Baza firm

Ogłoszenia

Wczasy

Auto giełda

Auto salon

Kino

Konkursy
Piątek, 17 września 2021 r.  Imieniny: Justyny, Roberta

"Z przyszłością w Żorach". Wkrótce losowanie kolejności przydziału mieszkań czynszowych (filmy)

19.02.2018
"Z przyszłością w Żorach". Wkrótce losowanie kolejności przydziału mieszkań czynszowych (filmy)

W sobotę, o 9.00 w Hali Sportowej przy ul. Folwareckiej odbędzie się losowanie, mające na celu wyłonić 1000 osób, które według kolejności będą mogły wybrać dla siebie mieszkanie czynszowe. Lokale powstają dzięki innowacyjnemu projektowi "Z przyszłością w Żorach". Prezydent Waldemar Socha zapowiada, że w przypadku dużego zainteresowania mieszkaniami, miasto wybuduje ich więcej.

Dziś, na konferencji w Muzeum Ognia, poświęconej przedsięwzięciu, jakim jest budowa nowych osiedli, obecni byli również: Joachim Gembalczyk - dyrektor Zarządu Budynków Miejskich, Olgierd Zaraś - prezes Zarządu Zakładów Techniki Komunalnej oraz Marcin Gawenda - kierownik budowy.

Do tej pory zainteresowanie wynajmem mieszkań zgłosiło 1621 osób. W ramach programu "Z przyszłością w Żorach" zaplanowano budowę około tysiąca mieszkań. Będą to lokale o powierzchni 30–124 m kw., przeważają jednak mieszkania średnie, o metrażu ok. 60 m z trzema pokojami – bo na takie lokale ludzie najczęściej zgłaszali zapotrzebowanie. Czynsz wynosić będzie około 20 zł za metr kwadratowy. Najemca będzie mógł wykupić mieszkanie po okresie co najmniej dwóch lat najmu, pod warunkiem, że chęć taką zgłosi przynajmniej siedmiu lokatorów. - Chcemy, żeby to była wspólnota, która będzie miała co najmniej ośmiu członków – łącznie z gminą - wyjaśnia prezydent Waldemar Socha. Dodatkowo trzeba będzie uzyskać zgodę instytucji finansującej. Okres najmu będzie miał znaczenie przy ustaleniu ceny mieszkania - za każdy pełny rok najmu będzie udzielana bonifikata w wysokości 2 proc. wartości mieszkania.

I etap projektu obejmuje powstanie sześciu bloków na os. Pawlikowskiego, przy Al. Zjednoczonej Europy (kolejno po: 28, 40, 54, 135, 91 i 76 mieszkań). Budowa osiedla jest realizowana przez Zakłady Techniki Komunalnej, właścicielem 100 proc. udziałów spółki jest Gmina Miejska Żory, która udostępniła grunt. Obecnie trwa budowa budynków nr 4, 5 i 6. W przypadku pierwszych dwóch bloków prowadzone są prace związane ze zbrojeniem i betonowaniem stropu nad garażem podziemnym. - Budynek nr 6 jest na etapie bardziej zaawansowanym – są tam murowane ściany poziomu "zero", czyli pierwszej kondygnacji mieszkalnej. Rozpoczęliśmy piaskowanie stropu nad tym poziomem - mówi Marcin Gawenda. W II etapie programu powstanie blok nr 7 z 96. mieszkaniami. Zbudowany zostanie on przy Al. Armii Krajowej, naprzeciw supermarketu Tesco, za blokiem nr 4 na os. Pawlikowskiego. - Mamy już kompletną dokumentację projektową tego budynku i w ciągu najbliższych dni zostanie ogłoszony przetarg na wykonawstwo - dodaje pan Marcin. Realizacja tego przedsięwzięcia przewidziana jest na październik 2019 r. III etap zakłada budowę osiedla przy ul. Okrężnej w sąsiedztwie os. Sikorskiego. Aktualnie trwa wyłanianie projektu budowlanego, rozpoczęcie budowy przewidziane jest za 9-12 miesięcy. Tam powstanie kolejnych ok. 480 mieszkań.

