Baza firm

Ogłoszenia

Wczasy

Auto giełda

Auto salon

Kino

Konkursy
Środa, 20 marca 2019 r.  Imieniny: Klaudii, Maurycego

ZIEMIA. KSSE i Muzeum Miejskie zapraszają na wernisaż Modesta Affamy z Beninu

02.06.2018

Skąd się bierze przywiązanie do ziemi. Czy jest to wyraz jakiejś szczególnej emocjonalnej więzi? To odpowiedź na głęboką potrzebą podarowania swoim dziełom cząstki siebie. Artysta używa w tym celu ziemi, na której się urodził, która zaofiarowała mu gościnę i gdzie ostatecznie spocznie, krótko mówiąc, ziemi, która jest dla niego wszystkim, początkiem i końcem.

Modest Affama urodził się w 1980 roku w Beninie, w d`Abomey – historycznej stolicy starożytnego królestwa ludu Fon. Jego przodkowie z pokolenia na pokolenie trudnili się kowalstwem, które wynieśli do rangi sztuki, ale w przeciwieństwie do nich, jako tworzywa, z których buduje swoje dzieła, nie używa on metalu. Wybrał gliniastą ziemię d`Abomey, świadka wielkich historycznych wydarzeń.

W jego obrazach to właśnie ziemia jest podstawowym materiałem plastycznym. Można powiedzieć, że bez niej jego sztuka nie miałaby racji bytu. Wszechobecność i powtarzalność tego tektonicznego elementu wydaje się w sztuce Affamy nieomal obsesyjna, stanowi ona niejako ekwiwalent podpisu artysty.

Galeria StrefArt w Żorach, ul. Muzealna 1/2. Wernisaż: 8 czerwca, godz. 18.00. Wstęp wolny.Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2019 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  Żory 44-240, ul. Dworcowa 7  |  tel: 536 885 451  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"