Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Czwartek, 09 maja 2024 r.  Imieniny: Grzegorza, Katarzyny

Z powrotem w rodzinnych stronach

21.05.2009

Z różnych, niezależnych od siebie przyczyn, znaleźli się poza granicami kraju, który uważają za swoją ojczyznę. Wielu z nich przesiedlono lub wywieziono jako jeńców wojennych. Repatrianci. M.in. dzięki systemowi „Rodak”, od kilku lat coraz więcej osób ma możliwość powrotu do rodzinnego kraju.

System działający od maja 2001 roku, pozwala kojarzyć anonimowe polskie rodziny ze Wschodu z naszymi gminami, które deklarują możliwość przyjęcia rodaków. W bazie danych znajdują się gminy, mogące zaoferować reptriantom odpowiednie warunki do osiedlenia się, a także dane osób, które otrzymały od konsula przyrzeczenie wydania wizy repatriacyjnej.

 

W celu uzyskania wizy repatriacyjnej osoba polskiego pochodzenia musi oczywiście spełnić określone warunki. Należy w odpowiednim konsulacie złożyć wniosek wraz z właściwymi dokumentami, potwierdzającymi polską narodowość. Następnie konsul RP w trakcie rozmowy z kandydatem na repatrianta ustala, czy złożone oświadczenie o posiadaniu polskiego pochodzenia jest zgodne z prawdą. Opinia konsula wraz z wnioskiem jest przekazywana do Prezesa Urzędu ds. Repatriacji i Cudzoziemców, w celu uzyskania zgody na wydanie wizy repatriacyjnej. Osoby posiadające taką wizę, nabywają polskie obywatelstwo z chwilą przekroczenia granicy.

 

System Rodak ułatwia wyszukiwanie przez gminy osób, które chciałyby wrócić do kraju, a nie mają perspektyw na zdobycie samodzielnego mieszkania i źródeł utrzymania w Polsce. Gmina ma dwie możliwości – może zaprosić konkretną osobę bądź wystosować ogólne zaproszenie.

 

Według informacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, gminy, które są zainteresowane pomocą bez imiennego określania jej adresata, powinny podjąć w tej sprawie stosowną uchwałę. Wraz ze specjalną ankietą, należy przesłać ją za pośrednictwem wojewody, do ministra spraw wewnętrznych.

 

Nasze miasto również zaangażowało się w tę akcję i do tej pory udzieliło wsparcia dwóm rodzinom – z Kazachstanu i Uzbekistanu. Ich członkowie znaleźli w mieście pracę i rozpoczęli nowe życie. Kilka miesięcy temu Rada Miasta podjęła uchwałę o pomocy dla kolejnych repatriantów z byłego ZSRR. Otrzymają oni od miasta pieniądze na bilety powrotne i inne wydatki (ok. 5 tys. zł.). Miasto zapewni powracającym źródło utrzymania na okres nie krótszy niż 12 miesięcy, a zamieszkają w przeznaczonym na ten cel lokalu w Rowniu. Zostanie on wyremontowany i wyposażony w niezbędny sprzęt gospodarstwa domowego. Łączna kwota sprowadzenia i zaopatrzenia repatriantów wyniesie 145 tys. zł.

 

Gminy, które udzielą wysiedlonym rodakom wsparcia w postaci pokrycia kosztów związanych z remontem lub adaptacją lokalu mieszkalnego, mogą otrzymać od wojewody zwrot tych kosztów. Muszą być one jednak odpowiednio udokumentowane i uzasadnione. Ponadto, jeśli gmina zapewni repatriantom mieszkanie z zasobów komunalnych, przy spełnieniu dodatkowych warunków, otrzyma dotację celową z budżetu państwa. Zgodnie z wyznacznikami MSWiA, kwota udzielonej pomocy nie może przekroczyć równowartości iloczynu dwukrotnego przeciętnego wynagrodzenia oraz liczby członków najbliższej rodziny repatrianta. Ola Kowol
 



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"