Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Poniedziałek, 13 maja 2024 r.  Imieniny: Roberta, Serwacego

Żorski omnibus ma na imię...Jagoda

29.05.2009
Żorski omnibus ma na imię...Jagoda

Właściwie należałoby powiedzieć - omnibuska, bo jest nią Jagoda Krzysztofik, uczennica Gimnazjum nr 1 ze Śródmieścia, która w ostatecznej rozgrywce pokonała Dominikę Kowalską z Gimnazjum nr 2 i swego szkolnego kolegę Łukasza Domina.

Finał 32. już konkursu „Co wiesz o Żorach” , który odbył się w czwartek w sali teatralnej MOK, rozpoczął się od mini recitalu chóru Voce Segreto pod batutą Adrzeja Marcińca. Słowa piosenki o Żorku w plecaku wędrującym po mieście, były dla zawodników ostatnim przypomnieniem wiedzy o Żorach. Oczywiście o ile byli w stanie przezwyciężyć tremę i wsłuchać się w słowa... Następną, bardzo szczegółową porcję wiedzy przekazał im (oraz widzom) Prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Żory - Henryk Buchalik, który przedstawił historię poprzednich 31 edycji konkursu. Pytań z takiej dziedziny jury jednak nie przewidziało.

 

Zakres pytań był jednak, jak się okazało w trakcie konkursu, bardzo obszerny i czasem bardzo szczegółowy. Pytania zadawał jak zwykle Henryk Skupień z TMMŻ. Po pierwszej turze pytań z dziesiątki została szóstka najlepszych, która równym krokiem przeszła drugą rundę. O wszystkim zdecydowała runda trzecia, w której po kolei odpadało się po popełnieniu drugiej pomyłki. Ostatecznie na symbolicznym podium stanęła wspomniana wyżej trójka uczniów.

 

Przyszedł czas na oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Po komunikacie jury wygłoszonym przez jego przewodniczącego - Grzegorza Utratę, nagrody wręczał prezydent Żor - Waldemar Socha, wraz z prezesem TMMŻ - Henrykiem Buchalikiem i przedstawicielami sponsorów. Najpierw uhonorowano zwycięskie ekipy konkursu drużynowego, który odbył się 20 maja w Gimnazjum nr 1 (wyłonił on także finalistów indywidualnych). W konkursie drużynowym zwyciężyła, zdobywając pamiątkowy puchar, ekipa Gimnazjum nr 1 w składzie: Łukasz Domin, Jagoda Krzysztofik i Klaudia Niski (opiekun: Joanna Lojza). Na drugim miejscu uplasowało się Gimnazjum nr 4 (Natalia Świątkowski, Daniel Brachman, Monika Pękala, opiekun: Ewa Socha), zaś trzecią pozycję zajęła drużyna Gimnazjum nr 2 (Dominika Kowalska, Nina Socha, Monika Mączyńska, opiekun: Andrzej Kasza).

 

Nagrody dla finalistów jak zwykle były atrakcyjne - laptop dla omnibusa oraz rowery za drugie i trzecie miejsce. Ufundowane zostały przez Urząd Miasta, Muzeum Miejskie i sponsorów: Bank Spółdzielczy oraz firmy: Complex, Euromot i Smak. GPS oraz aparat fotograficzny trafiły do opiekuna żorskiego omnibusa zarazem opiekuna najlepszej drużyny. Dodatkowymi nagrodami dla uczestników były miejskie maskotki oraz historyczne książki związane z Żorami, zaś po konkursie na wszystkich czekały pączki ufundowane przez żorską piekarnię Jaś i Małgosia.

 

Trzeba przyznać, że poziom wiedzy uczestników konkursu z roku na rok jest coraz wyższy i organizatorzy stają przed coraz większym problemem, jak ułożyć pytania, by nie były ani zbyt łatwe, ani zbyt szczegółowe. Jak sobie poradzili w tym roku? Zbyt łatwych pytań nie było, nie obyło się jednak bez zbędnej szczegółowości: trudno zrozumieć czemu ma służyć wiedza na temat ilości mieszkańców w poszczególnych dzielnicach, w dodatku nie teraz, lecz w sierpniu ubiegłego roku - gdy składany był zeszyt ćwiczeń, z którego uczą się żorscy uczniowie. Ćwiczeniu pamięci? Dobrze, że w serii finałowej pojawiły się pytania spoza zeszytu ćwiczeń, wymagające bieżącej wiedzy na temat Żor. Może gdyby zadano je wcześniej, do ostatniej rundy przeszłoby mniej zawodników i przebieg konkursu byłby bardziej dramatyczny? Szkoda, że rebusy rysowane przez Stanisława Szwarca jako przerywnik w konkursie, nie zostały wykorzystane właśnie w charakterze pytań. Pozwoliłoby to uczestnikom wykazać się umiejętnością logicznego myślenia, a nie tylko pamięciowym opanowaniem materiału.

 

Na koniec apel do TMMŻ związany z postacią burmistrza Frysztackiego, tak często wykorzystywanego w kolejnych edycjach konkursu: Przydałoby się wyraźniej zaznaczać, ze jest to fikcyjna postać literacka stworzona przez Karola Miarkę. Naprawdę niewielu żorzan ma w swym księgozbiorze wydanie krytyczne jego powieści „Husyci na Górnym Śląsku” z 2000 roku (wydane przez TMMŻ), w którym zostało  to dokładnie wyjaśnione. Jeszcze chwila i młodzież zacznie uważać go za postać historyczną... Tomasz Górecki

 

 

 

 

 


Komentarze:
~hi (2009-05-29 21:30:06)

Jakaś cenzurka w GŻ ?

~hi (2009-05-29 21:33:48)

Może ktoś zajmie się nieprawidłowościami w tym konkursie, albo jednoznacznie wypowie się, że komentarze na WŻ w tej sprawie prawie wszystkie są fałszywe? Po co moja koleżanka się tyle uczyła ....skoro wyniki znane były jeszcze przed finałem????? Jeśli to co tam piszą jest prawdą, to......

~Usuwanie linków w GŻ? (2009-05-29 22:26:08)

Proszę, nie usuwajcie linków, bo to mało eleganckie w Internecie 2009 roku.

http://wirtualnezory.pl/?id=news_more&news=13106

Rzadko się zdarzają takie głosy po żorskim konkursie z tak prestiżowymi nagrodami.

~redakcja (2009-05-30 09:33:08)

komentarze promujące strony i .....beda usuwane.

~hihaku (2009-06-01 07:16:26)

Strony promujące prawdę i uczciwość też...będą usuwane????

~wiera (2009-06-02 13:19:33)

"Strony promujące prawdę i uczciwość..." - wzruszające.

~fanatic (2010-05-14 20:06:25)

"Na imię ma Jagoda, urodzona w lesie. Zacząłem do niej mówić, co bajerem zwie się..." :) - jak to śpiewał zespół Fanatic

~miłłły (2010-05-14 20:40:12)

Redakcjo!!!!!! Czy Wam coś szwankuje w aparaturze, bo po raz kolejny puszczacie niusa sprzed roku !!!!! Jest to żałosne, chyba, że to czemuś wg was służy!!!!!!


Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


POLECAMY RÓWNIEŻ
NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"