Baza firm

Ogłoszenia

Wczasy

Auto giełda

Auto salon

Kino

Konkursy
Niedziela, 20 maja 2018 r.  Imieniny: Aleksandra

Zwyczaje regionu i szczytny cel

03.02.2010
Zwyczaje regionu i szczytny cel

„Tradycje śląskie perełką w Europie” to temat zeszłorocznego projektu edukacyjnego, który przygotowały nauczycielki Zespołu Szkół nr 5. Podczas podsumowania projektu, odbyła się aukcja, z której dochód - 2 400 zł, przekazano na pomoc chorej na białaczkę Martynie, uczennicy SP-8 w Rogoźnej.

Celem projektu była integracja międzypokoleniowa oraz podtrzymanie i propagowanie kultury, gwary, obrzędów i zwyczajów śląskich. Przeznaczony był dla przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej klas I–VI. Na miejsce realizacji wybrano miejscową Izbę Regionalną „Stodoła na Gadziokach”, której właścicielką jest Róża Cichy-Jania. Można tam podziwiać zbiory przedmiotów i maszyn, które odzwierciedlają tradycje i dawne życie na Śląsku. Do współpracy zaproszono miejscowych artystów: malarkę Marię Winiarską, hafciarkę Eugenię Murę i rzeźbiarza Henryka Foksa, zespół ludowy „Rojanki”, a także gawędziarki - Annę Adamczyk i Annę Zielonkę.

 

W ramach projektu dwukrotnie przeprowadzono zajęcia warsztatowe dla uczniów. Edycja wiosenna odbyła się pod hasłem „Sznita chleba z masłym kożdymu smakuje”. Uczniowie wysłuchali opowieści gawędziarek o tym, jak długa jest droga chleba na nasz stół, od ziarenka począwszy, na bochenku skończywszy. Poznali też tradycyjne metody wyrabiania masła. Nauczyli się śląskich piosenek, przyśpiewek i tańców.

 

Tematem przewodnim jesiennej edycji projektu było powiedzenie, że „Kożdy mo swojigo ptoka”. Na spotkanie z uczniami zaproszono miejscowych artystów, którzy z wielką pasją opowiadali o swoich zainteresowaniach, a także zaprezentowali szereg niezwykle ciekawych prac. Dzieci wykonywały kartki świąteczne, malowały na tkaninie, haftowały obrazki ściegiem krzyżykowym. Mogły również zakosztować trudnej pracy rzeźbiarza, wykonując prace w mydle. Uczniowie wyjechali do galerii „Jan” w Jankowicach, gdzie spotkali się z twórczością śląskich malarzy nieprofesjonalnych.

 

W trakcie realizacji projektu zorganizowano dwie imprezy. W „Stodole na Gadziokach” odbyła się impreza „Rajskim Mamulkom” z okazji Dnia Matki i spotkanie pt. „Jesienne impresje twórcze”, będące równocześnie podsumowaniem projektu. Obie uroczystości uświetnili swoimi występami uczniowie ZS-5, którzy pod kierunkiem autorek projektu przygotowali niezwykle bogaty i urozmaicony program artystyczny. Dzieci zaprezentowały scenki rodzajowe i monologi w gwarze śląskiej, wystąpił szkolny zespół wokalny pod kierunkiem Anny Badury, szkolny zespół taneczny „Ulinek” i „Małe Rojanki” prowadzone przez Urszulę Budniok i Leonarda Motykę.

 

Jako, że głównym celem projektu jest integracja międzypokoleniowa, imprezy uświetnił zespół ludowy „Rojanki”. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło tych, dzięki którym realizacja przedsięwzięcia stała się możliwa. W trakcie podsumowania przeprowadzono aukcję prac miejscowych artystów. Teresa Foks wykonała piękne aniołki i gwiazdki na szydełku. Pod młotek trafiły także prace uczniów, wykonane w czasie zajęć warsztatowych. Przedmioty cieszyły się dużym zainteresowaniem i powodzeniem. Wszyscy chcieli wspomóc szczytny cel.

 

Autorkami projektu były: Anna Badura, Urszula Budniok, Janina Dudek, Aneta Kieryk, Sylwia Laska i Jolanta Przebierała. Realizacja projektu nie byłaby możliwa gdyby nie wsparcie i pomoc prezydenta Sochy, Wydziału Edukacji, radnej Jadwigi Kempny, Rady Dzielnicy Rój, dyrektor szkoły Ewy Bień i Róży Cichy–Janii. Info: ZS-5 (pc)

 

 

 

 

 Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2018 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  Żory 44-240, ul. Dworcowa 7  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"