Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Niedziela, 19 maja 2024 r.  Imieniny: Kryspina, Piotra

Jeden przeciwko 30, czyli test kumite sensei Janusza Piórkowskiego

01.07.2015
Jeden przeciwko 30, czyli test kumite sensei Janusza Piórkowskiego

W sobotę 27 czerwca 2015 r. sensei Janusz Piórkowski (4 dan), trenujący karate kyokushin, w ciągu godziny stoczył 30 walk pod rząd z kolejnymi przeciwnikami. Tak zwany test 30 kumite (kumite – z jap. walka) odbył się w hali sportowej w Żorach w trakcie zorganizowanego przez Klub Sztuk Walki „Shogun” Żory pod kierownictwem sensei Dariusza Kudyka  „II Seminarium Kumite Karate Kyokushin”, w którym wzięło udział blisko 100 karateków z Żor, Cieszyna, Czerwionki – Leszczyn, Jastrzębia Zdroju, Jaworzna, Pawłowic, Rybnika i Wodzisławia Śląskiego.

Seminarium to, poświęcone zasadom i technikom walki w stylu karate kyokushin, prowadzone było zresztą przez sensei Janusza Piórkowskiego.

Okazją do odbycia testu kumite było obchodzone właśnie w tym roku 30 – lecie kariery sportowej Janusza Pórkowskiego. Sensei Piórkowski, na co dzień górnik w jednej z jastrzębskich kopalń, jest dwukrotnym Mistrzem Polski w karate kyokushin w kategorii kumite, i wielokrotnym medalistą Mistrzostw Śląska, Pucharu Polski. Był także reprezentantem Polski na zawodach międzynarodowych.

Sensei Janusz właśnie 30 lat temu w Żorach rozpoczął swoją przygodę z kyokushin i tu w 1994 roku zdobył tytuł wicemistrza Śląska. Następnie był zawodnikiem jednego z katowickich klubów, w końcu zaś założył Jastrzębski Klub Karate Kyokushin „Kumite”, gdzie zajął się przede wszystkim szkoleniem następnych adeptów karate kyokushin.

Test kumite, czyli 30, 50 a nawet 100 kolejnych następujących po sobie walk wprowadził założyciel stylu karate kyokushin, sosai Masutatsu Oyama, w celu, jak stwierdził, "prawdziwego sprawdzianu zdolności bojowych karateki". Każda walka trwa dwie minuty, miedzy nimi jest najwyżej kilkanaście sekund przerwy. Po każdej 10 walce następuje jedna minuta przerwy na uzupełnienie płynów.

Do walki z sensei Januszem Piórkowskim w ramach testu  przystąpiło 19 karateków. 9 sensei posiadaczy mistrzowskiego czarnego pasa oraz 10 senpai z brązowymi i zielonymi pasami, w wiekszości zawodników, na co dzień startujących w ogólnopolskich zawodach. Jedenastu z nich zatem musiało wyjść na matę dwukrotnie, by mogło się odbyć 30 regulaminowych walk. Przez przeszło godzinę sensei Janusz Piórkowski zmagał się z kolejnymi przeciwnikami. Każda walka kosztowała go mnóstwo wysiłku, przeciwnicy bowiem nie zamierzali go oszczędzać. Test jednak zaliczył pomyślnie. Ani razu nie dał się znokautować, walczył zaciekle i kilka razy ostro dał się we znaki walczącym z nim karatekom.

Patronat nad tym wydarzeniem objęli Senator RP Adam Zdziebło, który w dowód uznania za 30 lat kariery sportowej przekazał Januszowi Piórkowskiemu list gratulacyjny i pamiątkowy puchar oraz prezydent miasta Żory Waldemar Socha. Osobnym prezentem był specjalny tort przygotowany przez organizatora, klub KSW Shogun Żory.

info/foto. KSW ShogunAby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


POLECAMY RÓWNIEŻ
NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"