Baza firm

Ogłoszenia

Wczasy

Auto giełda

Auto salon

Kino

Konkursy
Środa, 29 września 2021 r.  Imieniny: Gabriela, Michała, Rafała
Leksykon Żorski ciąg dalszy...

Analfabetyzm - 1949 r.


Tydzień Walki z Analfabetyzmem. Akcja, która miała miejsce w dniach od 11 do 18 grudnia 1949 roku. Do celów zaliczono: uzupełnienie rejestracji, podniesienie frekwencji, propagandę likwidacji analfabetyzmu, organizację pogadanek, wygłaszanie referatów, etc. Fundusze zamierzano zbierać w trakcie kwest ulicznych 11 i 18 grudnia. podczas kwest miano rozprowadzać znaczki oraz nalepki. Komitet w Żorach-wsi otrzymał 175 nalepek, z których miano uzyskać 3 250 zł. Zobligowano komitety, by nakład rozszedł się w całości.

Według wykazu sporządzonego 10 grudnia 1949 roku na obszarze gminy Żory-wieś w gromadach Baranowice, Kleszczów, Osiny, Skrzeczkowice zarejestrowano 22 osoby. 15 z nich zwolniono po weryfikacji ich umiejętności. Pozostało zatem osiem osób, który na terenie gminy Żory-wieś uczęszczały na zajęcia. Pięć z nich edukowano w gromadzie Osiny, dwie w Skrzeczkowicach, natomiast jeden kursant miał kształcić się w Baranowicach. Nie podjął on jednak nauki. Frekwencja z pozostałych przypadkach wyniosła 100%.

Podczas Tygodnia Walki z Analfabetyzmem w poszczególnych gromadach zebrano około 3 500 zł. Rozsprzedano także wszystkie otrzymane nalepki na kwotę 3 250 zł. Podczas kwesty ulicznej udało się zebrać również 500 zł.
Marcin Wieczorek


Analfabetyzm - 1949 r.

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2021 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"