Baza firm

Ogłoszenia

Wczasy

Auto giełda

Auto salon

Kino

Konkursy
Poniedziałek, 06 grudnia 2021 r.  Imieniny: Emiliana, Mikołaja

Żorzanin zwycięzcą konkursu na opowiadanie inspirowane powstaniami śląskimi i Wojciechem Korfantym

11.10.2021
Żorzanin zwycięzcą konkursu na opowiadanie inspirowane powstaniami śląskimi i Wojciechem Korfantym

Przemysław Karbowski z Żor został zwycięzcą konkursu „Korfantastic” na opowiadanie fantastyczno-historyczne nawiązujące do powstań śląskich i postaci Wojciecha Korfantego, organizowanego przez Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.

Jury składające się pracowników Działu Historii Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego pod przewodnictwem Michała Spurgiasza  w konkursie „Korfantastic” w kategorii literackiej, nagrodziło następujące opowiadania: „Wysłannicy” autorstwa Przemysława Karbowskiego, „Góra św. Anny”  Macieja Rapy, „Skarbek-1” Kamila Bednarka, „Kurier” Małgorzaty Sikory i „Przechera” autora pod pseudonimem Lisioł. To już kolejne wyróżnienie dla żorzanina. Warto podkreślić, że w tym roku Przemysław Karbowski był nominowany do Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Żory w kategorii twórczość artystyczna.

Zwycięskie opowiadania, w tym praca mieszkańca Żor ukazały się w „Korfantówce”, czyli jednodniówce wydawanej nieregularnie przez Instytut. Periodyk można pobrać ze strony internetowej instytutkorfantego.pl. Uwaga! Osoby, które chciałyby odebrać gazetę w wersji papierowej mogą to zrobić w informacji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach. Ilość jest ograniczona!  Na pierwszą osobę, które poda hasło „Wysłannicy” oprócz gazety czekał będzie okolicznościowy album poświęcony powstaniom śląskim.

Przemysław Karbowski od urodzenia mieszka w Żorach, maturę zdał w II Liceum Ogólnokształcącym, ukończył filozofię na Uniwersytecie Śląskim, z zawodu jest operatorem maszyn i urządzeń, a poza etatem zajmuje się pisaniem. Od 2013 roku publikuje opowiadania i miniatury w czasopismach i magazynach internetowych. Jego twórczość pojawiała się na łamach „Nowej Fantastyki”, w której debiutował, w „Fantastyce Wydaniu Specjalnym”, „OkoLicy Strachu”. „Bramie”, „Histerii” oraz „Szortalu Na Wynos”, gdzie publikował głównie humoreski inspirowane wydarzeniami biblijnymi. Jest również współautorem antologii tematycznych z gatunku science-fiction, fantasy, grozy i literatury obyczajowej, które to zbiory współtworzył jako laureat konkursów oraz na zaproszenie wydawnictw i redaktorów prowadzących, m.in. w antologii historii alternatywnych „Niedoczekanie”, antologii opowiadań podróżniczych „Gdzieś daleko stąd” czy antologii horroru industrialnego „Maszyna”. W roku 2020 jego teksty pojawiły się w wydanej przez wydawnictwo Phantom Books antologii „The best of HISTERIA”, na którą złożyły się opowiadania uznane przez redakcję za najlepsze w historii magazynu „Histeria” oraz w sygnowanym przez wydawnictwo Dom Horroru tomie „W cieniu Bangor”. Oprócz krótkich form, Karbowski jest również autorem powieści „Polowanie na Dianę”, której akcja rozgrywa się w Żorach w latach 80-tych, opublikowanej jako e-book przez Oficynę Wydawniczą RW2010 w 2018 roku. Przemysław Karbowski jest także trzykrotnym zdobywcą tytułu „Histeryka miesiąca” za najlepsze opowiadanie numeru magazynu „Histeria” w głosowaniach czytelników. Wyróżniono go za teksty „ Pamiątka z tuberkulozy”, „Oratorium ” i „Naprawiacz lalek”. Jako historyk-amator miesza w swojej twórczości fikcję literacką z autentycznymi wydarzeniami i postaciami, kreśli historie alternatywne i political-fiction, nie stroni od obyczajowej groteski czy tekstów humorystycznych.

Źródło: UM Żory

 

 Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2021 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"