Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Wtorek, 05 marca 2024 r.  Imieniny: Fryderyka, Teofila

Mołdawianie odwiedzą Żory

14.09.2010
Mołdawianie odwiedzą Żory

W ramach Programu Miast Goszczących, do Żor zawita jutro 28-osobowa grupa sportowców z Mołdawii, którzy od 18 do 24 września wezmą udział w V Europejskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Warszawie.

Program Miast Goszczących jest jednym z kluczowych komponentów Igrzysk - do przyjęcia każdej z 56 reprezentacji zostało zaangażowane inne polskie miasto. Reprezentacja Mołdawii spędzi w Żorach trzy dni, podczas których będzie poznawać polską kulturę i trenować do igrzysk. - Mołdawianie zamieszkają w Hotelu Żory. Wyżywieniem dla nich zajmą się podopieczni Zakładów Aktywności Zawodowej, a treningi będą się odbywać na hali sportowej lub na "Orlikach" – informuje Jolanta Osubniak-Bomba z Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych.

Drugiego dnia wizyty gości z Mołdawii, w Żorach odbędzie się tzw. Torch Run – Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa, przenoszący Ogień. Jest to nieodłączny element Igrzysk już od 26 lat. W biegu udział wezmą Mołdawianie, wolontariusze z klas policyjnych III LO im. Z. Herberta, podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz wszyscy chętni. Uczestnicy biegu wystartują spod biblioteki na os. Pawlikowskiego, przebiegną obok Zespołu Szkół Specjalnych im. Matki Teresy z Kalkuty, następnie ul. Boryńską pod pomnik na os. Księcia Władysława, dalej przez Aleję Jana Pawła II, rondo, na Górne Przedmieście, ul. Bałdyka i na Rynek.

Przyjęcie ognia olimpijskiego odbędzie się w na Rynku pomiędzy 14.00 a 15.00. Znicz podpali żorski maratończyk, Karol Kałus. - Wybraliśmy pana Karola, ponieważ biega od lat i zdobywa kolejne tytuły. Myślę, że to najbardziej odpowiednia osoba – mówi pani Jolanta.

W piątek przy Zakładach Aktywności Zawodowej, przy ul. Bażanciej 40, odbędzie się Minifestyn Integracyjny, na którym przewidziano m.in. pokazy strażackie i rycerskie. W sobotę rano reprezentacja Mołdawii wyruszy do Warszawy na ceremonię otwarcia igrzysk.

Organizatorami pobytu Mołdawian w Żorach są: UM Żory, MOSIR Żory, ZAZ, ŻCOP, MOK, KMP, Sekcja Terenowa Olimpiad Specjalnych Oddział Śląski „Koniczynka Żory”, Kurkowe Bractwo Strzeleckie, wolontariusze. Ola KowolAby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


POLECAMY RÓWNIEŻ
NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"