzały. Info. Fundacja SztukaAby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"