Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Piątek, 03 maja 2024 r.  Imieniny: Antoniny, Marii

Żory w latach 1945 -1989. Dobra książka

08.05.2017
Żory w latach 1945 -1989. Dobra książka

Odbudowa z ruin, bloki z wielkiej płyty, Hanysy i Gorole, pochody pierwszomajowe i strajki. W monografii historycznej „Żory w latach 1945 -1989” znalazły się szczegółowe informacje na temat najnowszej historii naszego miasta.

Książka to praca zbiorowa śląskich historyków (głównie z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ale również z Żor i Rybnika), pod redakcją profesora Kazimierza Miroszewskiego z UŚl. Jest to kolejna pozycja z cyklu wydawniczego „Ludzie i kultury” Muzeum Miejskiego w Żorach. Poprzedziła ją praca prof. Ryszarda Kaczmarka „Żory pod panowaniem Hohenzollernów”, wcześniej zaś, wydane już były staraniem Towarzystwa Miłośników Miasta Żory pozycje „Żory we wczesnym średniowieczu” i „Żory pod panowaniem Przemyślidów i Habsburgów” autorstwa profesora Idziego Panica. Obecnie wydana pozycja niejako zamyka cały cykl monografii Żor opisujących dzieje miasta w poszczególnych epokach, jak łatwo zauważyć, brak jeszcze dzieł opisujących losy Żor i żorzan w okresie dwudziestolecia międzywojennego i drugiej wojny światowej.

Promocja obecnie wydanej książki odbyła się w siedzibie żorskiego muzeum 28 kwietnia 2017 roku. Najpierw licznie przybyła publiczność obejrzała film pt. „Wojenne rany” pokazujący koniec drugiej wojny światowej w Żorach, a zatem był to niejako wstęp do czasów opisywanych w wydanej teraz monografii. Okolicznościowy wykład wygłosił następnie profesor Kazimierz Miroszewski opisując etapy powstawania książki, jej poszczególne części i jej autorów. Jak zaznaczył, starano się unikać ocen politycznych opisywanych wydarzeń, relacjonując i opisując przede wszystkim fakty historyczne. Dyrektor Muzeum, dr Lucjan Buchalik zwrócił obecnym uwagę na kłopot, jaki mieli autorzy przy korzystaniu ze źródeł. Choć stosunkowo obfite zawierają one bardzo poważną pułapkę dla badacza: Narzucona przez władze PRL zmiana pisowni imion i nazwisk miejscowych spowodowała, że w źródłach ta sama osoba może występować kilkakrotnie pod różnymi wariantami tego samego nazwiska. Zaapelował zatem o uważne przeczytanie książki i zgłaszanie wszelkich uwag na ten temat.

Książka jest dostępna w sprzedaży zarówno w siedzibie Muzeum Miejskiego, jak i w dobrych żorskich księgarniach. [TG]



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"