Baza firm

Ogłoszenia

Wczasy

Auto giełda

Auto salon

Kino

Konkursy
Wtorek, 22 stycznia 2019 r.  Imieniny: Anastazji, Wincentego

Wszystkie wyspy Małgorzaty Szejnert. Spotkanie z wybitną reportażystką

15.01.2018
Wszystkie wyspy Małgorzaty Szejnert. Spotkanie z wybitną reportażystką

Już w czwartek, 18 stycznia o 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie z Małgorzatą Szejnert, która szczególnie ujęła serca Ślązaków książką "Czarny ogród". Rozmowę poprowadzi Grzegorz Jankowicz.

MAŁGORZATA SZEJNERT - reporterka i pisarka. Urodziła się w 1936 roku w Warszawie. Debiutowała w 1972 roku reporterską książką o Ameryce. Współtworzyła "Gazetę Wyborczą", gdzie prawie 15 lat prowadziła dział reportażu. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące Żeńskie im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej oraz Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego (1958). Była szefową działu reportażu w tygodniku "Literatura". W sierpniu 1980 roku pojechała do Stoczni im. Warskiego w Szczecinie, gdzie pomagała przy redagowaniu biuletynu strajkowego, który przekształcił się w pismo NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego.
Po 13 grudnia 1981 roku przyłączyła się do bojkotu oficjalnych gazet. Współpracowała z pismami opozycji, pisała sprawozdania w Instytucie Psychoneurologicznym w Warszawie. W 1984 razem z Tomaszem Zalewskim wydała książkę o zbuntowanym Wybrzeżu "Szczecin: Grudzień, Sierpień, Grudzień". Był to pierwszy tom Archiwum Solidarności. Książka, oparta na wspomnieniach 15 członków Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, została wyróżniona Nagrodą Kulturalną Solidarności. W tym samym roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych, pracowała w "Nowym Dzienniku". Do Polski powróciła w 1986. Współtworzyła "Gazetę Wyborczą", gdzie prawie 15 lat prowadziła dział reportażu.
Razem z Romanem Załuskim napisała scenariusz do filmu "Jeśli się odnajdziemy" (reż. Roman Załuski, 1982).
Laureatka - za książkę "Czarny ogród" - Nagrody Mediów Publicznych COGITO oraz "Górnośląskiego Tacyta". Finalistka Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2008, Nagrody Literackiej Nike 2008 oraz Nagrody literackiej Gdynia 2008. Jurorzy Nagrody Literackiej Gdynia 2010 przyznali jej Nagrodę Osobną za twórczość wymykającą się wszelkim klasyfikacjom, a szczególnie za "Wyspę klucz". Otrzymała za nią także nominację do Nagrody Literackiej Nike 2010. Książka "Dom żółwia. Zanzibar" otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Nike 2012 i znalazła się wśród siedmiorga finalistów. Otrzymała też Nagrodę "Odry" 2015 za "Usypać góry. Historie z Polesia".

GRZEGORZ JANKOWICZ - filozof literatury, krytyk, wydawca oraz tłumacz. Pracownik Centrum Studiów Humanistycznych Uniwersutetu Jagiellońskiego. Przekładał na język polski R. Firbanka, G. Pereca, R. Rorty'ego oraz S. Žižka. Współprowadził programy telewizyjne emitowane na antenie TV Kultura: Czytelnia i Poezjem. Redagował serię krytyczną "Punkt Krytyczny" czasopisma "Studium". Wykładał literaturę polską na Uniwersytecie Indiana w Bloomington (USA). Wiceprezes Korporacji Ha!art, dla której redaguje dwie serie wydawnicze: "Linia krytyczna" oraz "Proza obca". Juror Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS. Redaktor działu kultura "Tygodnika Powszechnego". Dyrektor wykonawczy Festiwalu Conrada oraz Festiwalu Anamneses. Autor, współautor i redaktor dziewięciu książek. Opublikował ponad 200 artykułów naukowych, esejów oraz recenzji wydawniczych. Ostatnio ukazały się następujące książki jego autorstwa: "Cmono. Rozmowy z pisarzami" (Kraków 2013), "Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami" (Kraków 2013), "Gombrowicz - Loading. Esej o formie życia". Zajmuje się współczesnymi nurtami i strategiami krytycznymi, filozoficznymi i politycznymi kontekstami literatury, a także związkami literatury ze sztukami wizualnymi.

info: MBPAby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2019 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  Żory 44-240, ul. Dworcowa 7  |  tel: 536 885 451  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"