Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Czwartek, 29 lutego 2024 r.  Imieniny: Lutosława, Romana

Koniec sezonu dla lekkoatletów

29.11.2011
Koniec sezonu dla lekkoatletów

Sezon letni był bardzo udany dla lekkoatletów UKS Czwórka Żory. Zdobyli 17 medali na imprezach rangi mistrzowskiej, w tym 11 złotych, 4 srebrne i 2 brązowe. Do tej kolekcji należy zaliczyć rewelacyjny rekord Polski w biegu na 100 m.

Indywidualnością sezonu była czternastolatka Ewa Swoboda, która nie schodziła z pierwszego miejsca na podium. W czerwcu zwyciężyła w biegu na 100 m na prestiżowych zawodach Samsung Athletic Cup 2011 w Krakowie. Następnie zdobyła złoty medal na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, ustanawiając rekord Śląska w biegu na 100 m – 12.07 s. Była bezkonkurencyjna na międzynarodowych zawodach lekkoatletycznych we Włoszech „Trofeo Citt? di Majano”, gdzie zwyciężyła w biegu na 80 m, ustanawiając rekord Mityngu. Jednak największą sensację Ewa wzbudziła na lidze w Chorzowie, gdzie przebiegła „setkę” w 11,97 s., ustanawiając rekord Polski młodziczek, który liczył już 38 lat. Uwieńczeniem sukcesów sezonu 2011 był start na Mistrzostwach Polski Młodzików w Kielcach – gdzie zdobyła złoty medal z wynikiem 11,97. Żorzanka uzyskała najlepszy wynik tych zawodów i z rąk Prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, dr Jerzego Skuchy, otrzymała nagrodę. Jest pierwszą młodziczką w historii, która przebiegła 100 m poniżej 12 sekund.

Czterokrotny Mistrz Polski i wielokrotny rekordzista Śląska w skoku w dal - Krzysztof Szymoszek – był bezkonkurencyjnym juniorem i najwszechstronniejszym skoczkiem na Śląsku – zajął pierwsze miejsce na Mistrzostwach Śląska w Sosnowcu. Następnie na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Juniorów w Częstochowie zdobył dwa medale - złoty w skoku w dal i w drugim dniu brąz w biegu na 200 m. Do tych osiągnięć należy dodać rewelacyjny rekord życiowy w biegu na 100 m – 11,11 s. Na Mistrzostwach Polski Juniorów w Płocku zdobył srebrny medal w skoku w dal – niestety kontuzja kostki, uniemożliwiła Krzysztofowi obronić tytułu Mistrza Polski sprzed roku.

Na szczególne wyróżnienie zasługują także: Patryk Brząkalik - czołowy junior młodszy na Śląsku w biegach średnich – zdobył złoty medal w biegu na 800 m na Mistrzostwach Śląska, potem kolejne złoto na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Juniorów w Częstochowie. W lipcu reprezentował Śląsk na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, gdzie zajął VII miejsce w finale w biegu na 800 m. Izabela Lubszczyk – dwukrotna medalistka Mistrzostw Śląska seniorów – w pierwszym dniu zdobyła srebro w biegu na 800 m, w drugim dniu uzyskała rekord życiowy w biegu na 3000 m – 10:21,97 - zdobywając srebrny medal. Mariusz Kubiak to Mistrz Śląska seniorów w biegu na 400 m, a także czołowy średniodystansowiec – jego wynik 2:31,65 w biegu na 1000 m jest najlepszym wynikiem na Śląsku w kategorii młodzieżowiec. Mariusz zwyciężył w biegu na 1500 m w Żorskim Biegu Ulicznym. Marek Kos zdobył brązowy medal w biegu na 400 m na Mistrzostwach Śląska seniorów. We wrześniu zajął pierwsze miejsce na lidze lekkoatletycznej w biegu na 400 m – z nowym rekordem życiowym 49,86 s. Hanna Szczypka – dwa złote medale: 1000 m na hali, drugi na Mistrzostwach Śląska w biegach przełajowych. Elżbieta Kiśluk – srebrny medal w biegu na 3000 m na Mistrzostwach Śląska juniorów. Na pochwałę zasługują także: Mateusz Lipka, Daria Nowak, Alicja Sicińska, Kamil Poloczek, pomimo, iż nie zdobyli medali, poprawili swoje rekordy życiowe. Najmłodsi zawodnicy Klubu – młodzicy: Ola Jankowska, Grzegorz Biernat, Julian Boronowski, to kandydaci na przyszłych medalistów.

Warto przypomnieć, iż w sezonie halowym 2011 (styczeń –luty) żorscy lekkoatleci zdobyli 10 medali, w tym jeden złoty - Mistrzostw Polski Juniorów Krzysztofa Szymoszka.

1 października lekkoatleci UKS Czwórka Żory rozpoczęli intensywne przygotowania do sezonu halowego 2012 – który zaczynają już 7 stycznia. Juniorzy i seniorzy trenują sześć razy w tygodniu, młodzicy pięć razy, w tym na jeden trening wszyscy zawodnicy wyjeżdżają na bieżnię tartanową do Katowic.

Lekka atletyka jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych na Śląsku. W 2011 roku w naszym województwie zarejestrowano 2027 „czynnych” lekkoatletów zrzeszonych w 64 śląskich klubach.
Opiekunem tych ambitnych sportowców jest Iwona Krupa – trener lekkiej atletyki i nauczyciel wychowania fizycznego w Gimnazjum nr 4 w Żorach. info: UKS Czwórka Żory

 

Ewa Swoboda i rekordzista Europy Francis Obikwelu        Krzysztof Szymoszek

 

 

Patryk Brząkalik                                                                        Marek Kos

 

Młodzi lekkoatleci w Majano.

 

 

 


Komentarze:
~ja (2011-11-29 18:28:30)

Piękny materiał / opis,zdjecia / ta młodzież jest wspaniała ,życzę zawodnikom dalszych sukcesów , Pani trener gratuluję , życzę satysfakcji i radosci ze swojej pracy.

~dasddase (2011-12-01 13:14:02)

A gdzie znajduje się bieżnia na której trenują zawodnicy??? Jakoś nie zauwazyłem żadnej w żorach?? Czyżby Klub trenował w jakimś innym mieście??

~hayadnasd (2011-12-01 13:33:05)

No chyba, że nasze biedne miasto nie stać na bieżnie, i biedni lekkoatleci - w przeciwieństwie oczywiście do piłkarzy którzy (mimo poziomu jaki reprezentują) trenują w świetnych warunkach- muszą radzić sobie na tragicznych żorskich bieżniach. O ile oczywiście można nazwać bieżnią kawałek żwiru o owalnym ksztalcie.


Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


POLECAMY RÓWNIEŻ
NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"