Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Niedziela, 05 maja 2024 r.  Imieniny: Ireny, Waldemara

Żory najmłodszym miastem na Śląsku

25.11.2013
Żory najmłodszym miastem na Śląsku

Od kilku już lat media informują, że Polska przeżywa kryzys demograficzny, stale spada liczba mieszkańców kraju, a społeczeństwo się starzeje. Od tej niechlubnej tendencji są jednak wyjątki – jednym z nich są Żory - informuje Biuro Doradcy Prezydenta ds. Polityki Promocji i Informacji.

Zgodnie z najnowszymi danymi Żory to obecnie najmłodsze wiekowo miasto w województwie śląskim. Aż 19,1% naszych mieszkańców to ludność w wieku przedprodukcyjnym (źródło: www.slaskie.pl).

Warto podkreślić, że w ostatnich latach w Żorach odnotowano najwyższy przyrost naturalny wśród miast na prawach powiatu w skali całego kraju. W 2010 r. wskaźnik przyrostu naturalnego na 1000 osób wyniósł 5,17. Dla porównania w województwie śląskim w tym samym roku wartość tego wskaźnika wyniosła zaledwie 0,02.

Podobnie było też w kolejnych latach. W 2011 r. wskaźnik przyrostu naturalnego w Żorach miał wartość 4,7, a 2012 r. było to 4,01. O tym, jak wyjątkowy jest wynik Żor niech świadczy fakt, że w dwudziestu dwóch powiatach województwa śląskiego wskaźnik przyrostu naturalnego osiągnął wartość ujemną, a tylko w czternastu dodatnią, z czego najwyższa była właśnie w Żorach (źródło: GUS).

Żory pozytywnie wyróżniają się w jeszcze jednej ważnej statystyce. W 2012 r. wśród powiatów województwa śląskiego najwięcej zawartych małżeństw w przeliczeniu na 1000 mieszkańców odnotowano w powiecie rybnickim (6,43), bieruńsko-lędzińskim (6,37) oraz w Żorach (6,23) (źródło: GUS).

Info: UM

 


Komentarze:
~kaktusnadłoni (2013-11-25 16:18:50)

Bardzo ciekawa informacja.
Średni przyrost naturalny w województwie to ? 0,02, przy wyniku ujemnym w 22 powiatach, a w Żorach dodatni aż 4,7.

Co powoduje, że w Żorach rodzi się dużo więcej dzieci niż w innych miastach? Czy dobra porodówka, gdzie rodzą kobiety również z innych miast (nie wiem czy to ma znaczenie w statystyce?), czy może Żory to dobra przyszłość.

A jeszcze niedawno demografowie-demagodzy trąbili że w 2023 roku przewidują spadek ilości Żorzan do 53 tys. w 2023, a już w 2033 roku będzie nas tylko 45 tys. 733.

Przez Żory najpierw przeszła fala zniszczenia przemysłu, tak zwana transformacja ustrojowa, potem duża część mieszkańców którzy nie mogli się tu zaaklimatyzować, po przejściu na urlopy i emerytury górnicze wróciła w swoje rodzinne strony. Myślę, że miasto wychodzi z tego chaosu obronną ręką i będzie się rozwijać czego sobie i wszystkim Żorzanom życzę.

~B.J.Pruchnicki (2013-11-26 01:12:45)

Ten artykuł skłania mnie do odszukania szczegółów informacji sprzed ponad dwóch lat. Rozmawiałem wtedy telefonicznie i mailowo z jednym z naukowców (chyba socjolog ze Szczecina), który twierdził, że po przeanalizowaniu danych demograficznych z wielu miast w całym Kraju, biorąc pod uwagę tzw. indeks Floridy (od Richarda Floridy -profesora, socjologa i ekonomisty Uniwersytetu w Toronto), Żory zajęły pierwsze miejsce (wyprzedzając dość znacznie drugi w tym zestawieniu Poznań) jako najbardziej "kreatywne miasto w Polsce". Teorie Richarda Floridy są podobno dość kontrowersyjne, ale i tak brzmi to dość ciekawie ...

~Basia68 (2013-11-26 15:56:32)

Żory jako najbardziej kreatywne miasto w Polsce - to brzmi ciekawie? Raczej absurdalnie. Zaznaczam, że lubię swoje miasto:)


Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"