Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Niedziela, 19 maja 2024 r.  Imieniny: Kryspina, Piotra

Festiwal Gimnastyki i Akrobatyki 2014 - pełen niezapomnianych wrażeń

24.03.2014
Festiwal Gimnastyki i Akrobatyki 2014 - pełen niezapomnianych wrażeń

Za nami widowisko sportowo-artystyczne, które chyba pokochali już na zawsze żorzanie. 23 marca w żorskiej hali 700-osobowa publiczność podziwiała pokazy gimnastyczno-akrobatyczne na najwyższym poziomie.

Mowa o drugiej edycji Festiwalu Gimnastyki i Akrobatyki Sportowej organizowanym przez MOSiR Żory. To wszystko, co wyczyniali gimnastycy i akrobaci ze swoim ciałem w ćwiczeniach indywidualnych, grupowych czy na przyrządach jest na pierwszy rzut oka niewykonalne dla zwykłego obserwatora. Stąd z podziwem i często z niedowierzania kręcąc głową widzowie z zapartym tchem obserwowali program tegorocznej edycji. I w tym właśnie tkwi piękno gimnastyki i akrobatyki.

Na macie głównej zaprezentowali się zawodnicy AZS AWF Katowice, gimnastycznych klubów DOSiR „Sokolnia” Chorzów i KPKS Halemba Ruda Śląska. Liczni medaliści imprez sportowych rangi krajowej i europejskiej oraz członkowie kadry narodowej: Marta Śrutwa, Agnieszka Rawinis, Karolina Nowak, Aleksandra Białas, Magdalena Rajtar, Oliwia Hałupka, Ewa Białas, Wojciech Dackiewicz, Barbara Chlebisz, Klaudia Zaradna, Paulina Zaradna, Szymon Guzy, Tobiasz Majer i Maciej Guzy, którzy zaprezentowali opracowane do perfekcji, pełne ekspresji, choreograficzne układy akrobatyczne, figury i piramidy. Powietrzne ewolucje prezentowali akrobaci w pokazach skoków na trampolinie oraz Katarzyna Jastrzębska w układzie na jedwabnych szarfach.

Po raz pierwszy na płycie żorskiej hali stanęły przyrządy gimnastyczne takie jak koń z łękami, poręcze symetryczne i kółka gimnastyczne. Pokazy na nich zaprezentowali Maciej Nowak, Sebastian Gawroński, Patryk Rabstajn, Kacper Pawlak, Maciej Klepacz - zawodnicy Pałacu Młodzieży w Katowicach oraz gimnastycznego klubu KS Iskra Zabrze. Trener Pałacu Młodzieży, Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zabrzu Jacek Wodyk opowiedział w wywiadzie o kulisach pracy trenerskiej oraz o poświęceniu i systematycznej pracy, jaką muszą podejmować na treningach jego zawodnicy. Opiekunka zawodników AWF Katowice, dr Renata Firak w kolejnym wywiadzie zachęcała wszystkie dzieci do udziału w zajęciach akrobatycznych i żywiła nadzieję, że akrobatyka sportowa wkrótce będzie dyscyplina olimpijską.

Podczas kolejnego występu swoje niemałe już umiejętności pokazały dzieci w wieku od 7 do 12 lat, trenujące pod okiem pani Renaty, otrzymując za swój występ sowite brawa. Przerywnikami pomiędzy występami gimnastyków były pokazy tańca. Na parkiecie dominował walc wiedeński oraz jive. Pole dance to specyficzny układ akrobatyczno-gimnastyczny na rurze. Tego typu atrakcji dostarczyła publiczności Aleksandra Bednarz trenerka i instruktorka fitness.

Zarówno w pierwszej edycji festiwalu jak i tegorocznej widownię porwał skromny, młody chłopak o nieprzeciętnych umiejętnościach. Mowa o Marku Bornie, żonglerze freestyler football, wielokrotnym uczestniku programu „Mam Talent” i finalistą VI edycji tego programu. Zaprezentowane triki, żonglerka pięcioma piłkami były pokazem prawdziwego geniuszu oraz efektem długoletniej, ciężkiej pracy. Program przygotowany przez Marka Borna trzymał w napięciu od początku do końca.

Zwieńczeniem tego wyjątkowego widowiska był występ gościa specjalnego, zespołu Melkart Ball. To zwycięzcy pierwszej edycji programu „Mam Talent”. Duet, który przed udziałem w programie miał na koncie występy na Broadway’u czy też przed królową Elżbietą II, w Polsce był praktycznie nieznany. Bartłomiej Pankau i Jakub Wyskup zaczynali od akrobatyki sportowej. To, co robią w tej chwili nazywają po prostu „męska dwójką”. Ich występ odkrywał przed publicznością niewyobrażalne możliwości ludzkiego ciała, siły, kunsztu akrobatyki i niewiarygodne poczucie równowagi. Ich współpraca podczas występu to nie tylko wyćwiczone przez lata umiejętności, ale także wzajemne zaufanie do partnera. To, co zaprezentowali przed widzami w żorskiej hali to najwyższy światowy poziom akrobatyki sportowej. Za swój występ otrzymali owację na stojąco.

Wśród licznie zgromadzonej publiczności gościliśmy m.in. Rektora AWF Katowice prof. dr hab. Adama Zająca, który podsumował niedzielne występy, Annę Ujmę i Bronisława Pruchnickiego doradców prezydenta miasta Żory, przewodniczącego Komisji Kultury, Sportu i Młodzieży, Leszka Hodernego oraz radnych miasta.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach pragnie serdecznie podziękować uczestnikom festiwalu, widzom, zaproszonym gościom specjalnym, obecnym podczas imprezy na trybunach, prezenterowi Arkadiuszowi Żabce oraz partnerom i sponsorom:

Urząd Miasta Żory,

MOK Żory,

Continental - Centrum Samochodowe,

Extral Aluminium,

Limba – szkółka drzew i krzewów,

Tolos – Przedsiębiorstwo Budowlano-Melioracyjne,

Tombud – roboty ogólnobudowlane,

Restauracja Frykas,

Spółka Nowe Miasto,

Żorska pracownia fotografii Uwiecznieni.pl.

Patronom medialnym: Radio 90, TV HD Żory i Zory24.pl

Info. i zdj.: MOSiR

Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


POLECAMY RÓWNIEŻ
NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"