Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Czwartek, 29 lutego 2024 r.  Imieniny: Lutosława, Romana

Mistrzostwa Polski w Brazylijskim Jiujitsu. 3 medale w tym dwa tytuły Mistrzów Polski Octagon Żory.

17.03.2016

Ostatnie, bardzo liczne sukcesy żorskich zawodników Octagonu, sekcji Brazylijskiego Jiujitsu w imprezach mniejszej rangi oraz intensywne przygotowania pod okiem trenera Damiana Czyża (wielokrotnego medalisty Mistrzostw i Pucharów Polski) do Mistrzostw Polski, nie poszły na marne i zaowocowały 2 tytułami mistrzowskimi oraz jednym brązowym medalem.

Dwudniowa impreza miała miejsce w pod Poznańskim Luboniu i była rozgrywana w formule NO GI czyli walki grapplerskiej na chwyty, bez kimon. 

Reprezentanci Żorskiego Octagonu na MP:

1. KOPER Ilona – złoty medal w kategorii senior i tytuł Mistrzyni Polski

2. GORAUS Mikołaj – złoty medal i tytuł mistrza Polski w kategorii Masters (+30 lat)

brązowy medal w kategorii senior

3. BIENIOSZEK Mateusz – niestety odpadł w ćwierćfinale z późniejszym zwycięzcą swojej kategorii wagowe.

Jesteśmy ogromnie szczęśliwi z wyników i formy jaką prezentują podopieczni trenera Czyża, tym bardziej iż grupa BJJ od niedawna rozpoczęła współpracę z czarnym pasem BJJ Maciejem Polokiem i TEAMem Gracie Barra ( dobrze znanym i szanowanym od lat w świecie jiujitsu ), ponad to jest najmłodszą grupą wśród poszczególnych dyscyplin jakie można znaleźć w Naszej ofercie a mimo to utworzyła się już bardzo solidna grupa zawodników, która dotychczas wracając z każdej imprezy w której biorą udział przywozi ze sobą wiele medali i nowych doświadczeń, na których efekty nie trzeba było długo czekać. 

Ciągły rozwój Naszej sekcji Brazylijskiego Jiu-jitsu, wiele medali a co za tym idzie bardzo dynamiczny rozwój grupy oraz współpraca z jedną z największych i najmocniejszych drużyn na świecie jaką jest GRACIE BARRA a już przede wszystkim charakterystyka BJJ i jego niewątpliwie największa ze wszystkich sportów walki, ogólnodostępność bez żadnych ograniczeń oraz nacisk na ogólny rozwój motoryczny i gimnastyczny ciała, mamy nadzieję ciągle będzie przyciągać wielu chętnych chcących rozpocząć swoją przygodę ze sportami walki a mających do tej pory mylne wyobrażenie o niedostępności z różnych powodów tej jakże pięknej i szlachetnej formy aktywności fizycznej.

Treningi BJJ w Naszym Klubie, dla osób początkujących w formie rekreacyjnej i amatorskiej odbywają się pod okiem bardzo doświadczonego i wykwalifikowanego w w tej dziedzinie,  instruktora DAMIANA CZYŻA, który zaprasza na swoje zajęcia w każdy

WTOREK godz 18.00

CZWARTEK godz 19.30

SOBOTĘ godz 16.30

CZY WIESZ ŻE ??? BJJ to najbardziej ogólnorozwojowa i ogólnodostępna forma sportów walki bez względu na wiek, płeć czy wcześniejsze wytrenowanie. Dosłowne tłumaczenie słów Jiu-jitsu na język polski to „miękka sztuka”, dotyczy to formy prowadzenia walki w której nie chodzi o siłę lub masę czy też warunki fizyczne zawodników a głównym sensem treningu jest rozwój gimnastyczny oraz wykorzystanie mechaniki ciała swojego jak i przeciwnika, najlepszym przykładem jest fakt iż zawodnicy BJJ z bardzo niskich kategorii wagowych nie raz wygrywają z dużo cięższymi i silniejszymi przeciwnikami co wydawało by się że w parterowych sportach walki jest kluczowe. Na całym świecie sport ten trenują tysiące kobiet czy też osób nie mogących już zaczynać przygody ze sportami walki takimi jak np. zapasy, boks, mma czy karate)

Brazylijskie jiu-jitsu (BJJ, nazywane też Gracie Jiu-Jitsu lub po prostu jiu-jitsu, choć jest to określenie nieprecyzyjne i może być mylone z japońskim pierwowzorem) − brazylijski sport walki wywodzący się z ju-jitsu, zapasów i judo, który wyróżnia się naciskiem na walkę w parterze.

