Piątek, 26 kwietnia 2024 r.  Imieniny: Marii, Marzeny

Ewa Swoboda najszybszą Europejką. Nasza juniorka, w sobotę, zmierzy się z czołówką polskich seniorek

05.06.2014

Podczas uroczystej dekoracji w Baku, Ewa odebrała swój pierwszy złoty medal na międzynarodowych zawodach, a na stadionie rozległ się Mazurek Dąbrowskiego.

Zawodniczka UKS Czwórka Żory Ewa Swoboda zdobyła dwa medale podczas rozgrywanych od 30 maja do 1 czerwca w stolicy Azerbejdżanu – Baku - Kwalifikacji Europy do Igrzysk Światowych Młodzieży 2014. Mistrzostwo Europy i złoty medal zdobyła w swojej koronnej konkurencji - biegu na 100m. Podczas porannych eliminacji była bezkonkurencyjna i uzyskała najlepszy wynik 11,63 s. Bieg finałowy to już popis sprinterskich umiejętności Ewy i zwycięstwo z rezultatem 11,66s. Druga na mecie zawodniczka z Cypru uzyskała czas 11,80s.

W niedzielę, do złota na „setkę” dorzuciła jeszcze srebro na dystansie dwukrotnie dłuższym – 200m. Podopieczna Iwony Krupy przy niesprzyjającym wietrze -1,0 m/s ustanowiła rekord życiowy 23,88 s. Zwyciężyła czarnoskóra Ukrainka z wynikiem 23,81s.

Ewa Swoboda uzyskała kwalifikację – w dwóch konkurencjach – 100m i 200m do udziału w Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży 2014, które odbywać się będą od 16 – 26 sierpnia w chińskim Nankin. Jednocześnie, będąc juniorką młodszą uzyskała minimum Polskiego Związku Lekkiej Atletyki do startu w biegu na 100m na Mistrzostwach Świata Juniorów starszych (18 - 19 lat), które odbędą się w Eugene (USA) w dniach 22 – 27 lipca Minimum PZLA wynosiło 11,65s.

Warto dodać, iż Polska reprezentacja młodych lekkoatletów zajęła III miejsce w klasyfikacji medalowej – w zawodach brały udział drużyny z 32 krajów Europy. Ewa Swoboda była jedyną polską zawodniczką, która zdobyła dwa medale.

W najbliższą sobotę – 7 czerwca, na stadionie w Szczecinie - Żorzanka zmierzy się z czołówką polskich seniorek w biegu na 100m podczas jubileuszowego 60. Memoriału Janusza Kusocińskiego.

Na zdjęciu powyżej, od lewej: Iwona Krupa - trenerka, Ewa Swoboda - złota medalistka, Wiceprezes PZLA Lech Leszczyński.