Baza firm

Ogłoszenia

Wczasy

Auto giełda

Auto salon

Kino

Konkursy
Niedziela, 31 maja 2020 r.  Imieniny: Anieli, Petroneli
TekStylowo - sklep z odzieżą używaną

Wieczór autorski z Sylwią Chutnik

22.03.2019

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wieczór autorski z kulturoznawczynią, działaczką społeczną, pisarką o bezkompromisowym spojrzeniu Sylwią Chutnik, 16 kwietnia na 18:00. Spotkanie poprowadzi Artur Madaliński. Wstęp wolny.

Sylwia Chutnik  – dziennikarka, kulturoznawczyni, feministka, działaczka społeczna, pisarka, członkini Związku Literatów Polskich i Porozumienia Kobiet, absolwentka Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Prezeska Fundacji MaMa, działającej na rzecz poprawy sytuacji matek w Polsce. Publikuje w "Polityce" i na portalu WysokieObcasy.pl. Prowadziła program literacki „Cappuccino z książką” i „Zapomniani-odzyskani” w TVP Kultura. Razem z Karoliną Sulej nagrywa „Barłóg Literacki” – wydawany cotygodniowo program poświęcony literaturze na portalu YouTube.

Autorka powieści Kieszonkowy Atlas Kobiet (2008), Dzidzia (2009), Cwaniary (2012), Jolanta (2015), Smutek cinkciarza (2016) oraz książki Warszawa Kobiet (2011), zbioru felietonów Mama ma zawsze rację (2012), Proszę wejść. Więzienie, historie nieprawdziwe (2012) i zbioru opowiadań W krainie czarów (2014) oraz rozmów Kobiety, które walczą. Rozmowy z kobietami uprawiającymi sporty walki (2017). Ponadto jest autorką sztuk dramatycznych Muranooo (w Teatrze Dramatycznym w Warszawie), Aleksandra (w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu) i Wanda (współautorka, w Teatrze Starym w Krakowie). Jej teksty ukazały się w książkach zbiorowych "Kobieta i polityka", "Queerowanie feminizmu", "Ludzie, miasta. Literatura Białorusi, Niemiec, Polski i Ukrainy" oraz w antologii "Wolałbym nie".

Laureatka konkursu Dama Warszawy 2007 oraz Wawoaktywnych 2008, trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike (w 2009 za Kieszonkowy atlas kobiet "za wyjątkowy słuch literacki, umiejętność zaglądania pod podszewkę miasta oraz portrety ludzi nakreślone z ogromną wrażliwością", w 2013 za Cwaniary i w 2015 za W krainie czarów), laureatka Paszportu Polityki w kategorii Literatura za rok 2008, otrzymała również tzw. społecznego Nobla Ashoki - nagrodę przyznawaną przedsiębiorcom społecznym przez międzynarodową organizację Ashoka za wkład w budowę społeczeństwa obywatelskiego.

Artur Madaliński - krytyk literacki, publicysta i propagator czytelnictwa; autor licznych esejów, recenzji i rozmów z pisarzami publikowanymi w różnych polskich czasopismach.

(fot. Marcin Łobaczewski, mat. modyf.)

Źródło: MBP

 Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2020 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  Żory 44-240, ul. Dworcowa 7  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"