Piątek, 26 kwietnia 2024 r.  Imieniny: Marii, Marzeny

Hawajskie dały radę

17.01.2011

Kolejka 17-sta w wykonaniu Hawajskich Koszul, czyli: per aspera ad astra (przez ciernie do gwiazd), odbyła się w sobotę. Mecz z Unią Tarnów przełożony jest z 22 stycznia na 16 lutego, ze względu na sesję egzaminacyjną kilku żorskich zawodników.

Cały tydzień poprzedzający mecz 17-ej kolejki rozgrywek drugoligowych nie nastrajał władz klubu i sztabu szkoleniowego optymistycznie. I choć klub dopiął swego, zgłaszając do rozgrywek nowego zawodnika – Daniela Badeńskiego – to też nie było z niego w sobotę żadnego pożytku – miał wysoką gorączkę). Od początku: na treningach stawy skokowe skręcili – Karol Kupczak i Tomasz Gołysz, do zdrowia powoli wraca Marcin Master, nie trenował z powodu choroby Krzysztof Zieliński, zawieszony na jeden mecz ligowy (dzięki dwom faulom niesportowym w Krakowie) był Adam Białdyga, przed samym meczem wysoka gorączka dopadła Mateusza Szczotkę. Był więc w zespole „szpital”, ale jakoś udało się skompletować skład, który wystąpił przeciw kielczanom.
Goście otworzyli wynik meczu „trójką” i poprawili rzutem za 2 punkty – widać było ich pewność siebie na boisku. Przewyższali gospodarzy zdecydowanie warunkami fizycznymi, ale to żorzanie – mozolnie odrabiając stratę – potwierdzili na koniec pierwszej kwarty, że nie ma przypadku w wysokiej pozycji w tabeli, a 10 punktów Przemysława Jasińskiego mówią same za siebie. W drugiej kwarcie zanotowano 3-minutowy przestój w zdobywaniu punktów z obu stron, przewaga miejscowych zmalała z 5 do 1 punktu, lecz znów końcówka należała do zawodników trenera Szymika, którzy – nie forsując zbyt dużego tempa – świetnie pracowali w obronie i nie pozwolili kielczanom rzucić żadnych punktów w ciągu ostatnich 2 minut. Adam Pierchała i spółka – w ataku – zbudowali z jednego punktu, aż 8-punktową przewagę i mogli schodzić na przerwę.
W drugiej połowie zawodnicy żorscy dalej budowali przewagę, która w swym apogeum wynosiła 18 punktów. Była to zasługa głównie świetnej gry obronnej Oktawiana Przeliorza, Adama Pierchały czy Tomasza Gołysza, jak również świetnych zmian trenera Szymika desygnującego do rozgrywania piłki Przeliorza i Jasińskiego. Zmiany wynikały przede wszystkim z braku nominalnego, dobrze dysponowanego rozgrywającego (Kupczak „zaleczony”, Badeński z gorączką, Rajnhold nieobecny), ale wszechstronność zmienników pozwoliła na kontrolę w pewnych fragmentach gry. Na przełomie trzeciej i czwartej kwarty goście bardzo uaktywnili się w obronie przechwytując kilka piłek i rzucając w krótkim odstępie czasu cztery „trójki” (fragment dla UMKS-u 16:2!). Świetnie prezentował się Artur Busz, któremu wtórował Wojciech Miernik i kiedy wydawało się, że z przewagi „hawajskich” nie pozostanie już nic – przy stanie 62 do 58 Karol Kupczak „odpalił” zza linii 6,75m, a za chwilę to samo dołożył „Jasiu”. I znów dała znać o sobie znakomita gra w obronie gospodarzy – między 5 a 9 minutą goście nie powiększyli swego stanu posiadania, a „bankowi” zbudowali 13-punktową przewagę mimo aż 4 niecelnych prób z linii rzutów wolnych. Końcowy wynik z 10-punktową przewagą w pełni satysfakcjonował gospodarzy, którzy nie skierowali już ostatniej akcji w stronę kosza przeciwników, a tylko dostojnie przeprowadzili piłkę na stronę kielczan.
Bonus dla gospodarzy (mecz w Kielcach przegrany siedmioma punktami) i pierwsze w historii zwycięstwo nad ekipą z Kielc w rozgrywkach drugiej ligi!

Trener Łukasz Szymik powiedział po meczu: - Dziękuję zawodnikom za walkę i koncentrację do końca. W kontekście problemów z kontuzjami i chorobami jakie mieliśmy przed tym meczem odnieśliśmy dziś
spory sukces. Cieszę się również, że poprzez ciężki trening, po zadyszce w meczu z Cracovią, wracamy na właściwe tory.

SSKS Hawajskie Koszule Bank Spółdzielczy w Żorach : UMKS Kielce - 75:65 (19:18, 17:10, 24:17, 15:20)

SSKS Hawajskie Koszule Bank Spółdzielczy w Żorach : P. Jasiński 25 (2x3), K. Kupczak 14 (2x3), A. Pierchała 11 (3x3), K. Zieliński 11, A. Anduła 8, T. Gołysz 4, M. Master 2, O. Przeliorz 0, D. Badeński.

UMKS Kielce: W. Miernik 18 (2x3), P. Bacik 18 (1x3), D. Tokarski 9 (1x3), A. Busz 8 (2x3), D. Kołacz 7, K. Dziura 3 (1x3), J. Lewandowski 2, S. Rzońca 0, A. Jaworski 0, P. Walczyk, R. Gil, S. Hill.

Najbliższy mecz - wyjazd do Lublina 26 stycznia na mecz z Novum, najbliższy mecz w Żorach – 5 lutego z AZS AWF Katowice.

info: HK (pc-s)