Baza firm

Ogłoszenia

Wczasy

Auto giełda

Auto salon

Kino

Konkursy
Środa, 29 września 2021 r.  Imieniny: Gabriela, Michała, Rafała
Leksykon Żorski ciąg dalszy...

Kordon sanitarny


Na początku lata 1831 roku w Żorach zakwaterowano garnizon, a cały teren miasta oddzielono sanitarnym kordonem granicznym. Zadecydowano o powołaniu komisji ds. sanitarnych, by sprawdzić, czy środki zarządzone przez władze zostały wykonane. Zebrała się ona 14 lipca tegoż roku. Przy Woschczüzer i Pallowitzer Straße (czyli przy ulicach Woszczyckiej i Palowickiej) działały posterunki. Celem ich działania była kontrola legitymacyjnych kart podróżnych. W sierpniu 1831 roku władze zaprowadziły całodobowe kontrole, za które odpowiedzialni byli mieszkańcy miasta, którzy zgłosili się wcześniej na ochotników.

Wysoki stopień ubóstwa ludności w tamtym okresie spowodował, że urząd landracki zdecydował się dostarczyć do Żor 75 bochenków chleba oraz 1 cetnar soli. Oprócz tego, podczas uroczystego obiadu wydanego dla dostojników 3 sierpnia z okazji urodzin króla, magistrat zorganizował kwestę, z której dochód przeznaczono na dalszą pomoc – zakupiono kolejne 13 bochenków, które rozdano potrzebującym.

Przemysław Błażyca, Dominika Kowalskasonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2021 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"