Charakterystyka dyscypliny:

BJJ obejmuje walkę w stójce, zwarciu i parterze. Podstawowe dwie formuły walki w BJJ to:

• walka w gi (kimonie),

• walka bez gi (submission fighting)

Brazylijskie jiu-jitsu koncentruje się na walce z jednym przeciwnikiem. Celem walki jest przejęcie kontroli nad przeciwnikiem poprzez zadawanie mu kontrolowanego bólu (dźwignie) bądź pod groźbą utraty przytomności – z bólu lub od duszenia. Walka w brazylijskim jiu-jitsu odbywa się głównie w parterze. Taktyka polega na sprowadzeniu przeciwnika do parteru, unieruchomieniu go i wykonaniu techniki kończącej – dźwigni bądź duszenia, zmuszającej przeciwnika do poddania się bądź pozbawiającej go przytomności. Zawodnicy brazylijskiego jiu-jitsu walczą w zwarciu, co dodatkowo utrudnia ich przeciwnikom wykonywanie uderzeń.

Brazylijskie jiu-jitsu opiera się na chwytach. Dominują w tej dyscyplinie dźwignie, duszenia oraz inne techniki unieruchamiania przeciwnika. Uderzeń się nie stosuje. Ćwiczą je jednak zawodnicy przygotowujący się do turniejów mieszanych sztuk walki. Stosuje się też rzuty mające na celu sprowadzenie przeciwnika do parteru. Chwyty w parterze często wykonuje się nogami poprzez zahaczenie lub objęcie części ciała przeciwnika. Jednym z elementów charakterystycznych dla brazylijskiego jiu-jitsu jest tzw. garda. Garda polega na objęciu nogami przeciwnika stojącego lub klęczącego przez zawodnika leżącego. Stosuje się też tzw. dosiad, który polega na siedzeniu okrakiem na leżącym przeciwniku.

Ponieważ brazylijskie jiu-jitsu opiera się na chwytach, koncentruje się na walce z jednym nieuzbrojonym przeciwnikiem. Przydaje się, gdy zachodzi potrzeba unieruchomienia przeciwnika i pokonania go bez wyrządzenia mu poważnego uszczerbku na zdrowiu (duszenia, dźwignie). Brazylijskie jiu-jitsu cały czas się rozwija i dostosowuje do realiów dzisiejszych zagrożeń. System opracowany przez Graciech powstał również z myślą o samoobronie. Nie ogranicza się jedynie do chwytów i dźwigni w parterze, ale również przygotowuje do obrony przeciwko uderzeniom ostrym narzędziem (walory tego systemu doceniła policja i wojsko). Jednakże zawodnicy ćwiczący pod kątem rywalizacji sportowej nie ćwiczą pewnych technik, które, choć brutalne (np. kopnięcie w krocze, cios w oczy, ciosy kantem dłoni), znajdują zastosowanie w samoobronie. Nie trenują też walki z wieloma przeciwnikami.

W BJJ obowiązuje podział na biały, niebieski, purpurowy, brązowy i czarny pas. Niektóre szkoły umieszczają na pasach pomocniczy podział w postaci belek.

Brazylijskie jiu-jitsu wykształciło własną tradycję. Tradycję japońską się odrzuca, istnieją natomiast elementy charakterystyczne dla kultury Brazylii: naszywki z symbolami narodowymi Brazylii, używanie tatuaży będących wyrazem specyficznej religijności Brazylijczyków. Często nie ćwiczy się w tradycyjnym stroju do jiu-jitsu (tzw. gi), a w spodenkach i w koszulce. Nie ma znanej ze stylów tradycyjnych pracy nad doskonaleniem jednej techniki oraz rozwojem duchowym (ćwiczenia koncentracji etc.).

Brazylijskie jiu-jitsu zawdzięcza swą obecną popularność kilku czynnikom. Przede wszystkim, ważną rolę odegrała skuteczność zawodników tej dyscypliny w walkach MMA (stąd zaczęła ona stanowić jeden z podstawowych elementów treningu przekrojowego również zawodników MMA nie wywodzących się z BJJ). Ponadto brazylijskie jiu-jitsu nie kultywuje wschodniej tradycji ani ceremoniału, przyciągając tym samym osoby, które nie są nimi zainteresowane. Techniki brazylijskiego jiu-jitsu stwarzają złudzenie prostych. Także przeznaczenie na walkę dużej części treningu znajduje uznanie u młodzieży, która może się wykazać w bezpośredniej rywalizacji.

info. Octagon ŻoryAby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


POLECAMY RÓWNIEŻ
NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"