Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Niedziela, 01 października 2023 r.  Imieniny: Danuty, Teresy

Niebezpieczne odpady z Sosnowej wreszcie będą usunięte

25.08.2023
Niebezpieczne odpady z Sosnowej wreszcie będą usunięte

Ruszyło wreszcie unieszkodliwianie niebezpiecznych odpadów nielegalnie zgromadzonym na posesji jednego z żorskich przedsiębiorców przy ul. Sosnowej w Kleszczowie. 23 sierpnia załadowano i wywieziono pierwszą partię niebezpiecznych substancji. Specjalistyczna firma, wyłonioną w przetargu, przetransportowała je do instalacji utylizacji odpadów w Gdańsku.

 

Przypomnijmy, że odpady niebezpieczne zostały ujawnione na posesji przy ul. Sosnowej w Żorach w lutym 2019 r,. po skutecznej interwencji mieszkańców Żor i Rudziczki. Okazało się, że niebezpiecznie substancje, zagrażające zdrowiu ludzi i zwierząt pojawiły się w mieście w wyniku przestępstwa, a gromadził je na swojej posesji jeden z żorskich przedsiębiorców. Przy okazji śledztwa ujawniono, że już wcześniej zakopał nielegalnie odpady, a informowane na bieżąco władze miasta nie reagowały.

W końcu władze miasta ze względu na pogarszający się stan pojemników, w których zgromadzone były odpady oraz naczep, na których je umieszczono, podjęły decyzję, na podstawie art. 26a ustawy o odpadach, o niezwłocznym usunięciu odpadów przez gminę.

Na sfinansowanie tego przedsięwzięcia Miasto Żory planuje pozyskać środki z programu priorytetowego „Usuwanie porzuconych odpadów” Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Warto podkreślić, że maksymalny łączny poziom dotacji w przypadku naszej gminy wynosi zaledwie 55% kosztów zadania, a jego koszt to ponad 1,9 mln zł. Pozostałe 45% kosztówbędzie musiało ponieść Miasto Żory. Na ten cel staramy się pozyskać pożyczkę z WFOŚiGW.

red/źródło: UM ŻoryAby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2023 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"