Baza firm

Ogłoszenia

Wczasy

Auto giełda

Auto salon

Kino

Konkursy
Środa, 29 września 2021 r.  Imieniny: Gabriela, Michała, Rafała
Leksykon Żorski ciąg dalszy...

Woryna Józef


Woryna Józef - urodził się 16 marca 1938 roku w Żorach - Roju, zmarł 1 października 2012 roku w Zabrzu; absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki w Żorach i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, mgr filologii rosyjskiej.

W okresie sześciu lat pracował jako nauczyciel w Technikum Ekonomicznym w Rybniku. W latach 1968 - 1998 (aż do emerytury) - kierownik działu kadr żorskiego “FADOMU”. Inicjator utworzenia w dniu 27 listopada 1970 roku - Koła PTTK “SOKÓŁ” Żory i jego prezes przez 37 lat. Przez okres 17 lat był członkiem Zarządu Oddziału PTTK w Rybniku, pełniąc w nim funkcje m.in. sekretarza i wiceprezesa; organizator i pierwszy prezes Oddziału PTTK w Żorach (od 1988 do 1992), delegat woj. śląskiego na 10. 12. i 13. Zjazd Krajowy PTTK. Posiadał uprawnienia organizatora turystyki, przewodnika terenowego i beskidzkiego, przodownika turystyki górskiej, strażnika ochrony przyrody i przodownika turystyki kolarskiej. Był wychowawcą wielu działaczy turystycznych PTTK.

Przez okres 37 lat zorganizował ponad 200 różnego rodzaju imprez z udziałem ok. 6500 osób. Inicjator i kierownik wielu wielodniowych wypraw górskich w kraju i poza jego granicami m.in. w góry Pirin (Bułgaria), Małą Fatrę i Góry Slanskie (Słowacja) oraz Słowacki Raj . Zorganizował i prowadził również wielodniowe wyprawy rowerowe m.in. na Węgry i Słowację (1978, 1979, 1983), na trasie Warna (Bułgaria) - Żory (1985) i do Finlandii (1989). Odznaczony Złotą i Srebrną Honorową Odznaką PTTK, Brązową Odznaką “Zasłużony Działacz Turystyki”, Srebrną Odznaką “ Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej, Medalem 50-lecia PTTK, Odznaką “Za zasługi w turystyce kolarskiej PTTK w woj. śląskim “, Medalem “150 lat sportu w Żorach” oraz szeregiem innych odznaczeń i wyróżnień.

Koło PTTK “SOKÓŁ”, którym kierował, prowadziło aktywną działalność w różnych formach turystycznych takich jak: turystyka górska, kolarska, piesza nizinna, wycieczki turystyczno-krajoznawcze, żeglarstwo i kajakarstwo, rajdy samochodowe. Zorganizowało ono przeszło 1400 imprez z udziałem ponad 35000 osób. Za swą działalność Koło zostało wyróżnione Srebrną i Złotą Honorową Odznaką PTTK oraz Odznaką Honorową Za Zasługi dla Turystyki.

Tekst: Stefan Mehlich


Józef Woryna

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2021 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"