Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Czwartek, 29 lutego 2024 r.  Imieniny: Lutosława, Romana

Jerzy Makula znów Mistrzem Świata w akrobacji szybowcowej

22.08.2011
Jerzy Makula znów Mistrzem Świata w akrobacji szybowcowej

To już siódme takie zwycięstwo w karierze pochodzącego z Żor sportowca. Mistrzostwa odbyły się w Toruniu i trwały od 26 lipca do 7 sierpnia. Obok Polaka na podium stanęli Rosjanin Georgij Kaminski oraz Francuz Erik Piriou.

Oprócz złotego medalu za klasyfikację ogólną, nasz rodak zdobył jeszcze trzy medale w poszczególnych konkurencjach: złoty w drugim programie nieznanym i dwa srebrne - za program znany i za klasyfikację łączną obu wiązanek nieznanych. W punktacji drużynowej również zwyciężył polski zespół.
Jerzy Makula od lat jest jednym z najlepszych pilotów w akrobacji szybowcowej. Mistrzostwo Świata zdobył po raz siódmy, po rocznej przerwie, podczas której sprawował funkcję członka międzynarodowego jury w imprezach w akrobacji szybowcowej. Jest również czterokrotnym srebrnym medalistą MŚ, ośmiokrotnym drużynowym mistrzem świata, trzykrotnym mistrzem Europy i wielokrotnym mistrzem Polski.
Urodzony w 1952 roku w Żorach, zawodowo jest kapitanem Boeinga 767, pilotem instruktorem w PLL LOT i pilotem general aviation. Przewodniczy Podkomisji Akrobacji Szybowcowej działającej w ramach Międzynarodowej Komisji Akrobacji Lotniczej. W grudniu ubiegłego roku objął stanowisko trenera akrobacyjnej kadry narodowej polskich zawodników. Został również uhonorowany Medalem Stulecia Międzynarodowej Federacji Lotniczej za działalność na rzecz popularyzacji sportów lotniczych.
Swoją przygodę z lotnictwem zaczął w Rybnickim Aeroklubie, znajdującym się przy ul. Żorskiej w Gotartowicach. W Mistrzostwach Świata zadebiutował w 1985 roku w Austrii, jako pierwszy Polak. Wraz z Markiem Szufą i Marianem Bednorzem zdobył wówczas złoty medal w klasyfikacji drużynowej.
W oparciu o jego biografię nakręcono dwa filmy: W chmurach w reżyserii Ewy Świecińskiej (2002) i Wniebowzięty Macieja Starczewskiego (2000). Ola Mandrysz


Komentarze:
~Jolanta (2011-08-22 12:40:46)

Brawo Jureczku z Żor !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

~Sąsiad (2011-08-22 20:20:04)

witam,
tyle ma teraz z Żorami wspólnego co .... .
Ale i tak gratulacje.


Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


POLECAMY RÓWNIEŻ
NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"