Koszty pierwszego etapu zostały wstępnie wyliczone na ok. 73 mln zł - ostateczna kwota będzie znana po rozstrzygnięciu wszystkich przetargów. - By uzyskać te pieniądze, Zakłady Techniki Komunalnej wyemitowały obligacje, które zostały objęte przez jeden z banków. Miasto zawarło tzw. umowę wsparcia, gwarantującą wsparcie spółki, gdyby nie była w stanie wykupić obligacji - wyjaśnia prezydent Socha. - Przychody z wynajmu mieszkań mają pozwolić na obsługę obligacji, czyli spłatę kapitału i odsetek. Budynek przy al. Armii Krajowej ma kosztować niecałe 17 mln zł. W celu pozyskania tych pieniędzy zostanie przeprowadzona kolejna emisja obligacji. - Taki sposób finansowania jest najtańszy - zapewnia prezydent. I nadmienia, że miasto posiada jeszcze tereny, które nadają się pod zabudowę, więc jeśli zajdzie taka potrzeba, to będą projektowane i budowane kolejne zespoły budynków. - Chcielibyśmy w maksymalnym stopniu zaspokoić popyt na mieszkania.

Prezydent zaznacza, że lokale przeznaczone są dla wszystkich, niezależnie od dochodów i sytuacji mieszkaniowej. - Chcemy tylko, żeby te osoby mieszkały w Żorach, żeby tutaj płaciły podatki, żeby stanowiły bazę do rozwoju miasta. Potrzebne nam są nowe mieszkania przeznaczone nie tylko dla najbiedniejszych, [jak w przypadku lokalów komunalnych – przyp. redakcja], ale dla wszystkich mieszkańców. Dla tych, którzy mają nawet dobrą sytuację, ale z różnych powodów nie chcą lub nie mogą zaciągnąć kredytu na zakup mieszkania i są zainteresowani mieszkaniem czynszowym - tłumaczy. Spośród ponad 1600 osób, które zgłosiły się do programu, około 30 proc. pochodzi spoza Żor. Są to głównie mieszkańcy z obrębu Polski południowej.

Mieszkania będą przekazywane w stanie deweloperskim - nie będzie podłóg, wykończenia łazienki i kuchni. Każdy będzie mógł wyremontować mieszkanie według swoich potrzeb, możliwości finansowych i gustu. Taki zabieg to świadoma decyzja miasta. - Nie zależy nam na tym, żeby ktoś wynajmował mieszkanie na krótko i wyjechał. Chcemy, żeby to byli mieszkańcy, którzy na stałe zwiążą się z naszym miastem - mówi prezydent. Wykluczone będzie też podwynajmowanie lokum innym osobom przez najemcę. Lokalu od gminy nie otrzyma osoba, która jest właścicielem innego mieszkania w naszym powiecie.

Podczas sobotniego losowania będzie ustalona kolejność wyboru mieszkań czynszowych. Od 5 marca, osoby będą zapraszane według kolejności do siedziby Zarządu Budynków Miejskich, gdzie będą mogły wybrać swoje nowe "M". Co ważne, będzie można wybierać nawet spośród mieszkań jeszcze nie wybudowanych. Wówczas będzie trzeba po prostu dłużej poczekać na mieszkanie, ale nie straci się miejsca na liście. W przeciwieństwie do mieszkań komunalnych, gdzie metraż dobierany jest według liczebności członków rodziny, w przypadku mieszkań czynszowych nie będą stawiane w tej kwestii żadne ograniczenia. - Nawet mała rodzina może wybrać duże mieszkanie, musi tylko wykazać, że stać ją na opłacenie czynszu - podkreśla Waldemar Socha. Po wyborze mieszkania na osiedlu przy Al. Zjednoczonej Europy, najemcy będą mogli rezerwować sobie miejsce na parkingu podziemnym, za które opłata wyniesie około 150 zł na miesiąc - w zależności od ostatecznych kosztów budowy. Ci, którzy się jednak na to nie zdecydują, będą mieć do dyspozycji bezpłatne miejsca parkingowe na powierzchni.

Ustalenie kolejności prawa do wyboru mieszkań odbędzie się drogą losowania 24 lutego, w sobotę, o godz. 9.00 w Hali Sportowej przy ul. Folwareckiej. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na stronie www.zory.pl – nie ma konieczności osobistego udziału w losowaniu. pc-s

Poniżej materiały promocyjne budowy mieszkań czynszowych:

Mieszkania czynszowe w Żorach - film promocyjny

Mieszkania czynszowe w Żorach - prezentacja

 Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2021 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"