Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.  Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy

Kolejka 10, czyli punktowy debiut Szczoty

22.11.2010

Różnica w wyniku spotkania między Hawajskimi Koszulami Bank Spółdzielczy w Żorach, a MCKiS Termo – Rex Jaworzno oddaje to, co działo się na żorskim parkiecie w ostatnią sobotę. Na tak wysokim procencie skuteczności rzutów z gry (58 proc.) i rzutów wolnych (85 proc.) Hawajskie jeszcze nie grały.

Znakomicie rozpoczął mecz Adam Białdyga, którego dwie „trójki” doprowadziły do prowadzenia 8:0. (pierwsze 2 „oczka” rzucił Adam Anduła). Niestety, kontuzja łuku brwiowego nie pozwoliła mu dokończyć meczu. W rzutach z dystansu wtórował żorskiemu skrzydłowemu rozgrywający Paweł Rajnhold, który również zanotował stuprocentową skuteczność w tym elemencie (3 na 3 w całym meczu). Początkowo przyjezdni starali się dotrzymać kroku gospodarzom (10:9 w piątej minucie meczu), ale skuteczna, zespołowa gra Hawajskich Koszul pozwoliła na bezpieczną przewagę na koniec pierwszej kwarty. W drugiej odsłonie meczu jaworznianie starali się zmniejszać przewagę zawodników z Żor – skutecznie czynili to: kapitan Grzegorz Remin, Wacław Adamczyk i Wojciech Wojsz – lecz w końcówce skuteczny był Anduła, a w przekroju całej kwarty świetnie prezentowali się też: Przemysław Jasiński i Tomasz Gołysz. W ten sposób systematycznie budowana przewaga wynosiła na koniec pierwszej połowy 14 punktów. Druga połowa meczu to szybkie zbudowanie 20-stopunktowej przewagi, która jednak została roztrwoniona, a pewne nieporozumienia między trenerem Łukaszem Szymikiem, a sędziami spotkania dodały emocji w tym fragmencie. Na szczęście był w tym momencie na posterunku wspomniany na początku Białdyga, a „dzieła” rozbudowania przewagi do 22 punktów dokończyli: Adam Pierchała i Marcin Master. O różnicy klas w tym fragmencie świadczy fakt, że zawodnicy MCKiS zdobywali punkty tylko z rzutów wolnych. Ostatnia część meczu była ciągłym składaniem rąk do oklasków przez widownię w żorskiej hali MOSiR-u, bo wyraźnie przypomniał się najlepszy strzelec wszystkich grup drugiej ligi Przemysław Jasiński zdobywając 12 punktów, ale też – z towarzyszeniem braw - schodzili z boiska po popełnieniu pięciu przewinień: Adam Anduła i Krzysztof Zieliński. Największą radość – sobie i widowni – sprawił jednak 16-letni Mateusz Szczotka, który (w swoim trzecim meczu w drugiej lidze) wspaniałą „trójką” (pierwsze ligowe punkty) oraz asystą podsumował swoje 2 minuty na parkiecie. Puenta meczu należała do Rajnholda, a zdobycz wyniosła 3 punkty!

Mecz z jaworznianami był wyjątkowy także z innych powodów – zespół z Żor po raz pierwszy w tym sezonie przekroczył granicę 100 punktów za „eval” (całokształt gry - 118), a liczba asyst – 24 i przechwytów – 19 są największymi zdobyczami od początku sezonu.

- Podeszliśmy do meczu bardzo skoncentrowani, gdyż obawialiśmy się jaworznian, którzy w ostatnich meczach przegrywali minimalnie. Naszą największą siłą jest gra zespołowa, co dziś było doskonale widać. 24 asysty muszą robić wrażenie. Jeszcze dwa miesiące temu byliśmy najgorszą drużyną na Śląsku, dziś gramy znacznie lepiej, a to oznacza, że ciągle się rozwijamy. Sezon potrwa jednak jeszcze długo, a przed nami wiele pojedynków, w których będzie bardzo trudno o zwycięstwo. Po raz kolejny w imieniu zespołu bardzo dziękuję coraz głośniejszym żorskim kibicom, których doping bardzo nam pomaga – mówił po meczu trener Łukasz Szymik.

- Można było przed meczem mieć obawy o potraktowanie rywala z dolnej części tabeli po spektakularnym triumfie w Jarosławiu. Systematyczna budowa przewagi zakończona na 34 punktach, znakomite uzupełnianie się poszczególnych zawodników, no i wreszcie – świetna skuteczność rzutowa w tym meczu każą szybko zapomnieć o wątpliwościach. Gratuluję z całego serca Mateuszowi – to też był jego dzień! - dodał prezes Adrian Fojcik.

Hawajskie Koszule Bank Spółdzielczy w Żorach : MCKiS Termo – Rex Jaworzno - 94:60 (20:9, 25:22, 18:10, 31:19)

HK Bank Spółdzielczy: Przemysław Jasiński 22, Adam Anduła 21 (1x3), Tomasz Gołysz 10, Paweł Rajnhold 9 (3x3), Adam Białdyga 9 (3x3), Adam Pierchała 7, Krzysztof Zieliński 6, Marcin Master 5, Mateusz Szczotka 3 (1x3), Karol Kupczak 2.

MCKiS: Wacław Adamczyk 17 (1x3), Sławomir Klocek 16, Grzegorz Remin 11, Adam Bączyński 9 (1x3), Wojciech Wojsz 5, Łukasz Grzywa 2, Piotr Sobczak 0, Jacek Wróblewski 0, Michał Matysiak 0.